POLSKA
1

SĘDZIA OSKARŻA WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚĆI

01/05/2013
1201 Wyświetlenia
13 Komentarze
9 minut czytania
SĘDZIA OSKARŻA WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚĆI

 Poniższy tekst został opublikowany na łamach portalu Klub Inteligencji Polskiej. Jego autor,  Michał Ziębiński, porusza bardzo ważny temat i stawia trafną diagnozę. Parafrazując Słonimskiego – „Sytuacja w Wymiarze Sprawiedliwości nie jest tak zła, jakby się pozornie wydawało.  Jest znacznie gorsza”.   Niedawno otrzymałem bulwersujący list od byłego sędziego, który zrezygnował z dalszej kariery, bo nie mógł się pogodzić z korupcją. List ten w zdecydowany sposób obnaża problemy polskiego Wymiaru Sprawiedliwości. Warto go przeczytać, aby zrozumieć, że nikt nie jest bezpieczny w Państwie, które ma takie sądownictwo.   „Zapoznałem się ze wszystkimi materiałami. Bardzo podoba mi się opracowanie o korupcji. Zwłaszcza temat korupcji wpływów, która w wymiarze sprawiedliwości jest poważnym problemem.” – to początek odpowiedzi otrzymanej od sędziego na przesłane mu […]

0


 Poniższy tekst został opublikowany na łamach portalu Klub Inteligencji Polskiej.

Jego autor,  Michał Ziębiński, porusza bardzo ważny temat i stawia trafną diagnozę.

Parafrazując Słonimskiego – „Sytuacja w Wymiarze Sprawiedliwości nie jest tak zła, jakby się pozornie wydawało.  Jest znacznie gorsza”.

 

Niedawno otrzymałem bulwersujący list od byłego sędziego, który zrezygnował z dalszej kariery, bo nie mógł się pogodzić z korupcją. List ten w zdecydowany sposób obnaża problemy polskiego Wymiaru Sprawiedliwości. Warto go przeczytać, aby zrozumieć, że nikt nie jest bezpieczny w Państwie, które ma takie sądownictwo.

 

„Zapoznałem się ze wszystkimi materiałami. Bardzo podoba mi się opracowanie o korupcji. Zwłaszcza temat korupcji wpływów, która w wymiarze sprawiedliwości jest poważnym problemem.” – to początek odpowiedzi otrzymanej od sędziego na przesłane mu opracowania, o których wspomina.

 

Nepotyzm i kolesiostwo

 

”Według mnie problemem polskiego sądownictwa jest nepotyzm i kolesiostwo. Wynika to z tzw. „nominacyjno-kooptacyjnego” systemu powoływania sędziów. Są oni dobierani przez swoich poprzedników i przez nich kontrolowani. Cała procedura powoływania sędziego jest w rękach sędziów – w sądzie okręgowym, apelacyjnym, w Ministerstwie Sprawiedliwości i Krajowej Radzie Sądownictwa. Analogicznie jest z prokuratorami. W połączeniu z brakiem weryfikacji po r. 1989 (żadna inna służba państwowa nie wymknęła się weryfikacji tak jak sędziowie i prokuratorzy), powoduje to, iż jest to część władzy państwowej nie tylko nie posiadająca mandatu demokratycznego, lecz wręcz mająca genezę w PRL. Co prawda teraz już dzieci i wnuki komunistycznych sędziów i prokuratorów są „filarem państwa prawa”, ale mentalność została odziedziczona. Jest zgroza.”

 

Jak reformować Wymiar Sprawiedliwości

 

Uważam, że wszelkie próby reformowania sądownictwa (prawdziwej reformy) wymagają jednego – należy po pierwsze odsunąć od tego procesu sędziów, zwłaszcza tych z Ministerstwa. Oni storpedują wszelki inicjatywy ustawodawcze, które nie będą służyły wzmocnieniu ich władzy, wygodzie, bezkarności, zwiększeniu uposażeń i przywilejów tzw. stanu spoczynku. Interes państwa, obywateli itd nie ma żadnego znaczenia”. „Liczy się tylko szczególnie pojęte dobro stanu sędziowskiego. Sędziowie to ludzie, którzy z jednej strony zazwyczaj czują się lepsi od innych – mają władzę, immunitet (najszerszy w prawie), są odseparowani od problemów społecznych, z drugiej zaś strony mają postawę roszczeniową – uważają, że za dużo pracują, że za mało zarabiają. Z oburzeniem przyjmują propozycję o poddaniu się wyborom społecznym (jak sędziowie w krajach anglosaskich), ale pozycję chcieli by mieć taką jak sędziowie wybieralni. W Europie (nigdzie) nie ma tylu sędziów na 1000 obywateli, nie ma też nigdzie takich zaległości w sądach.”.

 

Z informacji prasowej: w 2008 roku postępowania gospodarcze trwały w Polsce średnio 850 dni, gdy we Francji 76 dni, a średnia unijna to 100 dni! W/g danych z 2006 r. we Francji było 11.9 sędziów/100.000 ludności, w Polsce 26.

 

Pycha i zazdrość w połączeniu z ignorancją oraz nepotyzmem musiały dać takie efekty. Po tym, jak zabagniono polski wymiar sprawiedliwości to niemalże cud, że jeszcze jako tako cokolwiek funkcjonuje. Jest to zasługa tych (coraz bardziej nielicznych), którzy są spoza układów, do tego nie mają problemów osobowościowych czy też nie są karierowiczami.”

 

Likwidacja instytucji ławników i skandaliczne procedury

 

Najbardziej skandaliczne jest – praktycznie przy lekceważeniu Konstytucji, która przewiduje udział społeczeństwa w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości – orzekanie tylko przez sędziów zawodowych.” – sędzia pisze tu o likwidacji instytucji ławników.

 

Córka moich przyjaciół została ławnikiem. Jako jedyna ze składu sądu czytała całe akta, a potem miała własne zdanie i zadawała sędziemu niewygodne pytania. Z odpowiedzi czasami wynikało, że sędzia nie czytał całych akt i ich dokładnie nie zna. W konsekwencji, przestała być powoływana do kolejnych spraw i tak szybko zakończyła swoją karierę ławnika.

 

Nie będzie bowiem „motłoch” czy „swołocz” mieć swego zdania. My jesteśmy najlepszymi prawnikami, ludźmi o kryształowym charakterze, nienagannym morale – to jest sposób myślenia sędziów.”

 

… skandaliczna jest procedura cywilna, która nawet nie deklaruje obowiązku ustalenia prawdy. Sąd nie musi ustalać jak było, właściwie może zrobić wszystko, może nawet odrzucić dowody, które zostały zgłoszone za późno (tzw. prekluzja). Sędzia wyznacza termin, do którego może Pan przedstawić dowody. Jeśli przedstawi Pan dowód po tym terminie, nawet taki, który wskazuje, że przeciwnik kłamie jak z nut, to sąd taki dowód pomija i przyznaje rację przeciwnikowi. To jest dopiero skandal. Dlatego uważam, że tak w istocie, do totalnej zmiany jest procedura cywilna.”

 

Powrót do „normalności”

 

Sądy miały złą opinię w mediach w I połowie lat 90-tych, gdy akurat pracowały najlepiej. „Stara gwardia” trochę położyła uszy po sobie, do sądownictwa trafiło wielu ludzi spoza układu (wiem coś o tym), sądy pracowały w trudnych warunkach lokalowych, z trudnościami finansowymi, ale nie było tego poczucia wyższości, bezkarności, wszechwiedzy. Ograniczony był nepotyzm, kolesiostwo. Sądy niższych instancji bały się kontroli kasacyjnej, bowiem Sąd Najwyższy też wspomogli ludzie spoza układu.”

 

Gdy nastąpił powrót do „normalności” – ludzi spoza układów zmarginalizowano, zastraszono, usadzono, „skłoniono do odejścia”, czasem dyscyplinarnie zesłano do przysłowiowej Gołdapi”, „w mediach ucichły głosy krytyki. Wymyślono też zgrabne wyrażenie „nie komentuje się wyroków niezawisłych sądów”. Co to jest ? Z gruntu obce demokracji pozbawienie prawa do krytyki. Kim są sędziowie, że nie można komentować ich pracy?” czytamy w liście od sędziego.

 

Przepraszam, że trochę się rozpisałem, ale moim zdaniem to są problemy polskiego wymiaru sprawiedliwości. Gdyby na funkcję (nie do dożywotniego zawodu) sędziego trafiali najwybitniejsi prawnicy, którzy w innych zawodach dali by dowód swoich walorów fachowych, moralnych, charakterologicznych, co musiałoby być weryfikowane przez demokratyczną instytucję, mającą mandat społeczny, to sądownictwo samo się uzdrowi.”

 

Te gorzkie słowa o naszym wymiarze sprawiedliwości napisał nie ktoś spoza środowiska, ale jeden z byłych sędziów, który odszedł gdyż nie mógł się pogodzić z korupcją jaka panowała wokół niego.

 

Michał Ziębiński

Inne zapisy autora:

0

Avatar
NN 533763214

73 publikacje
64 komentarze
 

 1. Avatar Eclipse

  Pani Grazyno
  To co Pan sędzia pisze, pokrywa sie z licznymi artykułami w prasie, tekstami na blogach, dyskusji, pejoratywnej opini na która sobie zapracowalo to skorumpowane środowisko. Nie maja innej prasy od dawna od zawsze.
  Nie słyszy sie często opini oburzonego z tego środowiska, reszta wsiaka w środowisko i stają sie częścią bezkarnej skorumpowanej machiny zniewalajacej Polaków. Słabe sądownictwo =
  słabe państwo, totalitarne.
  Ja powtarzam od dawna, ze człowiek cywilizowny, prawy,uczciwy nie łamie prawa, nie krzywdzi innych ale DZIKUS to uczyni.

  0
 2. Avatar Bartek

  Kto nie zetknął sie z sądami ten nie ma pojęcia jakie to jest dno.

  0
 3. Jak my, jako część społeczeństwa możemy interweniować?

  0
 4. Oprócz interwencji w naszych sprawach, od dawna poruszamy problem niedowładu organizacyjnego i intelektualnego polskiego wymiaru sprawiedliwości. To z całą pewnością przynosi efekty; może nie są one zbyt znaczące, dlatego bywają mniej widoczne i odczuwalne, ale kropla naszej działalności drąży jednak te post – peerelowskie skamienieliny.
  Proponuję rozważyć podjęcie inicjatywy zmierzającej do ustanowienia w polskim kalendarzu Dnia Sprawiedliwości. Będzie on doskonałą okazją do szerokiej i medialnej dyskusji o problemie, który tak trafnie zdiagnozował Autor przywołanego tekstu.
  Chętnie stanę na czele takiej inicjatywy.

  0
 5. Avatar imhotep

  Grazyna Niegowska

  Prosze podac kontakt mailowy do Avengers Lawyers LTD Co.

  0
 6. Podaję kontakt mailowy do Avengers Lawyers Ltd.

  avengers.lawyers@gmail.com

  0
 7. Avatar tomm

  Dokładnie tak jest nepotyzm, ukrywanie przestępstw , ale i popełnianie przestępstw tak jak w sprawie mojego syna,

  9 maja 2013r w SO Warszawa Praga odbędzie się posiedzenie sądu w sprawie mojego zażalenia na odmowę przyjęcia mojego zażalenia na odmowę wszczęcia śledztwa wobec 40 funkcjonariuszy publicznych w tym – sędzia SN, sędziowie sądów powszechnych, prokuratorzy, funkcjonariusze policji, biegli, oraz odmowę uznania mnie za osobę pokrzywdzoną pomimo stwierdzenia w uzasadnieniu wyroku pierwszej instancji, że to dom rodzinny zrobił z mojego syna zwyrodnialca i przestępcę.

  We wniosku o ściganie rzeczywistych przestępców wskazałem kopie dokumentów, które zostały sfałszowane w tym dokonano fałszerstwa postanowienia o przedstawieniu zarzutów, dokonano tego po wydaniu wyroku w pierwszej instancji.
  W państwie prawa prowadzono bezprawnie postępowanie sądowe oraz skazano osobę, której nie przedstawiono zarzutów popełnienia przestępstwa, o których mowa w art. 313 k.p.k.

  W tej sprawie nepotyzm zawodowy przewyższył HIMALAJE!!!!!

  0
 8. Avatar Ziuk

  Wymiar (nie)sprawiedliwości zrujnował mi życie we wszystkich dziedzinach, co wraz z bzdurami biurokracji, jakie ona tworzy jest po prostu koszmarem. Brak poważnych mechanizmów awansu i bzdurne sądy na podstawie jakichś pseudodowodów to zasada. Do tego dochodzi jeszcze chamstwo tych co powinni być wzorcami zachowania. Kompletny brak odpowiedzialności i przejmowanie naszych podatków za nieprofesjonalne, przewlekłe zabawy.

  0
 9. Avatar sieglindebroda

  Boze ja chyba snie, widze maleńkie Swiatelko w ciemnym Tunelu-oby i Inni go DOSTRZEGLI– czytając- ; SEDZIA OSKARZA WYMIAR SPRAWIEDLIWOSCI : to jest PERELKA ale i Mgielka na Skale Calego Sadownictwa Nie(sprawiedliwości) w tym SKORUMPOWANYM jeszcze Polskim Kraju. Zawsze mowilam ze choć mało, ale sa jeszcze LUDZIE do BOLU- UCZCIWI i SPRAWIEDLIWI i ze PRAWDA choć w Bolach zawsze POKONA ZLO !!! ZLO musi PONIESC KONSEKWENCJE.. a to ZLO ma niejedne IMIE ???Chce nadmienić ze jestem jedna z PROTESTUJACCH spod Sadu Okregowego w Krakowie VII-VIII-IX-X-XI-i polowa XII-2012- nasze HASLA– STOP-BEZPRAWIU—- w Polskim Sadownictwie, Prakuraturze i Innych podległych INSTYTUCJI Panstwowych– tam był nasz DOM- dzień i noc- w tym dwie osoby- GLODOWALY- mielismy WSPARCIE OGOLNOPOLSKIE– i od wielu, wielu LUDZI- SKRZYWDZONYCH w wielu LUDZKICH SPRAWACH mających EWIDENTNE DOKUMENTY- na to jak zostali SKRZYWDZENI,POTRAKTOWANI, przez KRAKOWSKI Wymiar Nie(Sprawiedliwosci) prosili nas o pomoc,wsparcie,porade,napisanie pisma,wskazowki, czy choćby wysłuchania DRAMATU- LLudzkiego.Rodzinnego, czy wyrzucanych Ludzi, Rodzin ,Niepelnosprawnych na BRUK (donikąd ) majac i alczac o swoje Sprawy, Dramaty, nie mogliśmy nie pomuc INNYM-a zwłaszcza gdy BRUTALNIE KRZYWDZONO-DZIECI i ich Rodziny ( czyli sady rodzinne i nielet.) jestem jedna z NICH- i wiem na co STAC jest krakowsie – SEDZIOWANIE- RRodzinno Nieletnich-Kr./Srodm- 1-szej instancji – 2-giej -odwoławczej. –okręgowej, nie Uznano nawet VOTUM NIEUFNOSCI- Pol.Wym. Nie(sprawiedliwości), z Imienia i Nazwiska prowadzących Sedzin— nie mowiac już o Prokuraturze,, który niedopuscil aby sprawa wyszla na swiatlo dzienne a zwracając się do sadu z powudctwa Cywilnego ,oskar.pryatnego tesz nie dopszczono i zamknięto spawe bez prawa do odwołania wszędzie zamykając mi droge i to w bardzo jawny,sprytny sposób- nieznajac się zbytnio na prawie a zwłaszcza na SEDZIOWSKICH KRUCZKACH, do momentu az polapalam się co do czego i dlaczego !! Moja walka z NIEUCZCIWOSCIA w krakowskim sadzie zaczela się 11.VII.2009.r. i nieustannie trwa do dziś. zakoncze te czesc na teraz, nie da się opisac, wszystkiego od razu- to bardzo Boli i przezywa się od nowa- Proszę o odrobine cierpliwości- sieglinde broda, kr. 4.V.2012,

  0
 10. Superb post however , I was wanting to know if you could write a litte more on this topic?
  I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more. Kudos!

  0
 11. get a boyfriend; napisałam bardzo dużo na temat patologii w polskim wymiarze sprawiedliwości.
  poczytaj publikacje umieszczone na moim profilu.

  0
 12. Avatar clubowicz

  Boże daj mi siły na bezczelność i zakłamanie sądów a w szczególności skorumpowanej prokurator Anny Muchy z Katowic. Która wbrew dowodom i zeznaniom świadków postawiła w akt oskarżenia osobę niewinną tylko dlatego zeby prawda została ukryta. Osoba niewinna domaga się sprawiedliwości i zwrotu zagarniętego mienia na kilka milionów przez oszustów a prokurator przez 9 ( dziewięć ) lat ukrywa dowody, prefabrykuje i mataczy. Nie można znaleźć sprawiedliwości ani też odpowiedniego organu do którego chciałbym wnieść oskarżenie przeciw tej prokurator, sędziom i adwokatom biorącym w tym udział.
  czy umie mi ktoś odpowiedzieć na adres : clubeden@wp.pl lub skype: nikopol.ltd

  0
 13. Avatar Aleksandra

  Muszę przyznać, że pochwalam odwagę uczciwego, przede wszystkim człowieka i sędziego który nienawidząc korupcji w instytucji sądowniczej zrezygnował z funkcji sędziego.
  To uczciwy człowiek.
  W necie wyśledziłam figurkę nieuczciwego urzędnika nazwaną Obywatel Włapko Szczecinek która wystawiana jest w kraju.

  STOP KORUPCJI !!!!!!

  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816