HYDE PARK
Like

Badanie MR, czyli co musisz wiedzieć przed badaniem aparatem do rezonansu magnetycznego?

07/10/2022
45 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
Badanie MR, czyli co musisz wiedzieć przed badaniem aparatem do rezonansu magnetycznego?

Badanie MR, a dokładnie rezonans magnetyczny jest absolutnie nieinwazyjną metodą diagnostyki obrazowej. Jeśli więc zastanawiacie się, co badamy aparatem do rezonansu magnetycznego i gdzie tego typu badanie znalazło zastosowanie, koniecznie zostańcie z nami do końca. Z tego artykułu dowiecie się także, czym badanie MR różni się od badania TK, tj. tomografii komputerowej oraz jakie są przeciwwskazania do jego wykonania. O tym wszystkim w dzisiejszym artykule, koniecznie się z nim zapoznajcie. Rezonans magnetyczny a tomografia komputerowa – czym różnią się te badania? Badanie MR oraz badanie TK to jedne z najczęściej wykonywanych w polskich szpitalach badań obrazowych. Mimo że wielu osobom te badania wydają się podobne, istnieją między nimi spore różnice. Jakie? Po pierwsze badanie aparatem do rezonansu magnetycznego jest zdecydowanie […]

0


Badanie MR, a dokładnie rezonans magnetyczny jest absolutnie nieinwazyjną metodą diagnostyki obrazowej. Jeśli więc zastanawiacie się, co badamy aparatem do rezonansu magnetycznego i gdzie tego typu badanie znalazło zastosowanie, koniecznie zostańcie z nami do końca. Z tego artykułu dowiecie się także, czym badanie MR różni się od badania TK, tj. tomografii komputerowej oraz jakie są przeciwwskazania do jego wykonania. O tym wszystkim w dzisiejszym artykule, koniecznie się z nim zapoznajcie.

Rezonans magnetyczny a tomografia komputerowa – czym różnią się te badania?

Badanie MR oraz badanie TK to jedne z najczęściej wykonywanych w polskich szpitalach badań obrazowych. Mimo że wielu osobom te badania wydają się podobne, istnieją między nimi spore różnice. Jakie? Po pierwsze badanie aparatem do rezonansu magnetycznego jest zdecydowanie bardziej bezpieczne. Tomografia komputerowa w przeciwieństwie do badania MR opiera się na promieniowaniu rentgenowskim i nie należy jej wykonywać pacjentowi zbyt często. Badanie rezonansem magnetycznym można natomiast wykonywać, kiedy tylko istnieje taka konieczność. Warto zaznaczyć, że MR można wykonywać również u dzieci. Jeżeli natomiast chodzi o szybkość to w tym wypadku wygrywa tomografia komputerowa, która jest zdecydowanie szybszym badaniem. Jeśli chodzi o podobieństwa – należy wspomnieć, że zarówno tomografię, jak i badanie MR wykonujemy z kontrastem bądź bez niego.

Aparat do rezonansu magnetycznego – co jesteśmy w stanie nim badać?

Aparatem do rezonansu magnetycznego jesteśmy w stanie badać zarówno kości, jak i tkanki miękkie oraz znajdujące się między nimi przestrzenie. Badanie MR daje ich precyzyjny obraz i pozwala określić w jakim są stanie oraz zauważyć nieprawidłowości, jeżeli takowe w naszych kościach lub tkankach występują.

Czy każdy może mieć wykonane badanie MR? Rezonans magnetyczny – przeciwwskazania

Badanie MR jest dużo bardziej bezpieczne niż popularny rentgen czy tomografia. Nie znaczy to jednak, że może być ono przeprowadzone u każdego. Istnieje szereg przeciwwskazań do badania aparatem do rezonansu magnetycznego. Są to między innymi:

  • wszczepiony rozrusznik serca,
  • wszczepione metalowe elementy, jak śruby lub protezy,
  • pompa insulinowa,
  • posiadanie implantu ślimakowego.

Aparaty do rezonansu magnetycznego i ich wielorakie zastosowanie

Aparat do rezonansu magnetycznego to sprzęt, który przydaje się w pracy lekarzy, zajmujących się:

  • kardiologią,
  • ortopedią,
  • okulistyką,
  • neurologią,
  • onkologią,
  • i nie tylko.

To właśnie dzięki badaniu aparatem do rezonansu magnetycznego specjaliści poszczególnych dziedzin medycyny są w stanie na bieżąco kontrolować stan zdrowia swoich pacjentów i w razie potrzeby wdrażać odpowiednie leczenie.

0

kampanieonline

221 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758