Bez kategorii
Like

Objawy mogące wskazywać cukrzycę

26/09/2011
478 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
no-cover

Cukrzyca staje się coraz powszechniej występująca chorobą kojarzoną z otyłością, brakiem ruchu i złymi nawykami żywieniowymi.

0


 Zmiany nastroju – bardzo częstym objawem, który powinien nas zaniepokoić jest i wzbudzić podejrzenie o cukrzycę jest trudne do wytłumaczenia stałe fizyczne i psychiczne zmęczenie oraz ogólne osłabienie organizmu. Powinniśmy zwrócić na niczym nie uzasadnione zmiany nastrojów prowadzące czasem do depresji. Nie wszystkie emocje u cukrzyków zależą od upośledzenia spalania glukozy. Są to najwcześniejsze objawy mogące wskazywać na cukrzycę dlatego nie należy ich bagatelizować.

 

Swędząca skóra – do objawów cukrzycowych należy też świąd skóry, szczególnie w okolicy narządów rodnych oraz często pojawiające się czyraki. Osoby chore na cukrzycę częściej niż ludzie zdrowi cierpią na grzybicę stóp i paznokci.

 

Wypadanie włosów – pojawia się najczęściej u osób z nie wyrównaną cukrzycą. Łysienie polega na tym, że większa niż u osób zdrowych liczba włosów przechodzi w fazę zaniku lub spoczynku. Wypadanie włosów może pojawić się na wiele lat przed zdiagnozowaniem cukrzycy.

 

Zamazany obraz wczesnym objawem rozwijającej się cukrzycy może zaburzenie widzenia, związane z mikrouszkodzeniami naczyń włosowatych (retinopatia daje o sobie znać dopiero po 15 latach choroby). Dolegliwość ta powoli zanika po wdrożeniu leczenia przeciwcukrzycowego.

 

Otyłość – nadmiar kilogramów pojawia się u osób cukrzycą typu 2. Związane z nieprawidłowym odżywianiem.

 

Zmiany w nerkach – początkowo niedostrzegalne zmiany nerek ale mimo to niebezpieczne. Wraz z moczem wypłukiwane są z organizmu albuminy i inne ważne białka. Objawy nefropatii mogą pojawić się dopiero po 10 latach trwania choroby.

 

Schorzenia dziąseł – schorzenia jamy ustnej oraz dziąseł oraz trudności w ich leczeniu mogą wskazywać na cukrzycę. U chorych mogą pojawiać się ropniaki przyzębne, pleśniawki lub zakażenia drożdżakowe jamy ustnej.

 

Zaburzenia smaku – są one zwykle nierozpoznanej neuropatii cukrzycowej. Zaburzenie pracy nerwów obwodowych przy cukrzycy są bardzo rzadkie ale mogą objawiać się jako pieczenie języka lub całej jamy ustnej. Może też pojawić się suchość języka. Drobne pęknięcia na języku mogą świadczyć o podwyższonym cukrze.

 

Źle gojące się rany – zwykłe zadrapanie może goić się bardzo długo w związku z wysokim poziomem cukru we krwi. Gdy choroba bardziej zaawansowana uszkadza nerwy. To polineuropatia cukrzycowa, czyli ciągłe mrowienie w stopach lub utrata czucia.

 

Przykry oddech – zapach acetonu z ust przypominający świeże jabłka może oznaczać cukrzycę. Cukier i aceton w moczu pojawiają się przy znacznych zaburzeniach cukrzycowych.

 

Zaburzenia erekcji – niepełny wzwód prącia powinien także zaniepokoić. Związane jest z uszkodzeniem unerwienia ciał jamistych penisa. Może być jednym z pierwszych objawów cukrzycy lub może pojawić się po latach nierozpoznanej choroby.

 

0

Lilka

Kobieta Matka Zona

41 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758