KULTURA
Like

Concerti Baroocchi-F. Barsanti-Concerti Grossi op.6

06/01/2016
667 Wyświetlenia
0 Komentarze
1 minut czytania
Concerti Baroocchi-F. Barsanti-Concerti Grossi op.6

Wszystkim słuchaczom moich cykli muzycznych, poswięconych muzyce baroku, składam najserdeczniejsze życzenia w 2016 roku, przede wszyskim zdrowia.
Dzisiaj prezentuję kolejnego nieznanego kompozytora włoskiego, działającego na wyspach brytyjskich, a mianowicie Framcesco Barsantiego, oraz jego Concerti Grossi op. 6.

0


 

Francesco Barsanti urodził sie we włoskiej Lukce w 1690 roku. Jego ojciec był prawdopoodobnie operowym librecistą, ale nie ma na to dostatecznych dowodów. Młody Fransesco studiował prawo w Padwie, ale jednak zdecydował sie na kariere muzyczną.

W 1714 roku wraz z innym kompozytorem włoskim, pochodzącym również z Lukki, Francesco Geminianim, zdecydował sie emigrować do Londynu, by tam kontynuować swoją karierę muzyczną. Grał na oboju i flecie i wkrótce dołączył do do okkiestry operowej, zajmującej sie graniem muzyki do wystawianych oper Haendla.

W 1735 roku opuszcza Londyn i przeprowadza sie do Edynburga, gdzie zajął stanowisko „post as a Master” Edymburskiego Towarzystwa Muzycznego”. Jednak po obniżeniu mu wynagrodzenia o połowę z 50 funtów do 25 rocznie, zecydował sie na powrót do Londynu w 1743 roku, wraz z żoną i córką.

Wkrótce przekonał sie, że stracił swoją poprzednia pozycję w świecie muzycznym Londynu, i musiał wrócić do okiestry operowej Haendla, jako altowiolista. Dodatkowo mały dochód przyniosły mu jego wcześniejsze kompozycje, zaś nowe kompozycje przynosiły mu minimalny dochód.

W 1772 roku ledwie przeżył zawał serca po pierwszym występie swojej córki Jenny w Covent Garden. Jego córka Jenny, jako uznana aktorka, opiekowała sie nim do końca jego zycia. Zmarł w pierwszych dniach 1774 roku.

https://

Inne zapisy autora:

0

Avatar
slepa manka

Czasami udajac slepa, mozna dokladniej obserwowac otoczenie.

393 publikacje
51 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816