HYDE PARK
Like

Braun: Musimy odbudować chrześcijańskie Imperium Jagiellońskie

25/02/2014
1052 Wyświetlenia
7 Komentarze
41 minut czytania
Braun: Musimy odbudować chrześcijańskie Imperium Jagiellońskie

Friedman „Aby zacząć myśleć o polskiej strategii, musimy pamiętać, że w XVII wieku Polska, w unii z Litwą, była jednym z głównym mocarstw europejskich „….(więcej)

Lech Kaczyński „Jaka to koncepcja? Federacyjna?”…..”większość z tych krajów znajduje się na terenie dawnej Rzeczypospolitej.”…..”To Rosjanie się tego boją.Przez swoich przyjaciół w Unii Europejskiej pytali mnie, czy przypadkiem nie chcę odbudowywać takiego wielonarodowego tworu.” ….( http://naszeblogi.pl/38067-wywiad-lecha-kaczynskiego-o-odbudowie-i-rzeczpospolitej )

0


 

POLITYKA DYDANSTYCZNA JAGIELLONÓW W XV i XVI WIEKU Władysław Jagiellończyk (1434- 1444), w 1440 r. został wybrany przez Węgrów na króla. Związek Polsko- Węgierski (unia personalna) istniał do 1444 r. – król Władysław zginął w bitwie pod Warną. „…”Na przełomie XV i XVI w. władztwo jagiellońskie obejmowało państwa: Koronę (Polskę), Litwę, Czechy, Węgry- rozciągało się na północy od Morza Bałtyckiego, na wschodzie od ziem ruskich, na południu do Morza Czarnego i Adriatycjiego, na zachodzie do rzek Odry, Nysy Łużyckiej i środkowego biegu Dunaju, po granice z Italią. „ ..(więcej )

Z Andrzejem Maciejewskim, politologiem, ekspertem Instytutu Sobieskiego, rozmawia Izabela Kozłowska „ Odwołanie Janukowycza to precedens” ….” Parlament Ukrainy odsunął od władzy prezydenta Wiktora Janukowycza. Dzisiaj z kolei wysłano za nim list gończy…Sprawa odwołania Janukowycza nie jest taka prosta. Zgodnie z ukraińskim prawem odwołanie prezydenta ma pewną procedurę, według której to Trybunał Konstytucyjny i Sąd Najwyższy orzekają taką decyzję.”…..”W tej sytuacji mamy swoisty precedens, bowiem – jak pani wspomniała – decyzję odwołującą prezydenta podjął ukraiński parlament. Janukowycz będzie swoistą marionetką w rękach prezydenta Władimira Putina. Nasuwa się więc pytanie, czy nie dojdzie do sytuacji, kiedy prezydent Rosji, wykorzystując rolę Janukowycza, stwierdzi, że w dalszym ciągu jest on legalnie wybranym prezydentem, lecz na uchodźstwie, bo Unia Europejska dokonała przewrotu i nie dotrzymała umowy? „…..”Z kolei list gończy świadczy o tym, że Majdan działa konsekwentnie. „….”Ołeksandr Turczynow, który został wyznaczony do pełnienia obowiązków głowy państwa ukraińskiego w miejsce prezydenta Janukowycza, jest wystarczającą odpowiedzią dla Majdanu?- Nie. Turczynow nie jest żadną osobowością. Jest on bliskim współpracownikiem Julii Tymoszenko. W tym momencie będzie musiał pełnić funkcję szefa parlamentu. Teraz powierzono mu obowiązki prezydenta. Możemy spodziewać się, że Rosja wykorzysta tę sytuację, aby wskazać wyraźnie, iż na Ukrainie mamy do czynienia z dwuwładzą”…”ak sytuację na Ukrainie obrazują rosyjskie media?- To, co dzieje się dzisiaj na Ukrainie, w mediach rosyjskich nazywane jest niczym innym jak przewrotem i zamachem stanu.Co więcej, podkreślane jest, że przewrót jest robiony pod dyktando Unii Europejskiej. Dlatego też często określane jest to „demokracją zachodnią”. Ponadto można zaobserwować ogromną batalię czarnego PR.Rosjanie mocno podkreślają wprowadzenie cenzury. Według strony rosyjskiej, na Ukrainie media rosyjskie aktualnie mają zakaz działalności, zaś media prorosyjskie są zamykane. Ponadto Rosjanie podają, że rozsyłane są przez ekipę z Majdanu listy gończe za dziennikarzami rosyjskimi.”…..”To jest wynik tej propagandy przekazywanej w rosyjskich mediach, gdzie ludzie Majdanu nazywani są faszystami, banderowcami, kryminalistami itd. „….”Musimy sobie uświadomić jedną sprawę: dla Rosji jedynym partnerem w sprawie Ukrainy są Stany Zjednoczone. Rosyjscy analitycy, przez weekend występujący w mediach w Rosji, podkreślali, że jedynie ich kraj i USA są w stanie działać na Ukrainie, a nie Unia Europejska. Na pewno na poważnie jest traktowana Polska. „….(źródło )

prof. Andrzej Nowak „….” To rząd Donalda Tuska złamał wcześniej obowiązujący przez cały niemal okres III RP konsensus, symbolicznie nazywany linią Giedroycia: budujmy najpierw stabilne, jak najlepsze relacje z Litwą, Białorusią i Ukrainą, żeby zbudować ostatecznie dobre stabilne relacje z Rosją. Nie odwrotnie. „…”I to uznawali wszyscy kolejni premierzy. Aż do Donalda Tuska. Dopiero on, w celu zamanifestowania swego wstrętu do poprzedników z PiS, dla przekreślenia wszystkiego, co sobą reprezentowali, także w zagranicznej polityce, postanowił udać się w pierwszą podróż na Wschód nie do Kijowa, jak wszyscy poprzedni polscy premierzy, lecz do Moskwy. Moskwa najpierw! – to było hasło nowej polityki wschodniej, jakiej nie żyrowałby wcześniej nawet rząd Oleksego czy Cimoszewicza. „….”Radosław Sikorski, znany jest z tego, że szybciej tweetuje, niż myśli. Jedną wszakże myśl reprezentuje konsekwentnie: rozmawiać trzeba z silniejszymi, na słabszych można krzyczeć albo ich zignorować. Wyłożył to nawet w jednym ze swych ministerialnych exposé w Sejmie (w marcu 2011 r.), kiedy stwierdził, że miejsce naszych partnerów w polityce zagranicznej powinien wyznaczać po prostu poziom ich PKB: „Nasz PKB to 1/3 gospodarki rosyjskiej, ale przewyższa ukraiński PKB dwa i pół razy, a litewski 13 razy”. Twardy realizm. Oznaczał on wprost zadeklarowaną stawkę na Moskwę. „….”Według prof. Nowaka tak radykalne odwrócenie się Polski od Ukrainy „miało na pewno jakiś wpływ na nastroje nad Dnieprem”. Sowietolog przypomina, jak największy ukraiński liberalny tygodnik „Ukrajinśkyj Tyżdeń”, opublikował na okładce wielkie zdjęcie uścisku dłoni Tuska i Putina podpisane słowami:Rząd Donalda Tuska popadł w dziwną zależność od Kremla. To stanowi zagrożenie zarówno dla Polski, jak i dla Ukrainy.”.. (źródło )

Zaraz po Zamachu Smoleńskim „Jak ocenia komentator “Sueddeutsche Zeitung”, Polska skłania się ku temu, by utwierdzić się teraz w swej “historii cierpienia”. “Dlatego katastrofa samolotu z Katynia niesie ze sobą zagrożenie przeistoczenia się w mit narodowej historiografii. Nakłada się tu na siebie zbyt dużo symboliki i tragizmu” – pisze “Sueddeutsche Zeitung” i apeluje: “Tak nie może się stać“…”Według dziennika, tragedii nie wolno nadawać cech mistycznych.”Jeśli jest jakaś nadzieja w całym tym cierpieniu, to taka: może uda się teraz to, co nie udawało się od początku III Rzeczpospolitej, wskutek sporów ideologicznych i partyjnych – pojednanie narodu z jego przeszłością, porozumienie społeczeństwa co do postrzegania historii, odpolitycznienie historii” – ocenia dziennik. Dodaje, że polityka historyczna Lecha Kaczyńskiego dzieliła i czerpała siłę z mitów przeszłości.”…” “Tragedia musi być zatem przestrogą, by Polska uwolniła się z kajdan własnej historii. Prezydent Kaczyński był niewrażliwy na delikatne sygnały pojednania, które wysłał rosyjski premier Władimir Putin jeszcze przed kilkoma dniami nad grobami (w Katyniu). Zamiast tego Kaczyński chciał prowadzić politykę koncentrującą się na ofiarach, gdy ze swoją delegacją wsiadał do samolot”…” Także “Die Welt” ocenia, że w bólu i żałobie jest też pewna nadzieja. “Zachowanie polskiego premiera i przywódców w Moskwie po katastrofie pokazuje w sposób imponujący, że obie strony dokładają starań, by nie obudziły się stare demony” – pisze “Welt”. Dodaje, że także dla Europejczyków, żyjących w oddali, ten element nadziei ma też ważne znaczenie na przyszłość.(więcej )

„Ze Stanisławem Janeckim nie zgodził się Józef Orzeł, którego zdaniem to nie Angela Merkel a Stany Zjednoczone miały decydujący wpływ na taki przebieg wypadków. Zdaniem Orła kluczowy był nacisk Amerykanów na ukraińskich oligarchów i nacisk na samą Rosję – Stany Zjednoczone zarzuciły Rosji nieprzestrzeganie paktu o ograniczeniu zbrojeń i zakazie prób. „Szukali casus belli i go znaleźli. W tej chwili idzie walka kto będzie liderem na Ukrainie, i czy będzie to ktoś z Majdanu, a jeżeli Majdan nie uzyska takiej roli, to jest pytanie, kto będzie Wałęsą na Ukrainie, czyli kto opanuje Majdan.”Tadeusz Płużański przypominając zachowanie ministra Sikorskiego przy wyjściu z sali powiedział: „Naprawdę się zastanawiałem, kogo ten człowiek reprezentuje? Przypomniał mi się premier Józef Cyrankiewicz…”……”Zdaniem przytoczonej przez Tadeusza Płużańskiego opinii Putin przekreślił już Janukowicza, nie zdecyduje się też na ingerencję militarną, a raczej będzie szukał „nowego Bolka”, tą osobą może być Julia Tymoszenko. „…(źródło )

Halicki „ Nie będziemy z naszego budżetu pomagać Ukrainie „ ……”Polityk PO przyznał, że jest zażenowany dyskusją wewnętrzną i wojną polsko-polską o rzeczy, o które nie powinniśmy się spierać. – Szukanie pola konfliktu tylko po to, żeby pokazać polaryzację naszą wewnętrzną, to jest zła droga uprawiania polityki zagranicznej – skomentował. „….(źródło )

Ruchy rosyjskich wojsk na Krymie oraz buntujący się przeciw Kijowowi mieszkańcy południowych miast Ukrainy są zapowiedzią tego, co może wstrząsać tym krajem w ciągu najbliższych tygodni. I choć eksperci są raczej sceptyczni co do możliwości zbrojnej interwencji Kremla w najbliższym czasie, nie poprawia to nastrojów za naszą wschodnią granicą – pisze w relacji z Kijowa korespondent „Gazety Polskiej Codziennie” Wojciech Mucha.”….”Na Majdan docierają informacje o tym, że pod Sewastopol są ściągane siły zbrojne Rosji, w szczególności łodzie piechoty morskiej. Informacje te potwierdził wczoraj w Werchownej Radzie (parlament Ukrainy) Ołeh Tiahnybok, lider nacjonalistycznej opozycyjnej partii Swoboda
Wypowiedź ta podsyciła pojawiające się od pewnego czasu informacje o ruchach rosyjskich wojsk, które zgodnie z doktryną Kremla „mogą bronić swoich obywateli w każdym miejscu na świecie”
Sytuacja zaognia się zwłaszcza w południowych rejonach Ukrainy, które zamieszkuje wielu Rosjan.
Z informacji „GPC” wynika, że dochodzi tam do demonstracji z postulatami wypowiedzenia posłuszeństwa Kijowowi i włączeniu Krymu do Federacji Rosyjskiej– Choć wczoraj władze Sewastopola uznały zwierzchnictwo ukraińskiej stolicy, na porządku dziennym demonstracyjnie podmieniane są flagi na urzędach państwowych (w miejsce ukraińskich wiesza się rosyjskie), prozachodni aktywiści są brutalnie bici, a wracających z Kijowa żołnierzy, m.in. owianego złą sławą Berkutu, wita się jak bohaterów – czytamy na łamach „Gazety Polskiej Codziennie”.Wczoraj w Sewastopolu odbył się prorosyjski Miting Narodowej Woli, w którym wzięło udział 20 tys. ludzi. W okolicach miasta pojawiły się bojowe pojazdy BTR, należące do rosyjskiej floty.”….(źródło)

Friedman „ Macie państwo między Niemcami a Rosją. Żaden Polak nie może przewidzieć, co się stanie z sąsiadami w przyszłości, a liderzy polityczni powinni przygotowywać kraj na najgorsze. „…..” Może Polska powinna więc zbudować regionalny sojusz w Europie Centralnej? „…”To międzywojenna idea Józefa Piłsudskiego. Sojusz ze Słowacją, Węgrami, Rumunią i Bułgarią może zapewnić Polsce bezpieczeństwo. Piłsudski rozumiał, że Polska jako lider Europy Środkowej jest w stanie taki sojusz skonstruować „….(więcej) Zychowicz „„Rok 1920 był momentem zwrotnym w dziejach Polaków. To właśnie wtedy, mimo militarnego zwycięstwa, ostatecznie umarła idea Polski wielkiej, która rozciąga się na szerokich połaciach Europy Wschodniej, swymi granicami sięgającej niemal po mury Kremla i po stepy Zaporoża, której obywatele mówili dziesiątkami języków i wznosili modły w kościołach, cerkwiach, synagogach, zborach i meczetach. ”…” To właśnie w Rydze Polska ostatecznie wyparła się idei jagiellońskiej – porozumienia narodów znajdujących się między Niemcami a Rosją. Jedynej koncepcji, która może zapewnić Polsce, że będzie liczącym się graczem, a nie średnim państwem, z wynikającymi z historii ambicjami, ale bez potencjału, by je zrealizować.”…(więcej )

Macierewicz „Lech Kaczyński, mimo problemów, z jakimi musiał się borykać, był samodzielnym politykiem i skutecznie bronił suwerenności państwa. I dlatego uważam, że był najwybitniejszym polskim prezydentem. „….”Moim zdaniem Lech Kaczyński był najwybitniejszym prezydentem w dziejach Polski. Największym sukcesem jego prezydentury było zbudowanie sojuszu państw i narodów Europy Środkowej. Wcześniej ideę porozumienia państw położonych między Rosją a Niemcami propagował Józef Piłsudski – uniemożliwiła wówczas jej realizację słabość Polski i sytuacja geopolityczna. Te okoliczności zmusiły nas do zawarcia traktatu ryskiego po wojnie polsko-bolszewickiej. Oznaczało to rezygnację z programu budowy szerokiego porozumienia Europy Środkowej. W latach 40. wrócił do tego pomysłu, choć w innym zakresie, Władysław Sikorski. Dziś jest oczywiste, że budowa sojuszu w Europie Środkowej to nasza racja stanu. Prezydent Lech Kaczyński ideę przekształcił w realny projekt polityczny. Dzięki sprzyjającym warunkom gospodarczo-politycznym udało się to przeprowadzić w ciągu czterech lat, a więc błyskawicznie. Z tej koncepcji dzisiaj pozostały tylko drzazgi, ale mam nadzieję, że dzięki solidnym fundamentom narodowym, kiedy zmieni się władza w Polsce, będzie można do niej powrócić. Sojusz środkowoeuropejski w porozumieniu ze Stanami Zjednoczonymi jest fundamentem polskiej racji stanu. Podobnie jak od ponad 300 lat podstawą racji stanu Wielkiej Brytanii jest utrzymanie równowagi sił w Europie i niedopuszczenie do powstania tam państwa hegemona, a racją stanu Rosji imperialnej jest sojusz z Niemcami …(więcej)

Staniłko „Po trzecie wreszcie, polityka Lecha Kaczyńskiego zmierzała do politycznego zintegrowania krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Działania prezydenta nie przyniosły spodziewanych szybkich skutków, bo też tego typu wysiłki rzadko kończą się szybkim powodzeniem, jednak w oczach rosyjskich strategów i elit politycznych ich logika była całkowicie jasna i niebywale szkodliwa dla rosyjskich zamierzeń. Prezydent Kaczyński dążył bowiem do zbudowania trwałej koalicji Polski – jako lidera Europy Środkowej– nie tylko z krajami tzw. nowej Europy, ale również z krajami tzw. BUMAGI, czyli Białorusi, Ukrainy, Mołdawii, Azerbejdżanu, Gruzji i Armenii. Ta strategia zbudowana była na tradycyjnym polskim myśleniu geopolitycznym, którego korzenie sięgają czasów jagiellońskich „…(więcej)

„Lech Kaczyński opowiedział się za Europą współpracy, wolną od dominacji państw. W takiej Europie Polska i Ukraina mogłyby być jednym z ważniejszych sojuszy dużych państw. Jego zdaniem, nasza współpraca powinny dotyczyć gospodarki, kultury, a przede wszystkim kwestii politycznych. Polski prezydent ponownie zadeklarował poparcie dla unijnych i NATO-wskich aspiracji Ukrainy.” …(więcej)

Arkady Rzegocki „Polska to nadzieja dla wszystkich małych krajów” –  prezydenta Estonii, Toomas Hendrik Ilves wezwał  ostatnio Polskę do odegrania większej roli w UE i NATO, do wzięcia na siebie roli przywódczej w regionie. „….”Polacy są jedynym dużym narodem, który miał te same doświadczenia historyczne co inne państwa Europy Środkowej i Wschodniej. Lepiej widzą  zagrożenia, powinni więc wziąć na siebie odpowiedzialność za cały region leżący od stuleci miedzy „młotem (czasem sierpem) a kowadłem“. „…..”Fakt, że znacząca część Polaków nie uznaje III RP za własne państwo wskazuje na istnienie jakiegoś ważnego mankamentu, istotnego braku. „….”Skąd ten – nazwijmy rzecz wprost – krzyk rozpaczy przywódcy Estonii?  Ilves nie ukrywa, że jego wystąpienie miało ośmielić (dosłownie) polskie elity i społeczeństwo do prowadzenia bardziej ambitnej polityki. „…..”Dla „Frondy” prezydent Węgier Viktor Orbán stwierdził: „Kiedy w lewicowej prasie węgierskiej czytam krytyki pod adresem Polski, że ma aspiracje, by na nowo stać się regionalną potęgą Europy Środkowej, to wtedy głośno mówię do siebie: No wreszcie!”. ……”Od lat 90. wyrażane były podobne oczekiwania kierowane przez m.in. pełniących najwyższe stanowiska Węgrów, Rumunów, Chorwatów czy Słowaków. „… (więcej )

Romuald Szeremietiew „Od pewnego czasu w gronach analityków i znawców polityki międzynarodowej pojawiają się głosy, że Europa znowu może być miejscem sprzecznych interesów prowadzących do konfliktów, podobnych do tych z przeszłości. Wydaje się, ze w interesie odpowiedzialnego kształtowania relacji między narodami leży, aby Europa Środkowa także z racji takich obaw stała się mocnym ogniwem spajającym europejski system. Dlatego też  Rzeczpospolita, jako związek Polaków, Białorusinów i Ukraińców powinna wrócić na polityczną mapę świata.Taką potrzebę powinniśmy uświadamiać odwołując się do doświadczeń z przeszłości.Amerykański historyk Timothy Snyder w książce „Skrwawione ziemie” przedstawił europejskie terytoria, na których w pierwszej połowie XX wieku dochodziło do największych zorganizowanych mordów ludności cywilnej. Na obszarze Europy Środkowej i Wschodniej między latami trzydziestymi a pięćdziesiątymi reżimy Stalina i Hitlera wymordowały co najmniej 14 milionów ludzi. W książce znajduje się mapka „skrwawionych ziem”. Zarysowany na niej obszar w całości pokrywa się z terytorium dawnej Rzeczypospolitej.  Bez wątpienia to jej brak umożliwił ludobójstwo ludności białoruskiej, estońskiej, litewskiej, łotewskiej, polskiej, ukraińskiej, żydowskiej. Zarówno Stalin jak i Hitler mordowali narody Rzeczypospolitej. Rzeczypospolitą trzeba odbudować także przez pamięć dla tych ofiar.” …..(więcej)

Łysiak „Jakie są szanse, iż wojenna inicjatywa remocarstwowienia Rzeczypospolitej mogłaby się powieść? Primo: dziejowe fatum, które od dawna sprawia, że Polakom udają się rzeczy największe. Rafał Ziemkiewicz przypomniał w styczniu 2012 (na łamach „Rzeczypospolitej”) o pewnym międzynarodowym spotkaniu prezydenta Kaczyńskiego. Przywódcy europejscy, chcąc tam wyrazić życzliwość wobec Polski, uznali, że najlepiej to zrobią deklarując współczucie wobec polskich dziejów, pełnych tragedii i klęsk.Kaczor” wysłuchał tego spokojnie, po czym zrobił lekko zdziwioną minę i odparł : „ — Ależ, proszę państwa, nasza historia jest taka, że wpierw zatrzymaliśmy na kilkaset lat ekspansję Niemców ku Wschodowi, później parcie islamu ku Zachodowi, a wreszcie marsz rewolucji bolszewickiej. W międzyczasie stworzyliśmy pierwszą europejską republikę z obieralnym, odpowiedzialnym przed prawem władcą, i z zasadą równouprawnienia religii, a kiedy przyszedł XX wiek, pierwsi stawiliśmy opór Hitlerowi, zmuszając Zachód, by rozprawił się z hitlerowską Rzeszą. Rozprawienie się z Sowietami zostało wszczęte przez polską Solidarność”. Jasno widać, że kraj, który stworzył silne fundamenty upadku dwóch największych totalitarnych sys temów XX stulecia — może wszystko, żadne wyzwania mu niestraszne. „…(więcej)

Rosyjska stacja telewizyjna NTV, odnosząc się do manifestacji na Ukrainie, podała, że za protestami na Ukrainie stoją Stany Zjednoczone, a Polska i Litwa dbają o ich interesy geopolityczne. „….””Polska chce wrócić do tego, co było czterysta lat temu, kiedy istniała Rzeczpospolita,a Ukraina była polską kolonią” – powiedział przytoczony przez stację telewizyjną NTV rosyjski politolog Siergiej Markow.Zdaniem S. Markowa porozumienie Ukrainy i Unii Europejskiej jest korzystne przede wszystkim dla Polski. “Właśnie Polacy są głównymi animatorami umowy. Polskie elity marzą o tym, by Polska wewnątrz Unii Europejskiej znalazła się na jednej płaszczyźnie z Francją i Niemcami. Polacy chcą ustanowić kontrolę nad terytorium Ukrainy, zdobyć kontrolę nad ukraińską gospodarką” – powiedział politolog. „…..”Dlaczego jednak ukraiński protest oficjalnie popierają i nieoficjalnie sponsorują Stany Zjednoczone? Dlaczego swoich delegatów na Majdan wysyłają najbliżsi sojusznicy USA w Europie – Litwa i Polska?” – pytali dziennikarze w reportażu NTV. „…..””Istnieje poważne podejrzenie, że wielu na Zachodzie postępuje zgodnie z zaleceniem Zbigniewa Brzezińskiego, który wciąż żyje i niezmiennie powtarza, że najważniejsze jest oderwanie Ukrainy od Rosji, bo dzięki temu nastąpi krach Rosji” – przytoczyła komentarz rosyjskiego politologa Siergieja Michjejewa stacja NTV.”…..””Niektórzy europejscy politycy nie ograniczyli się do zaocznego udziału w wydarzeniach na Ukrainie, bowiem na euromajdan do Kijowa przyjechali wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Jacek Protasiewicz, poprzedni przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek i były premier Polski, lider partii Prawo i Sprawiedliwość Jarosław Kaczyński”– powiedziano w rosyjskiej stacji NTV.NTV poinformowała również, że organizatorzy protestów na Ukrainie byli szkoleni przez amerykańskie organizacje pozarządowe w ramach projektu Tech Camp, prowadzonego z inicjatywy amerykańskiego Departamentu Stanu. NTV podkreśliła przy tym, że szkolenia odbywały się na terenie Ambasady USA w Kijowie. „…..” Kanał 1 podał także, że Polska podjęła się opracowania nowego planu integracji Ukrainy z Unią Europejską, i temu celowi – według rosyjskiej stacji telewizyjnej Kanał 1- poświęcone było posiedzenie polskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego (RBN). „….”Z kolei Rossija, inna rosyjska telewizja państwowa, w swoim programie informacyjnym “Wiesti” przekazała, że na zwołanym w trybie pilnym posiedzeniu polskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego rozmawiano o tym, jak można doprowadzić do zmiany reżimu w Kijowie.Jak podała stacja Rossija, istnieje podobieństwo między pomarańczową rewolucją i obecnymi wydarzeniami na Ukrainie. “I dziewięć lat temu, i dzisiaj Majdan podburza Polska.Z tą tylko różnicą, że wtedy to był Aleksander Kwaśniewski, a dzisiaj jest to Jarosław Kaczyński” – podała rosyjska stacja telewizyjna Rossija.”To, czym Polska zajmuje się dzisiaj na Ukrainie, to tworzenie buforu przed Rosją, dlatego że całym sensem prowadzonej przez Polskę od wieków polityki jest obrona: z jednej strony – przed Rosją i z drugiej – przed Niemcami. Przed Niemcami broni ją dzisiaj Waszyngton”– wyjaśniła stacja telewizyjna Rossija. „. ..(więcej )

Marek Jurek „Atak Parlamentu Europejskiego na Węgry jest uderzeniem w takie wartości, jak suwerenność państw członkowskich UEczy prawa rodziny. Odpowiedzią na to może być tylkobudowanie silnej opinii chrześcijańskiej w Europie,niezbędnej do prowadzenia polityki opartej na chrześcijańskich wartościach. Polityki takiej, jakiej uczył nas bł. Jan Paweł II.„…”Europejska opinia publiczna dostaje jasny sygnał – próby opierania polityki na chrześcijańskich wartościach, jak uczynił to Viktor Orbàn na Węgrzech, są w UE nieakceptowalne. „….”Polski rząd powinien z góry zapowiedzieć, że nie wyrazi zgody na żadne działania wymierzone przeciw Węgrom .Więcej – polska dyplomacja powinna aktywnie zachęcać inne państwa w Europie do zajęcia podobnego stanowiska, odwołując się do wszystkich wartości zakwestionowanych przez autorów antywęgierskiego raportu: suwerenności państw członkowskich Unii, wolności podatkowych, praw rodziny. (…więcej )

Orban „„Chrześcijańska Europa nie pozwoliłaby całym krajom utonąć w niewolniczych długach” …”Zanim jakiekolwiek odrodzenie gospodarcze będzie możliwe,Europa musi wrócić do chrześcijaństwa”……”powiększający się kryzys w Europiema swoje źródła duchowe, a nie ekonomiczne.„…”aby przezwyciężyć kryzys i ocalić Stary Kontynent od zapaści gospodarczej, moralnej i społecznej, potrzebna jest odnowa kultury i polityki w oparciu o wartości chrześcijańskie„…”wartościami, które zawsze napędzały gospodarkę europejską były spójność, rodzina, praca i zaufanie. „….”Europa zarządzana zgodnie w wartościami chrześcijańskimi odrodzi siꔄ…..”przed Reformacją Kościół był przeciwny lichwie– praktyce, która zdaniem tego protestanckiego polityka w dużej mierze przyczyniła siędo masowych, niemożliwych do spłacenia długów w wymiarze narodowym i indywidualnym.” ….(więcej )

Jarosław Kaczyński „Nie możemy powiedzieć, że nastąpiło związanie polskiego porządku prawnego z chrześcijaństwem, z katolicyzmem. Ta konstytucja nie zaczyna się, jak powinna się zaczynać: w imię Boga wszechmogącego – podkreślił oklaskiwany prezes PiS. „….”sukces Kościoła podważałby postkomunistyczny porządek społeczny. „….”dawnego systemu broni m.in. “dawny społeczny zasób o tradycjach antyklerykalnych” uzupełniony przez “bardzo daleko idące wsparcie zewnętrzne”. Jak wyjaśnił, chodzi o “zasób europejski”, czyli Unię Europejską, a także organizacje związane z Narodami Zjednoczonymi. „….”w dyskusji nad nową organizacją państwa po 1989 r. elity odrzuciły m.in. koncepcję Jana Pawła II, który w 91 r. sformułował propozycję odwołującą się do dekalogu, ale też uniwersalizującą polski katolicyzm i polską katolicką tożsamość. Elity te, jak mówił Kaczyński, w dużej części ukształtowane były przez komunizm, w innej – wywodziły się z akcji dysydenckich wobec komunizmu, w jeszcze innej były związane z agenturą, a w ostatniej – były związane z “liberalizmem integralnym”, czerpiącym m.in. z permisywizmu obyczajowego. „ …( http://naszeblogi.pl/40234-jurek-sojusz-chrzescijanskich-panstw-kaczynskiego-i-orbana )

Jarosław Kaczyński „Najważniejsza jest miłość do Ojczyzny. A miłość tej Ojczyzny, Polski, oznacza także miłość Prawdy. Bo korzeniem Rzeczpospolitej jest Chrystus. To mówił ks. Piotr Skarga i to jest aktualne po dziś dzień ‘….(więcej)
—–
Mój komentarz

O ile Kaczyński jest politycznym przywódcą narodu polskiego i jako taki reprezentuje Polaków w stosunku do Ukraińców o tyle Kukiz reprezentuje polską duszę . Jego wypowiedzi na Majdanie, przed ambasadą Niemiec , czy teraz w rozmowie z Lityńskim najlepiej tego dowodzą .

Polecam państwu obejrzenie wspaniałej wypowiedzi Grzegorza Brauna , który mówi wprost o konieczności odbudowy potężnego Imperium Jagiellońskiego , bo tylko to zagwarantuje naszym narodom wolność i sprawiedliwość . I co istotniejsze mając na myśli Imperium Jagiellońskie nie ma na myśli tylko obszaru I Rzeczpospolitej , ale również Węgry , Słowację , Czechy , Rumunie, Chorwację , Słowenię , Bośnię , bo na tak wielkim obszarze panowali Jagiellonowie .

Idea odbudowy Rzeczpospolitej powoli przestaje być traktowana niczym Niesiołowski , czyli w bliskości aberracji umysłowej . Staje się tak jak kiedyś wielką myślą polityczną, doktryną , racją stanu . Zachód to wyznawcy politycznej poprawności , niedobitki chrześcijan oraz muzułmanie . Zachodnia Europa od czasów Hitlera jest nam coraz bardziej obca kulturowo , aksjologicznie . Zresztą zaczyna się zapadać gospodarczo .

Bardzo istotna sprawą jest ze państwo Imperium Jagiellońskiego byłoby w większości słowiańskie i całkowicie chrześcijańskie . To fakty pokazują łatwość z jaką można by taką federację zbudować .

Co jeszcze istotniejsze oparcie się tego państwa na aksjologi chrześcijańskiej pozwoliłoby rozpieprzyć w pył totalitarną polityczną poprawność ,gender, a także ustrój socjalistyczny. Ustrój ten jest niezgodny z wartościami chrześcijańskimi.

Jurek „Polski rząd powinien z góry zapowiedzieć, że nie wyrazi zgody na żadne działania wymierzone przeciw Węgrom .Więcej – polska dyplomacja powinna aktywnie zachęcać inne państwa w Europie do zajęcia podobnego stanowiska, odwołując się do wszystkich wartości zakwestionowanych przez autorów antywęgierskiego raportu: suwerenności państw członkowskich Unii, wolności podatkowych, praw rodziny.”

Proszę zwrócić uwagą na to co powiedział polityk katolicki o prawie Polaków do …wolności podatkowych .

W podobnym duchu wypowiada się profesor Wojciechowski , jeden z najwybitniejszych teologów i etyków .

Profesor Wojciechowski „Za obecny dług zapłacą obywatele. Powiększanie długu publicznego staje się więc zamaskowaną formą kradzieży „….”Oznacza to, że zaciąganie pożyczek przez rządzących narusza przykazanie “nie kradnij!” i właściwie powinno być ścigane przez prawo „…”Następnie kradzieżą jest wywoływanie inflacji przez emisję pustego pieniądza i lewych papierów wartościowych, praktyka powszechna. „…”Cechy oszukańczej piramidy finansowej ma system emerytalny, w którym składkami ściągniętymi dziś spłaca się stare zobowiązania, a płacącym obiecuje, że kiedyś przyszły rząd coś im da „ …( http://naszeblogi.pl/36918-wedlug-prof-wojciechowskiego-tusk-jest-zlodziejem )

Wojciechowski „”W niezarejestrowanej działalności gospodarczej chodzi, nierzadko bardziej niż w legalnej, o zadowolenie klienta i o zdobycie jego zaufania „..”Jakie są tu plusy? Klient oszczędza, a przedsiębiorcy i pracownicy zyskują utrzymanie, gdyż po odprowadzeniu podatku ich praca stałaby się nieopłacalna. Wiele z tych dóbr legalnie w ogóle by nie powstało. Odpowiada to moralnym celom gospodarki w ogóle, gdyż polega ona na produkowaniu i dostarczaniu ludziom potrzebnych im do życia dóbr materialnych. „…..”Szara strefa to termin potoczny, lepiej ją określać –  tak jak statystycy –  jako „gospodarkę nierejestrowaną”….”Tymczasem chodzi tu o pożyteczną działalność gospodarczą: produkcję dóbr i usług oraz obrót nimi. Według szacunków GUS dostarcza ona Polsce kilkanaście proc. PKB, a według niektórych ekspertów blisko 30 proc. PKB „…”Mówi się o niej jednak dużo rzadziej niż o części gospodarki nadzorowanej przez urzędy. „….”Czy ktoś jest okradziony? Rząd uważa, że tak, gdyż nie uzyskał podatku. Otóż, po pierwsze, uzyskał podatki pośrednie, wpływy z VAT i akcyzy za zużyte towary. Likwidując siłą szarą strefę, utraciłby te dochody. Po drugie, w sytuacji, gdy podatki są nadmierne, a rządy pozwalają na to, by z powodu bezzasadnych świadczeń, rozrostu administracji, marnotrawstwa i korupcji środki z nich były trwonione, należy przyznać podatnikom moralne prawo do niepłacenia części podatków. „…..”Drugi zarzut to wyzysk pracowników. Jednakże zatrudnienie w szarej strefie odbywa się na podstawie wolnej umowy. Jej rejestracja jest potrzebna ZUS, a nie stronom. „Chcącemu nie dzieje się krzywda” –  mówi prawo rzymskie. Jeśli zarobki są zbyt niskie, to z powodu wielkiego bezrobocia, a temu winne są rządy, które przez wysokie podatki i krępujące przepisy blokują przedsiębiorczość, a tym samym utrudniają zatrudnienie. Nieuczciwe jest natomiast pobieranie jednocześnie płacy i zasiłku –  do czego jednak kusi polityka socjalna rządów. „…..”Sytuacja taka jest typowa dla wielkiego biznesu. Chroniony przez rządy przed konkurencją może sobie pozwolić na zmowy i dyktat cenowy. Żyje w części z zaopatrywania firm drobniejszych, które produkują konkretne towary i usługi. To je więc wyzyskuje i ich klientów. Rządom cała ta sytuacja dogadza, gdyż może zyski takich firm opodatkować, czyli uzyskać udział w łupach (chyba że na skutek nieudolności lub korupcji pozwala zyski ukryć i wywieźć). „…..”W Polsce ochronę własności intelektualnej w 2011 roku wyceniono w punktach na 6,6, a materialnej na 5,6 (na 10,0). Ten ostatni wynik jest zresztą bardzo słaby, odpowiada 90. miejscu na 129 krajów zbadanych, obok Malawi, Kazachstanu itp.; w Europie gorzej jest tylko w krajach bałkańskich.”… ..(więcej )

video TAK czy NIE – Paweł Kukiz vs Jan Lityński 24.02.2014
video Grzegorz Braun o sytuacji na Ukrainie – wypowiedź 21.02.2014
Marek Mojsiewicz
Osoby podzielające moje poglądy , lub po prostu chcące otrzymywać informację o nowych tekstach proszę o kliknięcie „lubię to „ na mojej stronie facebooka Marek Mojsiewicz  i Twitte

“>

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Marek Mojsiewicz

Europejczyk

924 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816