16012018Nowości:
   |    Rejestracja

Nie będzie śledztwa ws. Timmermansa


Nie będzie śledztwa ws. wywierania bezprawnego wpływu na czynności urzędowe Sejmu, Senatu i prezydenta Rzeczypospolitej ze strony Fransa Timmermansa. 8 września Prokuratura Rejonowa Warszawa Mokotów wydała postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa.


Z zawiadomieniem o podejrzeniu popełnienia przestępstwa wystąpiło 20 lipca br Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE. Zdaniem Stowarzyszenia groźby wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa procedur i sankcji przeciwko Polsce, w przypadku zaakceptowania reform ustroju sądownictwa przegłosowanych przez Sejm stanowiło niedopuszczalny wpływ na czynności urzędowe Sejmu, Senatu i Prezydenta RP. 

Prokuratura nie dopatrzyła się przestępstwa art.128§3 KK. Wywieranie wpływu … to wymuszanie na organie konstytucyjnym pewnych czynności, przeszkadzanie czynnościom takiego organu lub niedopuszczenie do wypełnienia tych czynności przez organ… Wypowiedź wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej nie stanowiło wywieranie wpływu w rozumieniu art.128§3 KK, gdyż nie zmierzała do wymuszenia na polskim organie konstytucyjnym podjęcia określonego działania (koń by się uśmiał, przecież jasno grożono procedurami i sankcjami w przypadku przyjęcia określonych ustaw), a jedynie była gotowością skorzystania przez Komisję Europejską z regulacji przewidzianej w art.7 Traktatu o Unii Europejskiej…. Analizując wypowiedzi wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej nie sposób uznać, aby one stanowiły groźbę bezprawną… Zapowiedź skorzystanie przez Komisję z uprawnień wskazanych w art.7 Traktatu o Unii Europejskiej nie może być uznana za groźbę bezprawną, gdyż … jej celem było zainicjowanie działań mających na celu ochronę prawa unijnego, które wedle Fransa Timmermansa zagrożone jest naruszeniem w związku z planowanymi w Polsce reformami wymiaru sprawiedliwości (PR 5 Ds. 1052.2017.II)

Ręce opadają. Jaka ochrona prawa unijnego? Przecież sprawy wymiaru sprawiedliwości nie należą do kompetencji Komisji Europejskiej.

(za Serwis21)

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

309549