Artykuły redakcyjne
Like

V -jak Vendetta, czyli jak wygrać z banksterami

08/08/2016
1064 Wyświetlenia
1 Komentarze
4 minut czytania
V -jak Vendetta, czyli jak wygrać z banksterami

Myślisz że jako pojedyncza osoba jesteś bezbronny wobec potężnych, bezwzględnych banków? Nie. Nie, jeśli połączysz się z innymi. Niektóre banki amerykańskie chciały opłaty $5 miesięcznie za obsługę konta  debitowego. Od pomysłu szybko odstąpiły, ale już za późno. Klienci się wnerwili konta przenieśli. Mój polski bank bierze miesięczny haracz za prowadzenie konta i opłaty za opłaty przelewem. Trzyma moje pieniądze za 0% na koncie rozrachunkowym i daje tak śmieszny procent na oszczędnościowym że wstydzę się przyznać że trzymam tak jakąkolwiek sumę. Podobno w Polsce musiałbym zapłacić karę za wpłatę gotówki. W amerykańskim banku wszystko mam darmo. Nawet książeczkę czekową na żądanie przyślą do domu za free. Oprocentowanie cieniutkie ale zawsze więcej niż w Polsce.Opłata za wpłatę gotówki nie śniła się nawet najbardziej perfidnym i wyrachowanym bankierom.

0


Znamy kłopoty polskich frankowiczów. Ale czy słyszał ktoś o możliwości pożyczki na stały % z opcją spłaty bez karych odsetek w dowolnym momencie – co umożliwia albo wcześniejsze pozbycie się długu albo zmianę kredytora na takiego który daje lepsze warunki spłaty kredytu.

Podwyżki opłat za prowadzenie kont są powodem zmiany banków przez Polaków.

Polskie banki ( tzn, banki w Polsce) coraz częściej podnoszą opłaty za różnego rodzaju operacje, prowizje, etc. To sprawia, że Polacy przenoszą konta do innych banków. Tu też jednak można.

Sam zamierzam zmienić bank na inny. Na bank pod polskim zarządem, z polskim kapitałem. Wnerwiają mnie podwyżki opłat za prowadzenie kont, operacje na nich, podejmowanie pieniędzy z bankomatów, a także prowizje przy różnego rodzaju operacjach.

Parę lat temu Bank of America ogłosił że zamierza obciążyć użytkowników kart debitowych niewielką niby kwotą 5 dolarów miesięcznie.Za nim poczęły podążać kolejne duże banki.Podniosły się protesty nie tylko w internecie – ludzie wyszli na ulice.
Molly Katchpole, 22 letnia absolwentka uniwersytetu zainicjowała w internecie protest a petycję na Change.org  podpisało ponad 300 tys. osób.
Wkrótce potem Kristen Christian zainicjowała “Bank Transfer Day,”  akcję która zachęcała klientów Banków do przeniesienia depozytów od potentatów takich jak Bank of America, Wells Fargo czy Chase które chciały wprowadzić opłaty do niedochodowych małych unii kredytowych przed albo w dniu 5. XI.

Kristen Christian była w Polsce, brała udział w spotkaniu z prezesem Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej, Grzegorzem Biereckim. Podczas konferencji Christian opowiedziała również o idei Bank Transfer Day oraz walce o prawa konsumenta w mediach społecznościowych.

Pomysł użycia uzyskanych pieniędzy na wypłaty wysokich premii dla zarządów  banków wypchnęła ludzi na ulice.

V -jak Vendetta czyli jak wygrać z banksterami.
Organizatorka protestu Bank Transfer Day, Kristen Christian mówiła: “bez tej dodatkowej opłaty, Bank of America jest w stanie wygenerować   $3,228,480,000 rocznego zysk z 59 milionów klientów dokonujących transakcji przy użyciu kart debitowych.
Klienci masowo rozpoczęli przenoszenie swoich pieniędzy (na szczęście jeszcze TY też dysponujesz Twoimi pieniędzmi nie Bank). Krajowa Federacja Unii Kredytowych podała że tylko w ciągu miesiąca przybyło im 650 000 nowych klientów . Więcej niż w całym poprzednim roku.
50 lat temu podobne protesty miały bardzo gwałtowny przebieg:  

Palono Banki też w roku 1970 ( zdjęcie po prawej). Dzisiaj organizatorzy apelują o spokój.

 

”BANK TRANSFER DAY  prosi  zwolenników aby zamykać konta w instytucjach bankowych przed 5 listopada w ten sam sposób jak były otwierane : samodzielnie, z szacunkiem, bez gestów. Agresja i zakłócanie porządku nie służy dobrze pokojowemu protestowi”
Co  NAJWAŻNIEJSZE:
Pod wpływem protestów 1 listopada Bank of America,Chase i Wells Fargo ogłosiły że rezygnują z wprowadzenia opłat. Inicjatorka akcji Molly Kotchpole ogłosiła ” David ciagle może pokonać Goliata„:
Organizacje konsumentów ostrzegają przed wprowadzeniem ukrytych opłat i radzą dokładnie oglądać bankowa korespondencję.


PS Symbolem akcji była maska ( na zdjęciu wprowadzającym) jaką użył Guy Fawkes bohater filmu z 2006 pod tytułem V for Vendetta. Guy Fawkes prowadził akcję terrorystyczna przeciw totalitarnym rządom i był współkonspiratorem do wysadzenia Brytyjskiego Parlamentu  5, listopada 1605.
Kreatywność nie zna granic

 

0

Nathanel

937 publikacje
193 komentarze
 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758