POLSKA
Like

Armia – sprawa narodowa

15/08/2018
244 Wyświetlenia
7 Komentarze
4 minute czytania
Armia – sprawa narodowa

Może armie faraonów zatrzymywały się przed gnojakiem (chociaż zołnierz, który go zauważył – dostawał baty), ale Wojsko Polskie wsławione setkami zwycieskich bitew – nigdy. Jedyna rada – robić swoje, a że się może zdepcze gnojaka – trudno. Wojsko Polskie będzie uczestniczyło w uroczystościach na Westerplatte zgodnie z wojskowym ceremoniałem. Historia zna niewiele przypadków udanego kierowania wojskiem przez cywilów; może “Stary Tygrys” – Clemanseau, może doża Dandolo. Może McNamara, ale on tylko zaprowadził porządek w Pentagonie (nie dowodził w wojnie). Antoni ma najpiekniejszy życiorys (z żyjacych) w walce z komuną, ale na wojsku zna się słabo. Jego WOT, to strata pieniędzy. Panie prezesie – niech Pan wysłucha fachowców od uzbrojenia, dowódców doswiadczonych w misjach, niechby stan armii wynikał z rzetelnego rachunku […]Może armie faraonów zatrzymywały się przed gnojakiem (chociaż zołnierz, który go zauważył – dostawał baty), ale Wojsko Polskie wsławione setkami zwycieskich bitew – nigdy. Jedyna rada – robić swoje, a że się może zdepcze gnojaka – trudno. Wojsko Polskie będzie uczestniczyło w uroczystościach na Westerplatte zgodnie z wojskowym ceremoniałem.

Historia zna niewiele przypadków udanego kierowania wojskiem przez cywilów; może “Stary Tygrys” – Clemanseau, może doża Dandolo. Może McNamara, ale on tylko zaprowadził porządek w Pentagonie (nie dowodził w wojnie). Antoni ma najpiekniejszy życiorys (z żyjacych) w walce z komuną, ale na wojsku zna się słabo. Jego WOT, to strata pieniędzy. Panie prezesie – niech Pan wysłucha fachowców od uzbrojenia, dowódców doswiadczonych w misjach, niechby stan armii wynikał z rzetelnego rachunku efektywności w stosunku do nakladów; są ludzie, którzy się na tym znają.

Wiceminister ON W rządzie PO – Mroczek wyspecjalizował się w oskarżaniu PIS o zaniedbania w MON. “zapomniał”, że rząd Tuska ograbił budżet MON na ponad 11 mld. (tylko w jednym roku miał na to pozwolenie sejmu) – to jest przestępstwo. Premier Tusk potrzebował pieniędzy na Euro 2012 – o tych mistrzostwach Europy w piłce nożnej powiedział, że “jest to prawdopodobnie najwieksze wydarzenie w historii Polski”.

Natomiast sprawy wojska określił następująco: “Polsce silna armia nie jest potrzebna, przecież nikt nie zagraża naszym granicom”.

Te słowa Tuska jakże podobne są do słów wypowiedzianych na Sejmie Wielkim przez hdetmana wielkiego koronnego Ksawerego Branickiego: “Po co nam zaciężne wojsko – panowie bracia – w razie wojennej potrzeby, jak chwycimy za szable, jak zaczniemy rąbać, to kto nam się oprze:”. Ten targowiczanin “oparł się” wkrótce o kolana carycy. Nie napiszę, o czyje kolana nieustannie “opiera się ” Donald Tusk.

Ponadto zakup uniwersalnych śmigłowców bojowych (Caracalli), to wyrzucanie pieniędzy w błoto. Uniwersalne tzn. ciężkie, zbyt duże do niektórych zadań bojowych, za drogie. Za tę samą kwotę można zakupić znacznie więcej zróżnicowanych śmiglowców uzyskując nieporównywalnie wiekszą wartość bojową. Min. Mroczek tego nigdy nie zrozumie. Jedyny słuszny zarzut to nadmierne zaangażowanie w stosunku do WTO, które w formacjach bojowych wojska sytuują się na piatym miejscu ważności…

Realizowany są (zbyt opieszale) programy Wisła, Narew (i inne). Największe zaniedbanie odziedziczone po rządach PO, to zmierzch Marynarki Wojennej. Pisałem o tym kilka lat temu, że pojawi się nieuchronnie luka w zdolnosci bojowj MW. Wprowadzenie do służby nowych okretów, to proces kilkuletni. Zakup używanych fregat z Australii, to pospieszne łatanie dziury, ale chyba konieczne. Potrzebne jest pilne określenie priorytetów w wyposazaniu armii w nowoczesne uzbrojenie i sprzęt. Jest teraz wiecej pieniędzy – trzeba do tego pilnie przystapić.

Inne zapisy autora:

Janusz40

322 publikacje
31 komentarze
 

 1. Jerzy

  A ja wciąż czekam na te śmigłowce… i czekam…
  Od kiedy to “żaden” jest lepszy od “nie-najlepszego”?
  Co mnie najbardziej mierzi to totalne negowanie wszystkiego co zrobił poprzednik. Wywracanie wszystkiego do góry nogami. Brak ciągłości. Plucie na wszystko i nieumiejętność docenienia i podziękowania za to co poprzednik jednak zrobił dobrze.
  Co by dzisiejszy rząd zrobił z dywersyfikacją gdyby nie dostał w prezencie terminalu gazowego?
  Co by poprzedni rząd zrobił gdyby nie dostał w prezencie od SLD obniżonej stawki CIT i związanego z tym mocnego wzrostu gospodarczego?
  Mogę wyliczać rzeczy które zostały zrobione z głową ale powiem tylko o tej najbardziej zmarnowanej przez obecny rząd: wiek emerytalny.
  Wszyscy go stopniowo podnoszą, Niemcy też, a my właśnie zafundowaliśmy sobie gwarantowaną zapaść systemu emerytalnego a dodatkowo brak rąk do pracy już bardzo, bardzo niedługo.
  Gdyby mój poprzednik zrobił coś tak ogromnie niepolularnego a jednocześnie tak odważnego i niezbędnego dla Polski, to w życiu bym tego nie odwracał. Co najwyżej psocił bym na nich, a równocześnie na kolanach szedł bym do Częstochowy dziękować że jakiś samobójca zrobił to za mnie. Gdybym zaś miał jaja – docenił bym to i podziękował poprzednikom publicznie.
  Piszę o wieku emerytalnym bo jest to być albo nie być dla wzrsotu gospodarczego Polski. Bez mocnej gospodarki nie bedzie kasy na wojsko i na sprzęt dla niego.
  Już teraz jest czas pracować nad następcą starych jak toruński piernik F-16. Potrzeba samolotów najnowszej generacji a te kosztują masę dudków.
  Potrzeba marynarki wojennej.
  No i czekam na te śmigłowce. Transportowe, szturmowe…
  Z tego co widzę to sprawa właśnie o dudki się rozbija a tych nie będzie bez szybko rozwijającej się gospodarki.

  • AS

   Kiepsko się wpis podstawia, więc muszę go zaadresować. Do Jerzego! Ja też uważam, że głupotą było obniżenie wieku emerytalnego. Tego nie wolno było się dotykać. Było w tej sprawie wyjaśnienie pani Szydło, która też była temu przeciwna. Po głosowaniu za przyjęciem podniesienia wieku emerytalnego, prezes powiedział, że jak dojdzie do władzy, to ten wiek przywróci. Była z tego puszczona migawka sejmowa. Jak rozmawiam z koleżankami, które mają przejść na emeryturę, to mówią, że czują się skrzywdzone. Wolałyby pracować dłużej i mieć większą emeryturę. Tak więc skrzywdzono kobiety. Chłopów za bardzo to nie dotknęło. Odnosząc się do słów “Gdyby mój poprzednik …”, to teraz jest tak samo. Nie raz piszę na forum do Peowców, że przecież PiS odwala za was czarną robotę. Powinniście mu podziękować, a nie sabotować. Przecież PiS rządził wiecznie nie będzie. Jak przejmiecie po nim władzę, to będziecie mieć wszystko gotowe. Tylko usiąść i rządzić. Minusują mnie za tę wypowiedź i już. To wygląda już jak na noże. Cdn

   • AS

    CD. Z tego co wiem, to nie ma wolnych pieniędzy. W zasadzie, to MON jest bez grosza. Wszystkie przetargi na dostawy dla MON-u są po kolei odwoływane. Bo wszystkie środki są przerzucane na 500+ i emerytury minus. A to jest rokrocznie 25 miliardów. Myślą o następnych emeryturach, dla kobiet, które urodziły dużo dzieci. Skąd rządzący na to wezmą to nie wiem. Przecież do podziału między ludzi, jest tylko to co człowiek zabierze naturze, dołoży do tego swoją myśl i pracę. Nic więcej do podziału nie ma. Czyli w dalszym ciągu rządzą ludzie, którzy nigdy nie pracowali, nigdy niczego nie wytworzyli, cały czas żyją na koszt podatników i uważają, że pieniądze to biorą się z nieba. Tak to niestety wygląda. Serdecznie pozdrawiam!

  • AS

   PS. Tak coś jeszcze dopowiem. Gdyby Ruskie chcieli nas zająć to i tak by to zrobili, choćby nie wiem jak bylibyśmy uzbrojeni i jaką mielibyśmy flotę i samoloty. Bo żeby prowadzić wojnę, trzeba mieć satelity. A tego nie mamy. Tak jak w 39 broniliśmy się 2 tygodnie, tak teraz trwało by podobnie. I idę o zakład, że nikt na świecie nie kiwnął by, nawet palcem w naszej obronie. Jeżeli chodzi o naszą przyszłość, jestem zdecydowanym pesymistą. Jesteśmy potwornie zadłużeni. W zasadzie to żyjemy cały czas na krechę. A ona się tylko powiększa. Gospodarczo jesteśmy na jeździe w dół od 1977 i ta jazda w dół potrwa do 2177. Czyli 200 lat, bo takie są cykle gospodarcze. W 2044 kończą się cykle koniunkturalne Niemiec i Francji. Czyli też 200 lat. Niech Pan zwróci uwagę na ciąg Fibonaciego. 2 RP była 21 lat, 3 RP jest od 1989 i będzie 55 lat czyli do 2044. Wszystko w tej dacie się skupia. 2 wojna zakończyła się bombardowaniem atomowym, to i 3-cia się tak zacznie. A po upływie doby się skończy. Tak więc żadna flota, żadne wojska nie będą nam potrzebne. To będzie ponad nami. A co będzie dalej, to jak w filmie ‘1 Dzień po’. Tak więc spokojnie, cieszmy się życiem, dopóki ono jeszcze jest. A resztę olewajmy. Bo nie mamy innego wyjścia.

 2. zjanusz

  A szybko rozwijającej się gospodarki nie będzie bez widocznej redukcji strefy budżetowej (2mln zatrudnionych), zniesienia zasady karania za wydajną pracę (likwidacji podatku dochodowego) i zniesienia przymusowych emerytur (likwidacja ZUS).
  Biedni? “Biednych zawsze mieć będziecie u siebie.”. Biednymi ma się zajmować jak uprzednio kościół, dobrzy ludzie i jakże liczni ci, których dawniej nie było, czyli lewacy. Ale niech to robią z własnych, a nie cudzych kieszeni. Udowodniliby w ten sposób, że na biednych im na prawdę zależy.
  Janusz Żurek

 3. zjanusz

  Niestety, ani dobrobytu, ani rozwoju gospodarki nie da się zadekretować, ani zaplanować w gabinetach politycznych. Kto nie wierzy niech prześledzi “rozwój” zadekretowanego “dobrobytu” na przykładzie Zimbabwe (dawna Rodezja), czy obecnej sytuacji w Wenezueli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

319217