Bez kategorii
Like

BBC o katastrofie w Smoleńsku

07/04/2011
241 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Omówienie wczorajszego programu w „Newsnight” BBC2

0


 

Program został pokazany w „Newsnight” BBC2. Pierwszy raz jakakolwiek telewizja pokazała puszczanie baloników przez blogerów w ramach „Smoleńskiego lasu” i to nie byle jaka tylko BBC. Choć z drugiej strony, nie pokazano tłumów pod pałacem podczas comiesięcznych „Marszów pamięci”.

 

Program stanowił jednak kontrast z tym co wcześniej, tego samego dnia oglądałem w TVN, Polsat News – był po prostu bardziej ludzki. Mimo tego, że realizowany był przy współpracy z TVN nie było w nim nachalnego, wręcz chamskiego wciskania fałszywych tez.

Jednak były one w nim silnie obecne, brzmiało w tle „pull up” bez wytłumaczenia o co chodzi, błyskały lampki naprowadzające, jako przerywnik a przecież nie były pokazane w filmie zdjęcia z wymiany w nich żarówek przez ludzi w mundurach. Sugerowana była wersja nacisków, pokazany był fragment filmu Koli ale bez odgłosów strzałów.

Jednak każda ze stron mogła się wypowiedzieć. Tusk, Sikorski, Ławrow i członkowie rodzin ofiar Kaczyński, Melak, Lubińska, Kazana. Tusk, z właściwą sobie szczerością stwierdził że od początku nie miał zaufania do obiektywnego śledztwa Rosjan.

Padały słowa o możliwości zamachu. Pokazano wrak ale już nie wybijanie szyb, czy cięcie go na części, przepychanki podczas przenoszenia krzyża, pomnik na Powązkach.

Informacje mieszały się z dezinformacjami i moi znajomi nie byli filmem zachwyceni. Ja jednak cieszę się, że temat Smoleńska nie jest zupełnie nieobecny w zachodnich mediach. Z filmu robionego przez BBC we współpracy z TVNem i jak sądzę głównie na podstawie materiałów udostępnionych i sugerowanych przez tą telewizję, czystej prawdy się nie spodziewałem. Wyszła półprawda a to w wypadku relacji o Smoleńsku i tak dużo. Myślę że przeciętny Anglik może po nim mieć wrażenie, że w całej sprawie coś nie gra.

 

Program (z 6go kwietnia o 22.30) powinien być za dwa dni dostępny na stronie BBC2. Materiał zajmował ok. 20 minut, na końcu programu.

 

Jeszcze jedno info. Wzorem Polaków w USA, którzy godnie obchodzą rocznicę Smoleńska ogłaszam „Tydzień Pamięci Narodowej – Smoleńsk 2010” na moim blogu, tzn nie piszę na inne tematy.

Inne zapisy autora:

0

R.Zaleski

"Czlonek Konfederacji Rzeczpospolitej Blogerów i Komentatorów............................. "My wybory wygralismy dzieki niekontrolowanemu internetowi i Facebookowi" V. Orban............. Jakosc polityki = jakosc zycia"

363 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758