NEWS
2

Co życzy Święty Mikołaj Polakom w dniu 6 grudnia 2020

06/12/2020
1525 Wyświetlenia
1 Komentarze
4 minut czytania
Co życzy Święty Mikołaj Polakom w dniu 6 grudnia 2020

6 grudnia to dzień, na który niecierpliwią się dzieci oczekując prezentów od Świętego Mikołaja. Co więcej, atmosfera Mikołajek udziela się również dorosłym.

0


 

Mikołajki 2020. Dlaczego 6 grudnia?

6 grudnia to dzień, na który niecierpliwią się dzieci oczekując prezentów od Świętego Mikołaja. Co więcej, atmosfera Mikołajek udziela się również dorosłym. Mikołajki to święto związane jest z tradycją obdarowywania się drobnymi upominkami. Skąd jednak wziął się ten zwyczaj i dlaczego Święty Mikołaj wiąże się akurat z postacią starszego mężczyzny z długą brodą?

Z dostępnych informacji wynika, że 6 grudnia około 350 roku zmarł św. Mikołaj, którego pochowano w Myrze. Po zajęciu Myry przez Saracenów jego relikwie zostały wykradzione w 1087 roku przez włoskich kupców i przeniesione do Bari. Właśnie dlatego, aby upamiętnić postać św. Mikołaja – tzw. mikołajki obchodzimy 6 grudnia.

6 grudnia to także dzień imienin Mikołaja i świetna okazja do wszelkiego rodzaju niespodzianek i obdarowania bliskich drobnymi upominkami w tajemnicy. Zwyczaj ten zainspirowany jest być może legendą o zubożałym ojcu i jego trzech córkach.

Około 270 roku w bogatej rodzinie zamieszkałej w mieście Patara w dzisiejszej Turcji urodził się długo wyczekiwany chłopak, któremu nadano imię Mikołaj. Od najmłodszych lat wykazywał się on niezwykłą wrażliwością i pobożnością. Po śmierci swoich rodziców odziedziczył duży spadek, którym dzielił się z najuboższymi mieszkańcami miasta. Po kilku latach został biskupem Miry, cieszącym się ogromnym uznaniem wśród wiernych.

Istnieje wiele legend dotyczących działalności św. Mikołaja. Jedna z nich głosi, że uchronił przed śmiercią trzech młodzieńców, skazanych przez cesarza Konstantyna I Wielkiego, za drobne przestępstwa. Druga mówi, że swoją wytrwałą modlitwą, uratował rybaków podczas sztormu na morzu. Krążą także opowieści, że jeden z mieszkańców Patary, popadł w skrajną biedę i z braku pieniędzy, postanowił sprzedać swoje córki do domu publicznego. Poruszony biskup, by uchronić kobiety przed smutnym losem, wrzucił przez komin trzy sakiewki z pieniędzmi. Wpadły one prosto do pończoch, które suszyły się przy rozgrzanym kominku. Podaje się, że właśnie stąd wziął się zwyczaj wieszania skarpetek oraz wystawiania butów, na prezenty.

6 grudnia zazwyczaj w wielu szkołach, domach kultury, parafiach i miastach organizowane były liczne wydarzenia upamiętniające postać św. Mikołaja. Częstym wydarzeniem są publiczne wręczenia prezentów przez mężczyzn przebranych za Mikołaja. Ponadto, w wielu miejscowościach tego dnia organizowane były koncerty świąteczne. W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa, prawie wszystkie wydarzenia zostały odwołane lub odbywają się wyłącznie online.

Co można życzyć Polakom przez Mikołaja – ROZUMU !

 

 

Żródło :

https://dziennikbaltycki.pl/mikolajki-2020-co-to-za-swieto-dlaczego-wypada-6-grudnia-jakie-legendy-kraza-o-mikolaju-6122020/ar/c11-14623941

https://wiadomosci.wp.pl/mikolajki-2020-dlaczego-obchodzimy-je-6-grudnia-6582608845757056a

https://mamotoja.pl/mikolajki-skad-sie-wziely-jaki-prezent-dac-dziecku,boze-narodzenie-artykul,24035,r1p1.html

0

Tezeusz https://dziennikarzobywatelski.blogspot.com/

" Patriotą się jest lub się bywa, bywają ci dla których interes własny jest ważniejszy od ojczyzny" - Rotmistrz Witold Pilecki. Patriotyzm to nie słowo, to godność bycia Polakiem.

130 publikacje
1 komentarze
 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758