Komentarze dnia
Like

ZDF ma przeprosić za „polskie obozy zagłady”. Krakowski sąd przyznał rację byłemu więźniowi Auschwitz

23/12/2016
494 Wyświetlenia
0 Komentarze
1 minut czytania
ZDF ma przeprosić za „polskie obozy zagłady”. Krakowski sąd przyznał rację byłemu więźniowi Auschwitz

Niemiecka telewizja ZDF musi przeprosić Karola Tenderę, byłego więźnia niemieckiego obozu Auschwitz, za użycie sformułowania „polskie obozy zagłady” – zdecydował Sąd Apelacyjny w Krakowie. Liczący już 95 lat Karol Tendera od wielu lat działa na rzecz zachowania w świadomości społecznej pamięci o ofiarach zbrodni popełnionych przez Niemców w okresie II Wojny Światowej.

0


Sprawa, którą rozpatrywał sąd dotyczyła informacji – zamieszczonej w lipcu 2013 roku na portalu zdf.de – o planowanej emisji programu dokumentalnego „Verschollene Filmschatze. 1945. Die Befreiung der Konzentrationslager”. Posłużono się wówczas określeniem „polskie obozy zagłady Majdanek i Auschwitz”.

W ocenie byłego więźnia niemieckiego obozu Auschwitz, publikacja naruszyła jego „poczucie przynależności narodowej i godność narodową, które winny być chronione przez prawo na zasadzie przewidzianej dla dóbr osobistych”. Przedstawiciele ZDF chcieli oddalenia pozwu.

We środę rozpatrujący sprawę Sąd Apelacyjny w Krakowie nakazał telewizji ZDF przeproszenie Karola Tendery za użycie sformułowania „polskie obozy zagłady”. Oświadczanie to ma być przez miesiąc umieszczone na stronie głównej niemieckiego nadawcy. Taki werdykt zmienia postanowienie sądu niższej instancji, który wiosną tego roku wprawdzie uznał, że dobra osobiste powoda zostały naruszone przez ZDF, ale jednocześnie ocenił, że powód został już skutecznie za nie przeproszony w osobistym liście.

Źródło: tvp.info

Inne zapisy autora:

0

Wiadomosci 3obieg.pl
Wiadomosci 3obieg.pl

Napisz do nas jeśli w Twoim otoczeniu dzieje się coś, co wymaga interwencji dziennikarskiej redakcja@3obieg.pl

1314 publikacje
11 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816