Globalnie i Lokalnie
Like

Concerti Barocchi-F.Geminiani-La Foresta Incantata

08/04/2015
665 Wyświetlenia
0 Komentarze
1 minut czytania
Concerti Barocchi-F.Geminiani-La Foresta Incantata

Kontynuujac cierpliwie, pomimo coraz mniej odwiedzajacych moja strone dotyczaca muzyki baroku, dzisiaj chcialabym przedstawic muzyke Francesco Geminianiego w jego pieknym utworze La Foresta Incantata. Przerwe wtedy moja serie, jesli ilosc wejsc bedzie ponizej 10 osob. Nie zamierzam sama sobie dodawac ilosci wejsc, bo dla mnie to nie ma sensu. Dla mnie osobiscie to wielka szkoda, ale o gustach sie nie dyskutuje, w koncu sa to portale typowo polityczne. Ponadto zdaje sobie sprawe, ze jest to orka na ugorze, wiec moze kiedys jakis plon sie zbierze z tej nieurodzajnej ziemi.

0


Oto zyciorys Francesca Geminianiego za wikipedia:
Francesco Geminiani (ur. 5 grudnia 1687 w Lucce, zm. 17 września 1762 w Dublinie) był włoskim barokowym kompozytorem, skrzypkiem i teoretykiem muzyki. Geminiani był przede wszystkim wirtuozem skrzypiec, jego uczniowie nazywali go Il Furibondo – szaleniec. Sam uczył się gry i komponowania u Scarlattiego, Lonatiego i Corellego. Od roku 1711 był kapelmistrzem w Neapolu. W 1714 roku wyjechał do Londynu, gdzie został protegowanym Williama Capela, 3. hrabiego Essex. W roku 1715 grał wspólnie z Georgiem Friedrichem Händlem dla dworu Jerzego I Hanowerskiego. Grającemu na skrzypcach Geminianiemu akompaniował Händel na klawesynie. Obaj kompozytorzy cenili się nawzajem i przyjaźnili.
Żył w Londynie komponując i grając, zajmował się także kolekcjonowaniem dzieł sztuki. Po wieloletnim pobycie w Paryżu, powrócił do Londynu w 1755. W 1761 roku podczas wizyty w Dublinie służący skradł mu partyturę utworu, nad którym Geminiani długo pracował. Stratę rękopisu muzyk przeżył tak głęboko, że odbiło się to na jego zdrowiu i miało stać się przyczyną wcześniejszej śmierci.
Był autorem wielu concerti grossi. W 1751 roku w Londynie ukazała się jego Art of Playing the Violin. Był też autorem Guida harmonica oraz Art of Playing the Guitar.

https://

0

slepa manka

Czasami udajac slepa, mozna dokladniej obserwowac otoczenie.

393 publikacje
51 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758