Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak powiedział w czwartek PAP, że sprawami energetyki w resorcie w nowej kadencji będą się zajmowali wiceministrowie Hanna Trojanowska, Tomasz Tomczykiewicz i Mieczysław Kasprzak.
"Wiceminister Trojanowska będzie się zajmować energetyką w zakresie, w którym dotyczy to energetyki jądrowej, wiceminister Tomczykiewicz – tradycyjnymi źródłami energii. Planuję, że sprawy dotyczące odnawialnych źródeł energii będą koordynowane przez wiceministra Kasprzaka" – powiedział wicepremier.

Do tej pory oprócz wiceminister Trojanowskiej, która jest pełnomocnikiem rządu ds. polskiej energetyki jądrowej, sprawami energetycznymi zajmował się wiceminister Maciej Kaliski. "Jeśli chodzi o wiceministra Kaliskiego, mamy z panem ministrem nieco inne plany. Będziemy o nich publicznie mówić już w styczniu" – zaznaczył Pawlak.
 

Pawlak pytany przez dziennikarzy, czy po ostatnich nominacjach dla Tomczykiewicza i wiceministra Andrzeja Dychy, a wcześniejszej dla Ilony Antoniszyn-Klik, należy spodziewać się kolejnych zmian personalnych powiedział: "Na ten czas, na początek przyszłego roku ten proces się zakończył. Być może będzie jeszcze jedna zmiana, ale o niej będę informował państwa w styczniu".

"Cieszę się, że pan wiceminister gospodarki Marcin Korolec po przeprowadzeniu polskiej prezydencji zyskał awans i został ministrem środowiska. Wiceminister Rafał Baniak z podsekretarza w ministerstwie gospodarki przeszedł na wiceministra skarbu. To jest też dobry sygnał – ocenił Pawlak. – Awansowała też część dyrektorów przechodząc do innych resortów na wyższe stanowiska – to dobry sygnał dla kadry w Ministerstwie Gospodarki, że jest to dobre miejsce do budowania swojej kariery zawodowej".

Obecnie wiceministrami gospodarki – sekretarzami stanu są: Mieczysław Kasprzak i Tomasz Tomczykiewicz, a wiceministrami – podsekretarzami stanu: Hanna Trojanowska, Grażyna Henclewska, Ilona Antoniszyn-Klik, Dariusz Bogdan, Andrzej Dycha i Maciej Kaliski.
 

WNP.PL/PAP

Na nasze pytanie, co sądzi o tym, że Tomasz Tomczykiewicz, dotychczasowy szef klubu PO, ma zostać wiceministrem gospodarki odpowiedzialnym za górnictwo i energetykę,

Klemens Ścierski odparł: wiadomo, że każda nowa kandydatura budzi wielkie nadzieje, ale również emocje. To stanowisko bardzo wymagające, oczekiwania w stosunku do energetyki i górnictwa są ogromne. Obydwa te sektory stoją przed wielkimi wyzwaniami. Życzę nowemu wiceministrowi, by osiągnął sukces. Nie przekreślałbym możliwości Tomasza Tomczykiewicza. Jest on bowiem osobą znaną i cieszy się zaufaniem premiera Donalda Tuska.

Czytaj cały wywiad: Klemens Ścierski: Tomczykiewicz może sobie poradzić w roli wiceministra gospodarki
 

Energetyka jądrowa – V-ce minister Trojanowska

Trzeba mieć na uwadze, że nie sama budowa elektrowni jądrowych stanowi o satysfakcjonującym wdrożeniu programu energetyki jądrowej. Sama budowa obiektów energetyki jądrowej, prawdę mówiąc, nie jest jeszcze tym najbardziej satysfakcjonującym etapem. Myślę, że ważną kwestią jest, że zoptymalizowanie nakładów i korzyści, które będą płynęły z realizacji programu energetyki jądrowej, stanowi pewnego rodzaju, nomen omen, reakcję łańcuchową rozwoju gospodarczego naszego kraju. Wdrożenie programu energetyki jądrowej, czy uruchomienie samego procesu budowy elektrowni niezależnie od tego, że jest to technologia zagraniczna, stanowi skok cywilizacyjny jeśli chodzi o budowę kultury technicznej, kultury bezpieczeństwa, kultury zarządczej, komunikacyjnej, ale to również rozwój uczelni i nowych kierunków kształcenia, rozwój przemysłu i możliwość, aby ten przemysł konkurował nie tylko tutaj o realizację zamówień – powiedziała Hanna Trojanowska.

WNP.PL

Podsumowanie

Karuzela kadrowe , zmiany , awanse , umacianiae pozycji PO-PSL w istotnych dziedzinach , alokacja sił politycznych w gospodarce i synergia z ochroną środowiska.

Sukces noworoczny

 

Kejow