Bez kategorii
Like

Endoproteza stawu biodrowego.

26/09/2011
539 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
no-cover

Postęp technologiczny daje coraz szersze możliwości przywracania sprawności ruchowej osobom, które do niedawna skazane były na życie z bólem stawu.

0


 Endoproteza czyli sztuczny staw składa się z panewki (wydrążonej kuli) i głowy zakończonej trzpieniem. Jest wiele odmian endoprotez stawu biodrowego.

Gdy zakłada się endoprotezę calkowitą, wymienia się panewkę i głowę kości udowej.

Przy endoprotezie częściowej usuwa się tylko głowę kości udowej i zakłada protezę. Panewka naturalna zostaje nietknięta. Nowoczesne endoprotezy pozwalają w pełni odtworzyć ruchy zniszczonego stawu oraz przywrócić pełną sprawność.

   Panewka , jest wszczepiana w miejsce oczyszczonej naturalnej panewki, umiejscowionej w kości biodrowej miednicy. Obciętą operacyjnie głowę i szyjkę kości udowej, zastępuje kula wykonana z metalu zakończona trzpieniem, czyli specjalnym bolcem osadzonym w jamie szpikowej pozostałej kości udowej. Nowa głowa ślizga się po nowej panewce zastępując zniszczony staw biodrowy .

  Najnowocześniejszą metodą wymiany stawu biodrowego jest kapoplastyka. To oszczędna metoda pozwalająca zachować naturalną głowę oraz szyjkę kości udowej co zapewnia anatomiczne ułożenia kości. W kapoplastyce wymienia się panewkę w miednicy, a na głowę kości udowej zakłada się kapę- protezę przypominającą czapkę. Metodę stosuje się , gdy kości nie są odwapnione a staw nie jest zanadto zniszczony przez zmiany zwyrodnieniowe. Chory dzięki tej metodzie szybciej wraca do zdrowia i minimalizuje się ryzyko zwichnięcia endoprotezy. Zmniejszone jest również ryzyko zmiany długości nóg i obluzowania endoprotez. W razie pogorszenia stanu zdrowia zawsze można założyć tradycyjną endoprotezę.


0

Piotr Turski

mgr fizjoterapii od 12 lat w zawodzie

10 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758