Bez kategorii
Like

Uwaga na konkursy na stronach internetowych

14/02/2012
473 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
no-cover

W sieci pojawiły się strony internetowe, które wyłudzają pieniądze i dane kontaktowe od osób
je odwiedzających – ostrzegają specjaliści z zespołu CERT Polska działającego w ramach instytutu badawczego NASK.

0 

Naciągacze korzystają z błędów popełnianych przy wpisywaniu adresów popularnych serwisów internetowych i informując o wygraniu atrakcyjnej nagrody proszą o podanie danych osobowych użytkownika. Internauci, którzy zdecydują się na udział w konkursie, zamiast obiecanej nagrody otrzymają wysokie rachunki telefoniczne.

 

Wiele podmiotów wykorzystuje fakt popełniania błędów przy wpisywaniu adresów stron WWW, wynikających najczęściej z sąsiadowania klawiszy na klawiaturze komputera, pomijania lub dodawania znaków. Rejestrują one bardzo podobną domenę (np. „alegro.pl” zamiast „allegro.pl”)
i korzystając z popularności adresu oferują własne produkty czy usługi. Takie zjawisko nie jest w Polsce czymś nowym i nosi miano typosquattingu.

 

Jednak w ostatnim czasie na polskich witrynach WWW zaczęli działać naciągacze, którzy połączyli typosquatting z serwisami utrzymującymi się z płatności wiadomościami SMS Premium. Jak wygląda ten mechanizm? Osoba, która popełni błąd przy wpisywaniu adresu WWW i zamiast „kwejk.pl” w okno swojej przeglądarki wpisze „kwrjk.pl”, trafi na stronę internetową informującą o wygraniu przez nią atrakcyjnej nagrody. Wzięcie udziału w konkursie wiąże się nie tylko z podaniem imienia, nazwiska czy adresu zamieszkania, ale także rozpoczęciem kosztownej korespondencji SMS z kategorii premium. Większość użytkowników nie podejrzewa, z czym się to wiąże, i ignoruje otrzymywanie płatnych SMS-ów, ponieważ traktuje to jak inne, zwyczajne konkursy, często organizowane przez operatorów sieci komórkowych. Dopiero po otrzymaniu wysokiego rachunku telefonicznego, internauta zaczyna zdawać sobie sprawę, że dał się wciągnąć w kosztowną zabawę. Co ważne, ustalenie źródła wysokiego rachunku, jak i rezygnacja z usługi może potrwać do kilku miesięcy, a do tego momentu osoba cały czas ponosi wysokie koszta związane z płatnymi wiadomościami SMS Premium.

 

– Wśród popularnych adresów przeważnie od kilkunastu do kilkudziesięciu literówek prowadzi do witryn niezwiązanych z tematyką oryginalnego serwisu. W związku z tym połączenie typosquatting’u z płatnymi serwisami SMS jest szczególnie niebezpieczne z punktu widzenia internautów. Podmioty prowadzące ten proceder korzystając z naszej nieuwagi doprowadzają do wyłudzenia naszych danych osobowych i pieniędzy. – mówi Radosław Żuber z CERT Polska. – Aby ustrzec się przed tym zagrożeniem, należy zwracać szczególną uwagę na poprawność adresów wpisywanych w przeglądarce i z większą ostrożnością podchodzić do udostępniania swoich danych w Internecie. Można też skorzystać z rozwiązań przygotowywanych przez producentów oprogramowania antywirusowego lub serwerów nazw OpenDNS. – dodaje Radosław Żuber.

 

Więcej informacji na temat typosquattingu na stronie www.cert.pl

 

 

0

Va Banque

Wiadomości z banków i o bankach, dla klientów i pracowników, entuzjastów i sceptyków. Ubezpieczenia od A do Z. Gospodarka, finanse i giełda.

324 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758