Bez kategorii
Like

Sygnały z Rusławii

23/01/2013
693 Wyświetlenia
0 Komentarze
25 minut czytania
no-cover

SERWIS INFORMACYJNY (22) Zapraszam na stronniczy, tj. słowianofilski serwis aktualnych informacji z Rosji, strefy mowy słowiańskiej i prawosławia, którą nazywam Rusławią.

0


 

* Dziś, 23.01.2013 na konferencji prasowej w Moskwie Siergiej Ławrow, szef rosyjskiego MSZ obszernie podsumował wyniki działalności rosyjskiej dyplomacji w 2012 roku. Transmisja online emitowana była w języku rosyjskim, angielskim, hiszpańskim i arabskim. Ponieważ znalazły się w nim bardzo ważne, w tym i groźne, stwierdzenia i podkreślenia, konferencja prasowa ministra spraw zagranicznych Rosji stanowi trzon i wiodący temat dzisiejszego serwisu informacyjnego ze świata. Oznaczam je jako (Ławrow).

 

* (Ławrow) Rosja zmierza do reintegracji terytoriów b. ZSRR. „Integracja na przestrzeni WNP to naturalny priorytet dla Rosji” Zostało to sprecyzowane już w orędziu do Zgromadzenia Federalnego, które 12.12.12 wygłosił Putin. Ławrow podkreślił również: „Moskwa rozpatruje rozwój euroazjatyckiej integracji jako konkretny wkład Rosji w tworzenie jednolitej przestrzeni gospodarczej od Atlantyku do Pacyfiku. Jest to w pełni realne zadanie”. Po raz pierwszy inicjatywa stworzenia jednolitej przestrzeni euroatlantyckiej i euroazjatyckiej została sformułowana podczas szczytu OBWE w Astanie w grudniu 2010 roku.

 

* (Ławrow) Relacje Rosja-USA: „W naszych relacjach ze Stanami Zjednoczonymi są trudne kwestie. Znane są również negatywne skutki zatwierdzenia „aktu Magnickiego – w istocie ustawa Jacksona-Vanika została zastąpiona antyrosyjską ustawą (…) Oczywiście będziemy reagować na wrogie kroki, lecz u podstaw naszego stanowiska leży gotowość do dalszego rozwoju kontaktów rosyjsko-amerykańskich na wszystkich kierunkach”.

 

* (Ławrow) Wszystkie kwestie techniczne i prawne dotyczące zniesienia wiz między Rosją a Unię Europejską zostały już rozwiązane. Chodzi jedynie o decyzję polityczną. We wtorek 22.01.2013 MSZ Rosji omówił z posłami 7 krajów unijnych kwestię podęcia wspólnych kroków w zakresie przestawienia się na ruch bezwizowy i zawarcia porozumienia w sprawie zniesienia wiz dotyczącego krótkoterminowych podróży obywateli Rosji i Unii Europejskiej.

 

* (Ławrow) Ostrzegam przed próbami zaatakowania Iranu. „Próby przygotowania i zadania ataków na irańskie obiekty jądrowe oraz na infrastrukturę w ogólnym zarysie jest pomysłem bardzo niebezpiecznym”. Iran jest jednym z najważniejszych krajów regionu i bez niego nie można liczyć na rozwiązanie istniejących tam problemów.

 

* (Ławrow) Unia Europejska wykazuje niekonstruktywne stanowisko w kwestii nielegalnej transplantologii w Kosowie. Na konferencji prasowej zarzucił on Unii Europejskiej, że pozoruje ona śledztwo, które zresztą „po cichu jest zamykane”. Ławrow poparł żądania Serbii odnośnie rozpatrzenia problemu w Radzie Bezpieczeństwa i tego, aby również ONZ włączyła się do badania tej sprawy. Jest ona związana z porwaniami Serbów przez kosowskich bojówkarzy w celu wykorzystania ich narządów w podziemnych operacjach przeszczepiania narządów.

 

* (Ławrow) Spory wokół „zbiorów Schneersona” nie mają nic wspólnego z wymiarem sprawiedliwości. Podczas konferencji prasowej w Moskwie nazwał on decyzję amerykańskiego sądu w sprawie wprowadzenia sankcji finansowych wobec Rosji, żeby wymusić na niej przekazanie tej kolekcji jednej z żydowskich organizacji religijnych w USA. Chasydzi ponad 10 lat temu otrzymali od Rosji w charakterze gestu dobrej woli kilka książek z tej biblioteki dla tymczasowego korzystania, lecz do tej pory ich nie oddali. Należy raczej wytoczyć rozprawę sądową w tej sprawie – podkreślił minister. Kolekcja książek rabina Scheersona, który żył na początku XX wieku w Odessie, po II wojnie światowej trafiła do Moskwy. Nigdy nie znajdowała się ona poza granicami b. Związku Radzieckiego.

 

* (Ławrow) Rosja zamyka stację radarową Gabalińska. Podkreślił, że kwestie dotyczące tej stacji zostały ostatecznie rozwiązane. „Byliśmy gotowi do rozmów, lecz nasi azerbejdżańscy przyjaciele postanowili, że nie pójdą na ustępstwa w sprawie ceny. Uznaliśmy ją za nadmierną”. 10 grudnia MSZ Azerbejdżanu ogłosiło, że Rosja zawiesiła użytkowanie dzierżawionej stacji radiolokacyjnej Gabalińska. W Baku wyjaśniono, że podczas rozmów ze stroną rosyjską „nie dało się osiągnąć porozumienia w sprawie opłaty za dzierżawę stacji”. Komentując tę sytuację rzecznik prasowy rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow podkreślił, że rezygnacja z użytkowania stacji radarowej w Gabali nie wpłynie na bezpieczeństwo Rosji.

 

* (Ławrow) Rosja gotowa jest do prowadzenia rozmów z nowymi przywódcami Korei Północnej i Południowej Kim Dzong Unem i Park Geun-hye oraz dalszej współpracy z tymi państwami w ramach ogłoszonych wcześniej trzystronnych projektów w sferze elektroenergetyki, dostaw gazu, a także projektu połączenia Kolei Transkoreańskiej z Koleją Transsyberyjską. Minister wspomniał również o problemie wstrzymania północnokoreańskiego programu jądrowego oraz wyraził nadzieję, że kraj ten weźmie pod uwagę opinię społeczności międzynarodowej i wróci do współpracy w ramach rozmów sześciostronnych. Rosja uczyni wszystko, co w jej mocy, żeby zostały one wznowione.

 

* Rosyjska gospodarka poradzi sobie bez petrodolarów – oświadczył na plenarnej sesji Światowego Forum Ekonomicznego 23.01.2013 rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew. Miedwiediew przyznał, że obecne uzależnienie gospodarki kraju od eksportu surowców jest nadmierne. Według premiera na przestrzeni ostatnich lat wzrost gospodarczy był jednak zapewniany nie tyle dzięki dochodom z ropy i gazu, co poprzez zwiększenie produkcji towarów oraz usług. Powiedział,  że w przyszłości ma to doprowadzić do rozszerzenia eksportu żywności i usług intelektualnych, które będą cieszyły się większym popytem niż ropa naftowa. W Światowym Forum Ekonomicznym uczestniczy 45 przywódców państw i rządów, szefowie banków narodowych, czołowych międzynarodowych organizacji, a także ponad 100 przedstawicieli ruchów obywatelskich.

 

* Do drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach, która odbędzie się w najbliższy weekend 25 i 26 stycznia, przeszli były premier Milos Zeman z 24,92% głosów, komuch z Moraw mający poparcie ustępującego prezydenta Vaclava Klausa, oraz pierwszy wicepremier i szef MSZ Czech Karel książę Schwarzenberg, zniemczony mason z Bilderbergu i Komisji Trójstronnej, który uzyskał 21,45%. Czesi po raz pierwszy wybierają prezydenta w wyborach bezpośrednich i powszechnych, ale od początku było jasne, że żaden z 9 kandydatów nie uzyska w pierwszej turze ponad 50% głosów.

 

*Władze Kosowa odmówiły wstępu na swoje terytorium prezydentowi Serbii, Tomislavovi Nikoliciowi. Zamierzał on w czasie prawosławnego Bożego Narodzenia odwiedzić klasztor w pobliżu Prisztiny, który jest ośrodkiem serbskiego kościoła prawosławnego w Kosowie. Władze w Prisztinie oznajmiły, że decyzja ta jest odpowiedzią na zakaz wjazdu dla kosowskich urzędników do Serbii. Wicepremier Kosowa Hajredin Kuçi oświadczył, że Nikolić będzie miał wstęp na teren Kosowa, kiedy zezwoli kosowskim liderom na wjazd do południowych regionów Serbii, gdzie większość ludności stanowią etniczni Albańczycy. Kuçi powiedział również, że decyzja o zakazie wjazdu dla prezydenta Serbii podjęta została po konsultacjach z międzynarodowymi partnerami.

 

* Albańczycy, mieszkający na południu Serbii, odmówili usunięcia pomnika bojowników należących do terrorystycznego ugrupowania „Wyzwoleńcza Armia Preševo, Bujanovac i Medveđa” wbrew żądaniom serbskiego rządu. Pomnik 27 poległym bojownikom z tego ugrupowania został odsłonięty w listopadzie 2012 roku na centralnym placu w mieście Preševo (około 400 kilometrów na południe od Belgradu) przez weteranów organizacji terrorystycznej przy milczącej zgodzie lokalnych władz. Premier Serbii Ivica Dačić scharakteryzował całą sytuacje jako „prowokację” i oświadczył, że niezależnie od okoliczności pomnik zostanie z tego miejsca usunięty.

 

* Rosja przyznała Serbii kredyt eksportowy w wysokości 800 mln $ na modernizację serbskich kolei. Porozumienie podpisali w Moskwie 11.01.2013 minister finansów Rosji Anton Siłuanow, oraz minister finansów i gospodarki Serbii Mladżan Dinkić. Termin spłacenia kredytu wynosi 5 lat, a oprocentowanie 4,1% w skali roku.

 

* Kosowo to Serbia. Nie uznamy niepodległości Kosowa nawet za kilkaset lat – oświadczył prezydent Serbii Tomislav Nikolić 16.01.2013. „Teraz Prisztina będzie musiała brać pod uwagę także nasze stanowisko” – powiedział Nikolić komentując niedawne oświadczenie Prisztiny o tym, ze serbskie żądania nie będą uwzględniane przez albańskie władze Kosowa. Powiedział też, że Belgrad jest wdzięczny Moskwie za wszechstronne wsparcie w kwestii Kosowa.

 

* Nieznani sprawcy sprofanowali prawosławną cerkiew w wiosce Babljak (Kosowo) – zniszczyli pięć pomników na starym cmentarzu prawosławnym. Policja objęła ochroną niektóre cerkwie w stolicy kraju Prisztinie. Fala profanacji ogarnęła Kosowo w niedzielę 20 stycznia, kiedy zostało zniszczonych dziesiątki nagrobków na serbskich cmentarzach. Serbski rząd, władze Kosowa, misja ONZ oraz Unii Europejskiej potępiły te akty wandalizmu. W Kosowie, które jest kolebką prawosławnego narodu serbskiego pozostało po wypędzeniu Serbów ponad 3000 cerkwi, soborów, monastyrów i cmentarzy, w tym kilkaset sięgających XI-XII wieku, z czego ogromna większość już została lub jest nadal systematycznie niszczona przez muzułmańską ludność albańską.

 

* Sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon poprzez swojego przedstawiciela Martina Nesirkiego przeprosił za wykonanie serbskiego marszu wojskowego „Marsz na Drinę” na noworocznym koncercie w ONZ, co wywołało oburzenie Bośniaków, którym kojarzy się ona z czystkami etnicznymi podczas konfliktu bałkańskiego. Jednocześnie przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego ONZ, Serb Vuk Jeremić oświadczył, że taka reakcja bardzo obraża naród serbski, ponieważ hymn poświęcony jest odwadze serbskich żołnierzy podczas I wojny światowej. „W Europie istnieje tradycja kończenia noworocznych koncertów znaną piosenką wojskową” – podkreślił Jeremić

 

* Liczba rosyjskich pielgrzymów do Ziemi Świętej w ubiegłym roku wyniosła około 500 tys. osób. Łącznie w 2012 roku liczba turystów i pielgrzymów w regionie pobiła rekord, przekraczając 3 miliony osób. Dane te podał prezydent Jerozolimy Nir Barkat podczas wizyty w Rosyjskiej Misji Duchowej w Jerozolimie. Prezydent złożył członkom misji życzenia bożonarodzeniowe i zaprosił jej szefa, archimandrytę Izydora (Minajewa) do udziału w międzynarodowej konferencji „Pielgrzymkowe miasta świata”, która odbędzie się wiosną w Jerozolimie.

 

* W obchodach święta Objawienia Pańskiego, które obchodzone jest w Rosji 19 stycznia, w nocy z piątku na sobotę w Moskwie uczestniczyło około 165 tysięcy osób, ( w minionym roku 120 000). Bezpieczeństwa pilnowało 3500 funkcjonariuszy stołecznej policji i członków Gwardii Narodowej – poinformował przedstawiciel biura prasowego stołecznego resortu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Święto Objawienia Pańskiego jest prawosławnym świętem upamiętniającym chrzest Jezusa Chrystusa w Jordanie z ręki Jana Chrzciciela. W Rosji temu świętu tradycyjnie towarzyszą zbiorowe kąpiele w specjalnie przygotowanych do tego i poświęconych przeręblach.

 

* Rosja wypłaciła w ubiegłym roku 221 milionów rubli na mocy decyzji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Poinformował o tym minister sprawiedliwości Aleksander Konowałow podczas „Godziny rządowej” w Dumie Państwowej. Podkreślił on również, że w ubiegłym roku Rosja przegrała 123 sprawy w europejskim trybunale. Według słów ministra w ciągu ostatniego roku ilość skarg z Rosji do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka zmniejszyła się.

 

* Szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rosji generał-pułkownik Walerij Gierasimow wziął udział w posiedzeniu Rady NATO-Rosja. Gierasimow spotkał się z przewodniczącym Komitetu Wojskowego NATO generałem Knudem Bartelsem oraz przewodniczącym Komitetu Szefów Sztabów Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych, generałem Martinem Dempseyem, a także szefami sztabów generalnych krajów NATO i krajów, będących partnerami paktu. Uczestnicy omówili najważniejsze plany dla współpracy wojskowej w bieżącym roku.

 

* Dwóch czeskich twórców wojskowej gry wideo Arma 3, aresztowanych na początku września 2012 roku w Grecji za szpiegostwo, zostanie zwolnionych za kaucją – donosi grecka gazeta „Ta Nea”. Programistów Martina Pezlara i Ivana Buchtę, pracujących dla firmy Bohemia Interactive, zatrzymano 9 września 2012 roku na wyspie Lemnos, kiedy fotografowali obiekty wojskowe do gry komputerowej. Zatrzymanym postawiono zarzuty o szpiegostwo. Sami obcokrajowcy oświadczyli, że pracują dla firmy Bohemia Interactive i zdjęcia były potrzebne do grafiki gry.

 

* Sąd miejski w Bierieznikach (Kraj Permski) odrzucił wniosek obrony skazanej na dwa lata więzienia członkini zespołu punkowego Pussy Riot Marii Alechiny o odroczenie wykonania kary. Wniosek został złożony przez obronę Alechiny pod koniec 2012 roku w związku z posiadaniem przez nią małego dziecka. „Sąd zdecydował o odrzuceniu wniosku. Posiadanie przez Alechinę małego dziecka zostało uwzględnione przez sąd moskiewskiej dzielnicy Chamowniki przy wyznaczaniu jej kary. Nie ustalono żadnych nowych okoliczności łagodzących” – stwierdzono w uzasadnieniu decyzji sądu w Bierieznikach.

 

*Chabad Lubawicz nie będzie domagało się konfiskowania rosyjskich dzieł sztuki na wystawach w ramach rekompensaty za „zbiory Schneersona”. Sąd po raz kolejny potwierdził nietykalność podobnych dzieł sztuki zgodnie z prawem obowiązującym w USA – czytamy w oświadczeniu amerykańskiej organizacji żydowskiej. Chabad Lubawicz nie zgadza się ze stanowiskiem rosyjskiego Ministerstwa Kultury, że podjęte niedawno przeciwko Rosji postanowienie Sądu Federalnego Stanów Zjednoczonych może zaszkodzić dwustronnej wymianie kulturowej.

 

* Spór w sprawie „biblioteki Schneersona” może zostać rozwiązany przez sąd arbitrażowy w Hadze – poinformował Dymitr Dawydenko, prawnik firmy „Muranow, Czerniakow i partnerzy”. Ponieważ amerykański sąd nie może decydować o losach majątków znajdujących się na terytorium Rosji oraz o państwowej własności Federacji Rosyjskiej, decyzja sądu w Waszyngtonie w sprawie biblioteki Schneersona do niczego Rosji nie zobowiązuje. Zgodnie z rosyjskim prawem, spory dotyczące przynależności tego typu majątku podlegają jedynie jurysdykcji rosyjskich sądów. Ponadto, amerykański sąd nie ma prawa do wydawanie wyroków w sprawie przeciwko suwerennemu państwu, ponieważ w międzynarodowym prawie funkcjonuje zasada „równy równego nie ma prawa sądzić”.

 

* Drugi blok energetyczny rostowskiej elektrowni atomowej został w piątek 18.01.2013  unieruchomiony z powodu włączenia się systemu bezpieczeństwa. Rosyjskie Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych poinformowało, że poziom promieniowania nie przekroczył normy, a dostawy energii elektrycznej do odbiorców przebiegają bez zakłóceń. Rostowska elektrownia atomowa jest jednym z największych dostawców energii na południu Rosji. Zabezpiecza ona 40% produkcji energii elektrycznej w obwodzie rostowskim. Blok energetyczny 92 Rostowskiej Elektrowni Atomowej został oddany do użytku 10 grudnia 2010 roku.

 

* Na zrealizowanie projektu budowy elektrowni atomowej Belene potrzebne jest ponad 10 miliardów euro – poinformował minister gospodarki Bułgarii Delian Dobrew. Inwestycje rządu powinny były wynieść 51%, czyli prawie 5,5 miliarda euro. Zdaniem Dobrewa ludzie powinni wiedzieć, ile kosztuje ten projekt, ponieważ środki te mogą zostać wydane na zwiększenie emerytur oraz inne wypłaty socjalne. Minister uchylił się od odpowiedzi na pytanie, dlaczego po podaniu przez rosyjską firmę Rosatom ceny w wysokości 6,4 miliarda euro w 2010 roku budowa nie została jednak rozpoczęta. W 2012 roku bułgarskie władze podjęły decyzję w sprawie wystąpienia z projektu budowy elektrowni atomowej Belene. Opozycja zainicjowała kampanię na rzecz przeprowadzenia referendum w tej sprawie, które odbędzie się 27 stycznia.

 

* Centralny Bank Rosji wydał 23 stycznia monetę o nominale 10000 rubli ze złota próby 999 o masie 1 kg. Moneta będzie miała kształt koła o średnicy 10 cm. Na jej awersie znajdzie się dwugłowy orzeł, na odwrocie zaś – przedstawiciele różnych dyscyplin sportowych: piłki nożnej, koszykówki, siatkówki, hokeja na trawie, gimnastyki artystycznej, skoków do wody, lekkoatletyki, wioślarstwa. Monety wydawane są w ramach serii „XXVII Światowa Letnia Uniwersjada 2013 w Kazaniu”. Nakład monety to 100 sztuk.

 

* W 2012 roku w Rosji odkryto nowe zasoby ropy naftowej w ilości 681 mln ton, gazu zaś – 816 mld metrów sześciennych. Przyrost nowych zapasów przewyższył ilości wydobywane. W ubiegłym roku w Rosji wydobyto 518 mln ton ropy naftowej, co stanowi ilość o około 163 mln ton mniejszą od nowych rezerw. Ilość wydobywanego gazu wyniosła 655 mld metrów sześciennych, czyli o 161 mld mniej od objętości odkrytych zapasów. Rosja zajmuje II miejsce na świecie pod względem potwierdzonych zasobów gazu, a pod względem zasobów ropy naftowej ustępuje Wenezueli i niektórym państwom Zatoki Perskiej.

 

* Praca w Wenezueli pozostaje wśród priorytetów dla rosyjskiego giganta naftowego Rosnieft, niezależnie od przemian politycznych w tym kraju. „Z punktu widzenia interesów korporacyjnych jest to strefa numer jeden na świecie pod względem wielkości rezerw, ich jakości i położenia. Będziemy współpracować z Wenezuelą jako priorytetem i zawsze będziemy podtrzymywać z nią nasze partnerstwo” – odpowiedział szef firmy, Igor Sieczin na pytanie dziennikarzy o perspektywy pracy w Wenezueli w świetle ostatnich wydarzeń związanych z Hugo Chavezem.

 

Deser muzyczny:

Polski Zespół Pieśni i Tańca „Słowianki” z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie śpiewa macedońską pieśń ludową „Makedonsko devojcze”

 

0

Bogus

Dzielic sie wiedza, zarazac ciekawoscia.

452 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758