Bez kategorii
Like

Umiędzynarodowienie śledztwa w sprawie katastrofy pod Smoleńskiem – Biały Dom odpowiada

08/12/2012
469 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Biały dom odpowiedział na złożoną na złożona na Portalu „We the People”* i podpisaną przez 30 tys. osób petycję o umiędzynarodowienie śledztwa w sprawie katastrofy pod Smoleńskiem.

0


Petycja wnosiła, że śledztwo prowadzone przez stronę rosyjską jest jakby śledztwem prowadzonym we własnej sprawie, podkreślano, że uszkodzony wrak i czarne skrzynki pozostają w Federacji Rosyjskiej i dostęp do nich jest utrudniony. Autorzy również powoływali sie na badania naukowe, które podważały ustalenia raporcie MAK.

Odpowiadając na petycję Biały Dom zwraca stwierdza iż własne dochodzenie prowadzone jest przez rząd Polski i Rosji. Za jego podstawę przyjęto konwencję chicagowską, która ustanawia standardy i zalecane praktyki dla śledztw w sprawie wypadków lotniczych.

Administracja amerykańska stwierdza również, że oba kraje opublikowały już swoje raporty. Tak więc składając najgłębsze  kondolencje dla narodu polskiego oraz rodzin ofiar katastrofy nie widzi konieczności umiędzynarodawiania śledztwa w sprawie tej katastrofy.
 
Cóż można powiedzieć w tej sprawie. Na pewno USA nie chce stanąć po stronie teorii stawianych przez stronę PiS. Również należy przypuszczać, że przygotowując tę odpowiedź Administracja USA sprawdziła, w swoich materiałach, że nie ma podstaw do popierania takiego śledztwa.
 
Choć prawdopodobna jest również opcja, że na szali dobrych relacji z Rosja przedstawione w petycji zarzuty nie znalazły uznania w oczach władz USA.
 
Informacja uzupełniająca z godz: 16.00

W odpowiedzi na tę informację Antoni Macierewicz oświadczył: "W swojej odpowiedzi Biały Dom nie ustosunkowuje się do kwestii powołania międzynarodowej komisji celem zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej, tym samym pozostawia ją otwartą"

Z pewnością informacja przedstawiona przez Biały Dom jest wyraźnym wskazaniem, że Administracja Obamy nie zamierza poprzeć idei Komisji Międzynarodowej. Istnieją na pewno możliwości nacisku na USA ale dla Administracji Obamy Polska nigdy nie była przedmiotem zainteresowania. Obama już nie musi walczyć o głosy Polonii, stąd jakie są szanse, że zmieni zdanie? Pozostają inne gremia. Z mających realne znaczenie pozostała nam tyko Unia Europejska. Czy jednak poprze te starania?

 
 
_______________
*Portal „We the People” jest portalem którego idea polega na tym, że rząd USA odpowiada na listy poparte przez minimum 25 tys. osób.
0

Zawisza Niebieski

Hyde-Park, porozmawiaj o sprawach trudnych, bez cenzury stosowanej przez niektórych zwolenników teorii spiskowych. Tu nie banuje, chce rozmawiac lecz na argumenty, jak Polak z Polakiem. Prosze tylko, by nie obrazac gosci mego bloga.

64 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758