BIZNES
Like

Antropogeniczne gazy cieplarniane

25/08/2013
2539 Wyświetlenia
7 Komentarze
2 minut czytania
Antropogeniczne gazy cieplarniane

Z każdym rokiem wzrasta poziom stężenia zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego, co jest faktem potwierdzonym badaniami lokalnymi jak również wynikami globalnymi. Dokonywane pomiary zanieczyszczenia powietrza wskazują na ciągły przyrost ilościowy i jakościowy składników pyłowo – gazowych powietrza atmosferycznego. Należy tutaj wyraźnie powiedzieć, że analiza ta dotyczy składników gazowych powietrza atmosferycznego oraz pyłów, które nie występują i nie występowały w przyrodzie. Substancji chemicznych i pyłów zawieszonych w powietrzu, obcych przyrodzie a wytworzonych przez działalność gospodarczą człowieka. Gazów i pyłów nie występujących samoczynnie w przyrodzie, czyli antropogenicznych. Omawiane składniki powietrza atmosferycznego w postaci antropogenicznych gazów i pyłów są nie tylko szkodliwymi gazami cieplarnianymi dla przyrody, ale również groźnymi dla zdrowia ludzkiego. Jeżeli chcemy rzeczywiście chronić przyrodę i jej klimat, musimy opierać swoje działania na pełnej wiedzy o otaczającej nas materii.

0


Gazem cieplarnianym o specyficznych własnościach fizycznych jest rówież para wodna, która absorbuje widmo słoneczne w pasmach ok. 0,78; 0,82; 0,95; 1,12 µm. Błędna jest teza jakoby elektroenergetyka jądrowa jest technologią bezemisyjną. Olbrzymie ilości wody stosowanej do chłodzenia reaktora termojądrowego oraz do przetwarzania w energię kinetyczną, powodują antropogeniczną emisję pary wodnej do atmosfery. Emisja tego gazu cieplarnianego o wyjątkowych własnościach fizycznych, ma istotny wpływ na zmiany pogodowe i być może w dalszej konsekwencji klimatyczne.
Gazy cieplarniane są to gazy wchodzące w skład powietrza atmosferycznego, które absorbują energię promieniowania powodując ogrzewanie atmosfery okołoziemskiej, jednocześnie zmniejszają przepływ energii słonecznej do skorupy ziemskiej. Efekt cieplarniany to zamiana energii promienistej Słońca i energii promieniowania Ziemi na ciepło w atmosferze. To również ograniczenie przepływu przez powietrze atmosferyczne energii promienistej Słońca i energii promieniowania Ziemi. Efekt cieplarniany jest wprost proporcjonalny do stężenia gazów cieplarnianych w powietrzu atmosferycznym. Ze wzrostem ilości gazów cieplarnianych rośnie efekt cieplarniany w atmosferze.
Do gazów cieplarnianych antropogenicznego pochodzenia należą m. in: dwutlenek siarki, dwutlenek (podtlenek) azotu, benzen, ołów, kadm, arsen, nikiel, rtęć, benzo(a)piren jako wyznacznik wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych oraz ozon, ale też na przykład cała grupa toksycznych substancji takich jak: polichlorowane bifenyle dioksyny, furany, pestycydy, perfluorowęglowodory PFCS, sześciofluorek siarki SF6 i wiele innych. Wszystkich substancji gazowych antropogenicznych obecnych w powietrzu atmosferycznym i stanowiących gazy cieplarniane jest obecnie kilkaset (ok. 400), a większość z nich nie jest oznaczana w europejskim systemie oceny jakości powietrza, jedynie rejestrowana częściowo w całej grupie drobnych pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10. Są to między innymi związki chemiczne często o złożonej budowie polimerycznej, jako trwałe zanieczyszczenie powietrza sustancją organiczną (POPs), uwalnianą w procesach spalania odpadów z tworzyw sztucznych. Amerykańskie i europejskie ośrodki badawcze alarmują o tych lotnych związkach chemicznych szkodliwych dla zdrowia.

Inne zapisy autora:

0

Avatar
MarEko

11 publikacje
4 komentarze
 

 1. Zaraz, zaraz. Coś się tu nie zgadza. Praktyka wykazała, że zapylenie atmosfery powoduje obniżenie temperatury na Ziemi, jak to zdarzało się już w historii na skutek wybuchów wulkanów i wyrzuceniu dużej ilości popiołu do atmosfery – tzw “rok bez lata” – 1816. Proponuję, aby autor zapoznał się z teorią Svensmarka. Warto z uwagą obejrzeć na You Tube film p.t. “Chmury słuchają się gwiazd” i wyciągnąć wnioski.
  Janusz Żurek

  0
 2. Avatar Ryszard

  “Efekt cieplarniany jest wprost proporcjonalny do stężenia gazów cieplarnianych w powietrzu atmosferycznym” ??? – Bzdura Gaz cieplarniany np dwutlenek węgla wychwytuje ( emituje i absorbuje) bardzo wąski wycinek widma promieniowania słonecznego, a przepuszcza całą znakomitą resztę bez najmniejszego problemu. Dwutlenku węgla w atmometrze w chwili obecnej już absorbuje ten wycinek promieniowanie w całości. Jeśli dwutlenku węgla będzie dużo więcej to i tak jego efekt cieplarniany z tego powodu niewiele się zmieni. Jeśli mamy w oknie żaluzje ze 100 szczebelkami o takiej samej powierzchni, to jeśli będziemy mieli zasłonięty jeden szczebelek, a pozostałe 99 szczebelków będzie odsłonięte, to nawet jeśli pierwszy szczebelek zrobi się z materiału grubszego o 10 razy niż pozostałe, czy z materiału normalnego to i tak osłonowy efekt jego działania nie ulegnie wielkiej zmianie, bo będzie on przysłaniał tylko 1 setną powierzchni okna jak poprzednio.

  0
 3. “Jeżeli chcemy rzeczywiście chronić przyrodę i jej klimat, musimy opierać swoje działania na pełnej wiedzy o otaczającej nas materii.”
  Radzę sobie to wziąć do serca i dowiedzieć najpierw czegoś o mechanizmach przyrody. Zaliczenie metali ciężkich do gazów cieplarnianych to tylko u cieplarnianych sekciarzy. Obiło się o uszy do tego, że para wodna jest gazem cieplarnianym i zaraz skojarzyli z parującymi chłodniami elektrowni. Ludzie, pomyślcie trochę, jaka to skala w porównaniu do tysięcy kilometrów kwadratowych parujących oceanów, lasów i pól. A może mokradła poosuszacie żeby nie parowały ani nie emitowały metanu?

  0
 4. pewnych rzeczy nie da się poważyć, jak wymienione związki chemiczne “fruwające” w powietrzu, ale już dość dawno zostało obalone cieplarniane właściwości CO2, na czym banda oszustów z UE usiłuje nas okradać. Za efekt cieplarniany odpowiedzialna jest głównie para wodna, a największym kłamstwem jest, że elektrownie są głównym winowajcom, uwzględniając powierzchnię mórz i oceanów !! podobnie jest z pyłami i wieloma związkami chemicznymi, które ponoć pochodzą głównie z działalności człowieka, jak się porówna to z emisją pyłów i gazów wulkanicznych, w szczególnie tych co mają swoje okresy aktywności, to my ludzi wypadamy b.blado, a na świcie aktywnych wulkanów i ich emisja jest niewyobrażalnie większa, niż cała motoryzacja świata ! Najbardziej bezczelne kłamstwo jakie nam serwują oszuści, to pokazywanie w mediach właśnie kominy elektrowni, jak i odpadający lód w rejonach arktycznych, pomijając przy tym, że to LODOWCE i to jest proces jak najbardziej naturalny !
  Podobnie ma się sprawa z ilością tlenu w powietrzu, jak to krzyczą ekozłodzieje i terroryści, pokazując wycinane lasy i dżungle, oczywiście nie podając ile to powierzchni stanowi względem otaczającej nas wody. Od dawna znany jest mechanizm równowagi tlenu i CO2, nie lasy i rośliny, to kilka %, a właśnie morza i oceany, a szczególnie żyjący tam plankton. Jeżeli mówimy o ochronie środowiska, to patrzmy na te morza i oceany, to nie tylko nasze płuca, ale wiele więcej, to nasze być lub nie.
  Ostatnio przeżyliśmy na własnej skórze największe oszustwo, jakim są oszczędne żarówki, pomijając system bezpiecznego składowania zużytych żarówek, oszukano nas przy termometrach rtęciowych, kłamiąc, że rtęć jest szkodliwa, owszem, ale nie tak w stanie metalicznym, jest szkodliwość zaznacza się w postaci pary, a taką zawierają te trujące żarówki, gdy rozbite emitują pary rtęci do atmosfery, nie daj Boże do naszych płuc, nie pomijając elektronikę tych żarówek, gdzie jest “połowa” tablicy Mendelejewa.
  Energia nas otacza, chodzimy od zarania dziejów na naturalnym reaktorze atomowym, słońce świeci, wieje wiatr, itd. tam jest niewyczerpalne źródło, nie atom !!

  0
  • Najpierw należy przeczytać tekst aby następnie na ten temat dyskutować.
   W tym krótkim opracowaniu autor posługuje się standardowymi pomiarami i powszechnie dostępnymi parametrami zanieczyszczeń powietrza. Wszystkich związków chemicznych, a dokładnie grup związków jest ok. 400. Nie podaje się domniemanych związków chemicznych, bez potwierdzonych badań. Stosowany system oceny jakości powietrza (SOJP) obejmuje 13-15 pomiarów stężeń wymienionych substancji, w tym również w postaci tylko stężenia kilku metali.
   Odnośnie pozostałych kwestii, odsyłam do strony http://www.wios.warszawa.pl (SOJP) lub np. do miesięcznika ENERGETYKA z maja (nr 5) i czerwca (nr 6) z 2012 r.

   0
 5. Dobry filmik na temat. Najzabawniejsze pytanie to ” jaka powinna być średnia temperatura na ziemi

  http://www.youtube.com/watch?v=RjI-5UegCNg

  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816