Bez kategorii
Like

Afera w KRRiT. Nie zapłacą za koncesje?

23/07/2012
393 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Nowelizacji ustawy medialnej, który miał dostosować ją do konstytucji, zmienia przepisy o opłatach koncesyjnych w taki sposób, aby usankcjonować decyzje KRRiT i zapobiec prokuratorskiemu śledztwu w tej sprawie – informuje „Nasz Dziennik”

0


3 sierpnia br. utracą moc przepisy regulujące opłaty za koncesje radiowe i telewizyjne w związku z uznaniem ich przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodne z konstytucją. Jeśli zakwestionowane regulacje nie zostaną zastąpione na czas nowymi przepisami, tym samym upadnie podstawa do pobierania opłat koncesyjnych przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.

– Powstanie luka prawna – podstawy prawne do poboru opłat przestaną istnieć – przyznał w rozmowie z PAP wiceprzewodniczący KRRiT Witold Graboś. W jego ocenie, nowe przepisy raczej nie wejdą w życie na czas.

– To problem parlamentu i Skarbu Państwa, ale dla nas także, więc próbujemy tak ustawić naszą pracę, aby koncesje były przyznane przed tym okresem albo po nim, czyli – jak się spodziewamy – wczesną jesienią – stwierdził Graboś.

– W takim razie dlaczego Krajowa Rada – wiedząc, że pobieranie opłat koncesyjnych może stać się bezpodstawne – rozłożyła trzem koncesjonariuszom z MUX-1 30 mln zł należności z tytułu opłat koncesyjnych na raty miesięczne z 10-letnim okresem spłaty? – reaguje na tę wypowiedź poseł do Parlamentu Europejskiego Janusz Wojciechowski.

Przedstawiciel KRRiT uczestniczył w rozprawie przed Trybunałem Konstytucyjnym i doskonale znał konsekwencje tego orzeczenia sprzed roku.
– Jeśli do 3 sierpnia niezgodne z Konstytucją przepisy nie zostaną zastąpione nowymi, może się okazać, że opłaty koncesyjne staną się niewymagalne i KRRiT nie będzie mogła ich dochodzić – przewiduje Wojciechowski, były prezes NIK i sędzia sądu apelacyjnego.

– Jeśli pomiędzy starą a nową ustawą pojawi się czasowa luka, w której żadne opłaty nie będą obowiązywać, to istnieje ryzyko, że po wejściu w życie nowych przepisów koncesjonariusze będą je kwestionować na drodze sądowej, dowodząc, że nie mogą one działać wstecz. Będą się procesować latami, a Skarb Państwa zamiast opłat koncesyjnych dostanie figę – ostrzega prawnik. – Może o to właśnie chodziło, aby otrzymać koncesję na multipleksie i za to nie zapłacić? – pyta retorycznie.

Więcej: http://naszdziennik.pl/polska-kraj/5323,operacja-multipleks-na-raty.html

 

0

Jan Pi

938 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758