Bez kategorii
Like

10 postulatów programowych Solidarnej Polski

03/10/2012
384 Wyświetlenia
0 Komentarze
6 minut czytania
no-cover

Na dzisiejszej konferencji prasowej, prezes Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro oraz kandydat na Premiera Tadeusz Cymański zaprezentowali 10 podstawowych postulatów programowych dla ewentualnego porozumienia w sprawie budowy nowego rządu.

0


 


1. Wprowadzenie systemu zasiłków rodzinnych jako instrumentu powstrzymania katastrofy demograficznej. Solidarna Polska złożyła już projekt ustawy o wprowadzeniu zasiłków rodzinnych w wysokości do 300 zł dla każdej polskiej rodziny, w której dochód na głowę jest niższy niż 1000 zł, mniej niż minimum socjalne. Program zasiłków Solidarnej Polski obejmie 50% polskich rodzin i 60% polskich dzieci.

2. Podatki: Obniżenie podatków dla przeciętnie zarabiających, podwyżka dla najbogatszych. Solidarna Polska postuluje przyjęcie takiego systemu podatkowego jaki jest w rozwiniętych państwach demokratycznych, jak Francja, Niemcy czy Wielka Brytania. Tam osoby przeciętnie zarabiające, zwłaszcza te mające na utrzymaniu dzieci, płacą niskie podatki lub są z nich w ogóle zwolnione, natomiast osoby zarabiające bardzo dobrze płacą 40% czy nawet 45% podatek. Solidarna Polska proponuje więc obniżenie podatku do 12% od niskich dochodów i odpowiednie obniżenie podatku dla osób zarabiających przeciętnie oraz przywrócenie stawki 30 i 40% dla wąskiej grupy osób najlepiej zarabiających. Reformy podatkowe, jakie wprowadził PiS w roku 2007 i następnie podtrzymała PO były z korzyścią dla 1% najbogatszych, którzy zyskali na nich 76 razy więcej niż 95% przeciętnych podatników.

3. Zwolnienie z podatku emerytur i rent. W sytuacji kryzysu, konieczna jest ochrona osób najbardziej narażonych na jego skutki, w tym tych pozbawionych możliwości szukania dodatkowych źródeł utrzymania. Solidarna Polska złożyła już projekt zwolnienia pierwszego 1000 zł emerytury i renty z podatku, co oznacza, że przeciętnemu emerytowi zostanie dodatkowe 180 zł miesięcznie więcej w portfelu.

4. Stopniowe podnoszenie płacy minimalnej docelowo do 50% przeciętnego wynagrodzenia oraz ograniczenie umów śmieciowych, zgodnie z postulatami NSZZ Solidarność. Pod wnioskiem w tej sprawie podpisało się 350 tys. obywateli. Odsetek pracowników żyjących w rodzinach, w których poziom wydatków był niższy od minimum egzystencji wyniósł w 2010 roku aż 12 proc. Miernikiem standardu europejskiego jest osiągnięcie przez minimalne wynagrodzenie 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Mechanizm osiągnięcia poziomu 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia został wynegocjowany i podpisany na forum Komisji Trójstronnej, niestety nigdy przez rząd niezrealizowany.

5. Ulgi inwestycyjne dla małych i średnich przedsiębiorstw, zwłaszcza na inwestycje tworzące nowe miejsca pracy oraz inwestycje w nowe technologie. Dalsza deregulacja i otwarcie zawodów. Ograniczenie biurokracji. Zwolnienie nie merytorycznych urzędników zatrudnionych przez Donalda Tuska, a będącymi najczęściej ludźmi związanymi z PO

6. Tania energia – powołanie Funduszu Przyszłości. Sprzeciw wobec pakietu klimatycznego. Polska musi zbudować koalicje państw UE na rzecz wstrzymania realizacji pakietu klimatyczno-energetycznego, dopóki nie przestąpią doń najwięksi emitenci CO2 jak Chiny, Indie, USA, Rosja, Kanada i Brazylia. Wstrzymanie budowy elektrowni atomowych, których koszt szacowany jest na ponad 100 mld złotych. Tej wielkości środki powinny być przeznaczone na unowocześnienie i podniesienie efektywności elektrowni opartych na polskim węglu oraz w rozwój wydobycia gazu łupkowego. Eksploatacja zasobów naturalnych powinna też być odpowiednio opodatkowana, tak by tworzyć na wzór norweski, Fundusz Przyszłości, zabezpieczający zobowiązania emerytalne oraz będący źródłem finansowania dla polskich innowacyjnych przedsiębiorstw.

7. Zbudowanie koalicji państw UE na rzecz wyrównania dopłat bezpośrednich dla rolników w całej Unii.

8. Zniesienie immunitetów polityków, sędziów, prokuratorów. Solidarna Polska zaproponowała już wszystkim klubom parlamentarnym poparcie projektu zmiany w Konstytucji i zniesienie immunitetu polityków, sędziów i prokuratorów. Nie ma zgody na to, żeby w Polsce istniała nierówność wobec prawa, żeby nieliczni byli bezkarni, żeby rozmaite sitwy chroniły swoich kolegów. Poparcie złożonego już projektu ustawy Solidarnej Polski o konfiskacie majątku przestępców.

9.Ustanowienie sprawiedliwych źródeł finansowania przez opodatkowanie transakcji finansowych, hipermarketów, przywrócenie podatku od fortun oraz dawnych stawek podatku PIT, ukrócenie transferów za granice miliardów zł pod pretekstem sztucznych kosztów obniżających zysk podlegający podatkowi dochodowemu.

10. Wstrzymanie wyprzedaży strategicznych spółek z udziałem Skarbu Państwa.

Wzywamy wszystkie partie, w tym i PiS oraz prof. Glińskiego do debaty na temat postulatów programowych Solidarnej Polski.

 

Biuro Prasowe

Solidarnej Polski

 

0

Solidarna Polska

Oficjalny blog polityczny partii Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro

19 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758