WIEDZA
Like

Co wiemy o wózkach widłowych?

08/03/2015
811 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
no-cover

Wszystkie maszyny wykorzystywane w zakładach pracy powinny spełniać określone normy dotyczące bezpieczeństwa oraz higieny szczegółowo określone przepisami bhp. Ten warunek dotyczy również wózków widłowych, czyli popularnych pojazdów, które można znaleźć w większości hal produkcyjnych i magazynów.   Podstawowym warunkiem, który decyduje o tym, że wózek widłowy może zostać dopuszczony do użytku, jest jego idealna sprawność. W celu zapewniania sprawności pojazdu trzeba przeprowadzać systematyczną konserwację i przeglądy techniczne urządzenia. Należy także pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami zabronione jest stosowanie w zamkniętych pomieszczeniach wózków spalinowych zasilanych benzyną etylizowaną lub zawierającą inne toksyczne środki.   Wózki widłowe to urządzenia, które mogą stworzyć wiele różnych zagrożeń w czasie eksploatacji. Dlatego przestrzeganie wszystkich przepisów dotyczących bhp jest niezwykle ważne w czasie pracy z tymi […]

0


Wszystkie maszyny wykorzystywane w zakładach pracy powinny spełniać określone normy dotyczące bezpieczeństwa oraz higieny szczegółowo określone przepisami bhp. Ten warunek dotyczy również wózków widłowych, czyli popularnych pojazdów, które można znaleźć w większości hal produkcyjnych i magazynów.

 

Podstawowym warunkiem, który decyduje o tym, że wózek widłowy może zostać dopuszczony do użytku, jest jego idealna sprawność. W celu zapewniania sprawności pojazdu trzeba przeprowadzać systematyczną konserwację i przeglądy techniczne urządzenia. Należy także pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami zabronione jest stosowanie w zamkniętych pomieszczeniach wózków spalinowych zasilanych benzyną etylizowaną lub zawierającą inne toksyczne środki.

 

Wózki widłowe to urządzenia, które mogą stworzyć wiele różnych zagrożeń w czasie eksploatacji. Dlatego przestrzeganie wszystkich przepisów dotyczących bhp jest niezwykle ważne w czasie pracy z tymi pojazdami. Przepisy dokładnie określają, kto może obsługiwać wózek widłowy. Jednym z podstawowych wymagań jest ukończenie specjalnego kursu. Kurs na wózki widłowe obejmuje 48 godzin zajęć teoretycznych oraz 15 godzin praktyki i musi być przeprowadzony zgodnie z programem przygotowanym przez Ośrodek Doskonalenia Kadr Ministerstwa Gospodarki.

 

Wykorzystywanie wózków widłowych w zakładzie pracy nakłada określone wymagania na pracodawcę, który powinien ograniczyć występowanie zagrożeń i dbać o właściwy poziom bezpieczeństwa. Do jego obowiązków należy m. in. przeprowadzenie odpowiednich szkoleń, w czasie których operatorzy wózków zapoznają się z instrukcjami obsługi oraz zasadami prawidłowego użytkowania pojazdów, a także przepisami bhp.

 

Brak przestrzegania podstawowych przepisów bhp może doprowadzić do bardzo wielu niebezpiecznych sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu pracowników. Odpowiednie szkolenia oraz idealny stan techniczny pojazdów jest warunkiem zachowania właściwego poziomu bezpieczeństwa wszystkich osób, które znajdują się na terenie przedsiębiorstwa. Więcej ciekawych informacji znajdziesz w tym miejscu.

0

TomaszJ

12 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758