Bez kategorii
Like

Sąd Najwyższy USA zdecyduje, czy można sprzedawać używane książki

06/12/2012
424 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
no-cover

Na początku przyszłego roku Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych ma zadecydować, czy sprzedaż używanych książek nadal będzie legalna – podaje booklips.pl.

0


 Prawdopodobnie nikt nigdy nie wpadłby na tak absurdalny pomysł, gdyby nie sprawa Supapa Kirtsaenga, emigranta z Tajlandii, który przyjechał w 1997 roku do USA na studia. Zauważył on, że podręczniki wydawnictwa John Wiley & Sons sprzedawane w amerykańskich księgarniach są dużo droższe od tych samych lub bardzo podobnych anglojęzycznych wydań sprzedawanych u niego w kraju. Kirtsaeng nie był zamożnym człowiekiem, napisał więc do rodziny list z prośbą, czy nie udałoby się odszukać potrzebnych mu książek. Udało się. W młodzieńcu odezwała się biznesowa żyłka i przy pomocy bliskich zaczął sprowadzać z Tajlandii ogromne ilości podręczników, które wystawiał następnie na eBayu. Sprzedał w ten sposób książki o wartości 1,2 miliona dolarów. Studenci byli oczywiście zadowoleni, ale John Wiley & Sons o wiele mniej.

W podręcznikach sprzedawanych w Tajlandii znajdowała się adnotacja, że „książka jest dopuszczona do sprzedaży wyłącznie w Europie, Azji, Afryce i na Bliskim Wschodzie i nie może być eksportowana. Wywóz towaru lub przywóz tej książki do innego regionu bez zgody wydawcy jest zabroniony i stanowi naruszenie praw wydawcy”. Oficyna publikująca podręczniki wytoczyła więc studentowi proces, domagając się odszkodowania. Sąd przyznał rację wydawnictwu i Kirtsaeng musiał zapłacić 600 tysięcy dolarów.

Decyzja sądu może nieść ze sobą poważne konsekwencje, zdaniem niektórych uderza bowiem w obowiązującą w Stanach Zjednoczonych od 1908 roku doktrynę „pierwszej sprzedaży”. Pozwala ona nabywcy sprzedać lub oddać zakupioną w sklepie książkę, bez naruszania prawa autorskiego, które ma jedynie uniemożliwiać duplikację. W tej sytuacji właściciele księgarń i antykwariatów, biblioteki oraz portale aukcyjne zaczęły się obawiać, że wyrok może posłużyć w przyszłości za precedens, aby uniemożliwić im dalszą odsprzedaż lub wypożyczanie używanych książek.

Więcej:

http://booklips.pl/newsy/sad-najwyzszy-usa-zdecyduje-czy-mozna-sprzedawac-uzywane-ksiazki/

0

Aleksander Pi

"Szef Dzialu Ekonomicznego Nowego Ekranu. Dziennikarz z 10-letnim stazem. Byly z-ca szefa Dzialu Biznes "Wprost"."

1837 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758