HYDE PARK
Like

Słynna walka Ali – Liston w 1964r. sfingowana?

26/02/2014
1252 Wyświetlenia
2 Komentarze
4 minut czytania
Słynna walka Ali – Liston w 1964r. sfingowana?

Oszustwa w sporcie wypaczają jego szczytne idee. W starożytności też zapewne oszukiwano. Ale to co się dzieje współcześnie napawa obrzydzeniem. Po latach dowiadujemy się że ” miszczowie” oszukali bo byli na dopingu lub walki ustawiano.

0


 

Pamiętacie walkę Gołoty przed która przedstawiano go jako nieczysto walczącego brutala? Gołota okrzyczany był wówczas jako jajcarz, czyli bokser bijący nie w głowę przeciwnika a w krocze. Podczas pierwszych rund Gołota zapomniał o tym więc przypomniano mu czasie przerwy między rundami. Zaraz po gongu aby nie zapomnieć podbiegł do przeciwnika i walnął go miedzy nogi a nie miedzy oczy gdzie powinien. Tamten aktorzyna zagrał wtedy swoją rolę i zaczął się zwijać z bólu , mimo iż zabezpieczania genitaliów boksera pozwalają uderzyć nawet pała baseballową bez szkody dla osobnika. Wiadomo było że wszystko jest ustawione. Prymitywnie ale jednak.

 

Okazuje się że jedna z najbardziej kultowych walk bokserskich w historii mogła zostać przez mafię sfałszowana.

Washington Times powołując się na dokumenty FBI sprzed dziesięcioleci dziesięcioleci podejrzewa, że walka pomiędzy Muhammadem Ali (wówczas Cassius Clay) i Sonny Listonem w 1964 roku była sfałszowana.

Clay wygrał walkę w 6 rundzie, po tym jak Liston wycofał się z powodu kontuzji barku. Walka ta była uważana za przełomowy moment w historii boksu w i została przez  pismo Sports Illustrated nazwana czwartym największym wydarzeniem sportowym stulecia.

FBI podejrzewa, że w porozumieniu z mafią, Ash Resnick,  ustawił rezultat walki. gazeta cytuje raport, który zawiera  informacje dostarczone przez gracza o nazwie Barnett Magids i jego relacje z Resnickiem. Ten ostatni był znany z tego iż angażował się e tego typu proceder.  do zaangażowały się w takich kontaktach przed.

Oto fragmenty raportu  FBI z 1966 roku, do których dotarł  Washington Times.

 

„Pewnego dnia, Resnick przedstawił  Magidsa Sonny Listonowi  w hotelu Thunderbird, ( hotel w Las Vegas znany jako siedziba przestępczości  zorganizowanej ),” podaje raport. „Około tygodnia przed walką Liston -Clay w Miami, Resnick zaprosił Magidsa i jego żonę na dwa tygodnie pobytu na Florydzie na koszt Resnicka. Żona Magids nie była zainteresowana, ale Magids zaproszenie przyjął i Resnick  wysłał mu bilet.

Dwa lub trzy dni przed walką, była mowa o tym kogo Resnick uznaje za faworyta. Stwierdził on że Liston zamierza znokautować Claya w drugiej rundzie. Resnick zaproponował jednak by poczekać z obstawianiem wyniku , gdyż  przed walka mogą się jeszcze zmienić notowania bukmacherów.

W dniu walki, około południa Magids rozmawiał z Resnickiem ponownie (przez telefon), i Resnick powiedział mu aby nie brał udziału w zakładach, ale po prostu  oglądał walkę w telewizji i wtedy przekona się dlaczego. Więcej nie chciał niczego powiedzieć.

Magids obejrzał walkę w telewizji i od razu zorientował się że Resnick wiedział, że Liston zamiar przegrać, stwierdza dokument. Tydzień później, artykuł w Sports Illustrated, opisywał Resnicka jako wielkiego przegranego  gdyż tak bardzo popierał Listona. Później „dobrze zorientowani: ludzie w Las Vegas powiedzieli Magidsowi  że Resnick i Liston zarobili podobno ponad $1 milion na zakładach , obstawiając przegarną Listona.

Oczywiście nic nie wynikło z dochodzenia wówczas i prawdopodobnie żadnych konsekwencji nigdy nie będzie.

Zwolennicy teorii spiskowych od dawna podejrzewali że także w rewanżu między Listonem i Clayem była ustawka, o czym maiła świadczyć wysoce kontrowersyjny „phantom punch”, cios który w pierwszej rundzie posłał Listona na deski.

Większość głównych osób biorących udział w tym niby szwindlu już nie żyje, a Ali odmówił rozmowy z gazetą
Za CBS sport…

0

Nathanel

937 publikacje
193 komentarze
 

2 komentarz

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758