KULTURA
Like

TRADYCJE – TRADYCJE – TRADYCJE

15/01/2017
2154 Wyświetlenia
0 Komentarze
8 minut czytania
TRADYCJE – TRADYCJE – TRADYCJE

Daleko stąd do Betlejem, daleko stąd do nieba, a jednak serce się grzeje, widokiem, chleba, co biały leży na sianie, ku synom się uniża, gotowy na połamanie drzewem krzyża.   (Ta współczesna kolęda została skomponowana specjalnie dla korowodów i Orszaków Trzech Króli, a powstała dzięki muzyce Jacka Wąsowskiego stworzonej do słów pisarki i poetki Małgorzaty Nawrockiej. Więcej na: orszak.org / kolędowanie / pastorałka – orszakowa)       „Niech spadnie nam korona z głowy” – TRZEJ KRÓLOWIE JUŻ PO RAZ WTÓRY ZAWITALI DO PANIÓWEK W GMINIE GIERAŁTOWICE   Orszak Trzech Króli to przedstawienie Jasełek w scenerii świąt Bożego Narodzenia. Na ulicach polskich miast, miasteczek i wiosek przedstawiana jest legenda, znana jako powitanie narodzonego Jezusa przez trzech Mędrców Wschodu. Ten przepiękny […]

0


DSC_0029Daleko stąd do Betlejem,

daleko stąd do nieba,

a jednak serce się grzeje,

widokiem, chleba,

co biały leży na sianie,

ku synom się uniża,

gotowy na połamanie

drzewem krzyża.

 

(Ta współczesna kolęda została skomponowana specjalnie dla korowodów i Orszaków Trzech Króli, a powstała dzięki

muzyce Jacka Wąsowskiego stworzonej do słów pisarki i poetki Małgorzaty Nawrockiej. Więcej na: orszak.org / kolędowanie /

pastorałka – orszakowa)

 

 

 

„Niech spadnie nam korona z głowy” –

TRZEJ KRÓLOWIE JUŻ PO RAZ WTÓRY ZAWITALI DO PANIÓWEK W GMINIE

GIERAŁTOWICE

 

Orszak Trzech Króli to przedstawienie Jasełek w scenerii świąt Bożego Narodzenia. Na ulicach polskich miast, miasteczek i wiosek przedstawiana jest legenda, znana jako powitanie narodzonego Jezusa przez trzech Mędrców Wschodu. Ten przepiękny plenerowy spektakl organizują lokalne stowarzyszenia, zgromadzenia parafialne i miejscowe społeczności. To sami mieszkańcy tworzą niebanalne przedstawienie.

Scenariusz tej „niezwykłej sztuki teatralnej” znany jest od 2000 lat, wszędzie jednak, gdzie pojawiają się korowody trzech mędrców z mirrą, złotem i kadzidłem, wprowadza się drobne zmiany w scenariuszu, w których często doszukać się można akcentów folkloru danego terenu. Nie przeszkadza to, ani też nie burzy w żaden sposób tradycji chrześcijańskich z tym świętem związanych, a z pewnością dodaje tylko nieco kolorytu poprzez wprowadzenie drobnych inscenizacji, nawiązujących do tradycji danego regionu.

DSC_0023DSC_0027

DSC_0083

TŁUMY WIERNYCH, DZIECI I MŁODZIEŻY, DOWODZĄ JAK BARDZO PRAGNIEMY POZOSTAĆ PRZY SWOICH ZWYCZAJACH I TRADYCJACH.

NIE STRASZNY MRÓZ, KIEDY WZYWA SERCE DO DZIAŁANIA.
KOMPUTER NIE UCIEKNIE – ODPOWIADAŁY DZIECIAKI, A TERAZ DO STAJENKI TRZEBA NAM IŚĆ I ZAŚPIEWAĆ MAŁEMU JEZUSOWI…

Gmina Gierałtowice, a dokładnie miejscowość sołecka Paniówki, stały się miejscem, gdzie już po raz drugi w dniu 6. stycznia zawitał korowód Trzech Króli. Stało się to za sprawą Rady Sołeckiej, Rady Parafialnej, Gminy Gierałtowice, Gminnego Ośrodka Kultury, tygodnika „Gość Niedzielny” oraz redakcji miesięcznika „Wieści Gminy Gierałtowice”.

Tradycyjnie Trzej Mędrcy powitali mieszkańców na skrzyżowaniu u zbiegu ulic Zwycięstwa i Swobody. Spotkaniu towarzyszyły wspólne śpiewy kolęd, których słowa nawiązują do tego święta. Korowód otwierały wozy bojowe straży pożarnej, dalej podążali Trzej Królowie, dosiadający odświętnie przystrojonych wierzchowców, za nimi tłum dzieci przebranych w biblijne postacie…Oorszak zamykali gospodarze tej pięknej uroczystości a także spora liczba mieszkańców sąsiednich miejscowości. Obecny był wójt Gminy Gierałtowice, dr Joachim Bargiel, członkowie Rady Gminy, Rady Sołeckiej z gospodarzem miejscowości, sołtysem Bogusławem Mryką na czele. Po sformowaniu kolumny, korowód udał się w stronę Parku Joanny, gdzie w stajence czekała już Święta Rodzina z aniołkiem i pastuszkami oraz, co należałoby podkreślić, żywym maleństwem, jakie na czas inscenizacji wcieliło się w rolę nowo narodzonego Jezusa. 

DSC_0056DSC_0058DSC_0059

CAŁA TRASA PRZEJAZDU ORSZAKU TRZECH KROLI WYGLĄDAŁA TAK SAMO: TŁUMY NA ULICACH I PODOBNY WIDOK ZA PLECAMI TRZECH MĘDRCÓW NA KONIACH

Po raz drugi byliśmy świadkami przepięknej plenerowej inscenizacji, skupiającej tłumy mieszkańców, wiernych naszym chrześcijańskim tradycjom. Nie straszny był mróz a roześmiane, zarumienione buzie dzieciaków, głośno i z ochotą powtarzały kolejne zwrotki pieśni kolędowych.

Na miejscu Trzej Mędrcy przekazali dary w postaci mirry, kadzidła i złota. Maria z Józefem podziękowali, a na koniec złożyli życzenia wszystkim ludziom dobrej woli – życzenia pokoju, miłości wzajemnego zrozumienia – pojednania.

DSC_0122DSC_0088DSC_0115DSC_0087

Święto Trzech Króli, a przy tym wystawianie widowisk z tym świętem związanych, ma kilkusetletnie tradycje. W Średniowieczu rozpowszechnili to święto franciszkanie, a za ojca budowy i wystawiania szopek uważa się św. Franciszka z Asyżu, jak czytamy w artykule zamieszczonym na stronie: www.orszak.org / historia – orszaku – trzech – króli.

Pomysł organizowania w dniu 6. stycznia ulicznych jasełek z udziałem trzech biblijnych mędrców miałby sięgać roku 2009, a wszystko miało rozpocząć się w jednej z warszawskich szkół. Już w następnym roku plenerowa impreza nabrała rozmachu. W roku 2011 przyłączyło się kolejnych 5 miast, a w 2012 impreza nosiła już znamiona ogólnopolskiej imprezy plenerowej, bowiem zaangażowały się w organizację i obchody tego święta już 24 miejscowości w Polsce.

W roku 2013 dołączyła zagranica – czytamy w artykule „Historia Orszaku Trzech Króli”. Rok 2014, czytamy dalej, to już 187 miejscowości na 3 kontynentach w 7 krajach, zaś w 2015 roku to już 330 miejscowości na wspomnianych 3 kontynentach. Liczba ta z każdym rokiem wzrasta, w roku ubiegłym to już 420 miejscowości – jak podaje autor artykułu – i już 16 krajów gościło biblijnych wędrowców, głoszących światu dobrą nowinę. Między innymi gościli oni w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, USA, Ukrainie, Rumunii, Rwandzie czy Ekwadorze.

DSC_0078

Cieszymy się, że wśród tych państw znajduje się Polska, a jedną z miejscowości, która włączyła się do podtrzymywania tej pięknej tradycji są Paniówki w gminie Gierałtowice na Górnym Śląsku. Warto dodać, że świętu Trzech Króli towarzyszy wiele imprez, a korowody czy orszaki otwierają cykl wielu kolędowych koncertów, spotkań i wernisaży, związanych tematycznie z Bożym Narodzeniem. Dobrze się stało, że w Polsce „Święto Trzech Króli” od roku 2011 – podobnie jak w wielu krajach Europy – między innymi we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy Szwajcarii jest dniem wolnym od pracy. Dzięki temu wierni w RP mają możliwość godnego przeżywania jednego z pierwszych świąt, ustanowionych przez Kościół, zamykającego okres i piękny czas świąt Bożego Narodzenia.

 

Zdjęcia i tekst:

Tadeusz Puchałka

Za: http://www.siemysli.info.ke/

 

0

Dorota J

Dziennkarz w 3obieg.pl/

209 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758