Globalnie i Lokalnie
Like

Barbórkowe wspominki i 60 minut prawdy o węglu

14/12/2016
1595 Wyświetlenia
0 Komentarze
7 minut czytania
Barbórkowe wspominki i 60 minut prawdy o węglu

W dniu 5. grudnia do Pilchowic na zaproszenie Stowarzyszenia Pilchowiczanie Pilchowiczanom przybył kustosz Izby Tradycji Górniczych KWK Knurów, pan Bogusław Szyguła. Gościa oraz publiczność powitała prezes stowarzyszenia, pani Anna Surdel. Prelekcja z udziałem kustosza knurowskiej izby tradycji miała na celu przypomnienie górniczych tradycji, ze wspomnieniem górniczych patronów.

0


DSCF2029Bogusław Szyguła w pilchowickiej OSP 

W dniu 5. grudnia do Pilchowic na zaproszenie Stowarzyszenia Pilchowiczanie Pilchowiczanom przybył kustosz Izby Tradycji Górniczych KWK Knurów, pan Bogusław Szyguła. Gościa oraz publiczność powitała prezes stowarzyszenia, pani Anna Surdel. Prelekcja z udziałem kustosza knurowskiej izby tradycji miała na celu przypomnienie górniczych tradycji, ze wspomnieniem górniczych patronów.

Spotkanie składało się z dwóch części. Pierwsza poświęcona była tradycjom i historii, w części drugiej przedstawione zostały bieżące problemy, związane z górnictwem. Pan Bogusław starał się przekazać całą prawdę o górnictwie. Na prostych przykładach tłumaczył i obalał nieprawdziwe teorie, którymi od jakiegoś czasu karmi się społeczeństwo polskie, za co winę w dużej mierze ponoszą nieetyczni dziennikarze. Wiele miejsca podczas prelekcji poświęcił zagrożeniom, związanym z przechodzeniem z paliwa, jakim jest węgiel na paliwo niekonwencjonalne (elektrownie atomowe).

DSC_0594 

„KNURÓW – MIASTO NA WĘGLU WYROSŁE*”

Spotkanie w Pilchowicach z udziałem Bogusława Szyguły było także poświęcone jego kolejnej publikacji, teraz poszerzonej i poprawionej. Autor tego ciekawego przewodnika po historii miasta Knurowa zaznaczył, że nie można uważać go za jedynego autora.

Podkreślał, iż wiele osób przyczyniło się do tego, by mogła powstać i zostać wydana ta niewielka na pozór – a jakże bogata w fakty historyczne – książeczka.

Warto powtórzyć słowa autora, jakie możemy przeczytać, na pierwszych stronach publikacji: Historia jest nauczycielką życia. Komentarz, do tego zdania jest równie piękny jak sam cytat. Bliższe poznanie – pisze autor – historii swej miejscowości, jej skarbów i pamiątek wzbogaca naszą osobowość, sprawia, że możemy być dumni z dokonań naszych ojców i pragniemy przynajmniej im dorównać.

W słowie wstępu autor podkreśla wagę zachowywania pamięci o historii swoich rodzinnych miejscowości. Obowiązkiem naszym jest przypominanie o często już nie istniejących, szczególnych miejscach, obiektach i ludziach, zasługujących na pamięć. Spisywanie ludowych podań i przekazywanie naszej wiedzy młodym – to wszystko jest bardzo ważne – podkreślał podczas spotkania w Pilchowicach Bogusław Szyguła. Człowiek, który nie wie, skąd pochodzi, nie wie też – dokąd pójść. Na koniec autor podziękował za chęć poznawania naszego kulturowego dziedzictwa. Niech będzie ono drogowskazem dla naszego pozytywnego działania dla dobra wspólnego. Tą publikacją chcemy przybliżyć ciekawą historię naszego miasta, byśmy poznali i zapamiętali, z jakiego pnia wyrastamy – dodał na zakończenie spotkania. (Wybrane cytaty Knurów – miasto na węglu wyrosłe. Trzy spacery po mieście – aut. Bogusław Szyguła z pomocą Przyjaciół, wyd. I – 2013; wyd. II poprawione i poszerzone – 2016. Cyt. ze str. 3).

W prelekcji pan Bogusław posłużył się bogatym materiałem multimedialnym, a spotkanie odbyło się w miłym, przedświątecznym już nastroju.

Warto na koniec przypomnieć wydawnictwa, których autorem jest kustosz knurowskiej Izby Tradycji. Jedną z pierwszych publikacji było historyczne wspomnienie, zatytułowane 75 lat OSP w Knurowie – 1984. Dalej autor opublikował wspomnienia z początków istnienia OSP Szczygłowice. Kolejne wydawnictwo to Rzeźby Henryka Burzca widziane przez okulary Kazimiery Drewniok, Kościółki drewniane Dekanatu Knurowskiego – 1999, 470 lat kościoła św. Katarzyny – 70 lat kościoła MB Szkaplerznej w Gierałtowicach – 2004, Piękna Madonna z Knurowa – Matka Pięknej Miłości – od zapatrzenia i fascynacji do kultu i zawierzenia, Polski górnik został świętym – gwarek Karol Wojtyła (współautor) – 2014…

Po spotkaniu była możliwość zakupu wydanej właśnie publikacji, a także sporej ilości gadżetów o tematyce poruszanej podczas spotkania.

Był też czas na odśpiewanie 100 lat, okazało się bowiem, że swoje 80. urodziny obchodził pan Józef Pohla, który – jak wspominał – od 1978 roku mieszka w Niemczech, tam też zmarła mu żona. Od jakiegoś czasu często bywa w Pilchowicach, mieszka trochę tu, a trochę po zachodniej stronie polskiej granicy.

Tradycyjnie sala pilchowickiej OSP wypełniona była do ostatniego miejsca, obecni byli m.in. sołtys Józef Nierychło z małżonką, a także członkowie Rady Gminy, Rady Sołeckiej oraz zainteresowani opowieściami kustosza mieszkańcy Pilchowic.

Grudniowe wieczory i czas adwentu to dobra okazja do organizowania spotkań i koncertów, także tych z kolędami w tle, to także czas spotkań autorskich, gdzie mowa jest o historii i tradycjach naszej małej ojczyzny, a także konieczności powrotu do utraconych, dzięki – niestety – obcej nam kulturze, naszych – tak ważnych dla nas wartości…

DSCF2030

 * „KNURÓW MIASTO NA WĘGLU WYROSŁE. Trzy spacery po mieście”

To publikacja, gdzie na tytułowej stronie wita nas drzeworyt Pawła Stellera, przedstawiający szyby Piotr i Paweł knurowskiej kopalni. Książka ukazała się z inicjatywy SITG, Izby Tradycji KWK Knurów i dzięki wsparciu Urzędu Miasta. 

 

Zdjęcia i tekst:

Tadeusz Puchałka

0

Dorota J

Dziennkarz w 3obieg.pl/

209 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758