NEWS
Like

Sąd Apelacyjny: pozyskanie danych red. B. Wróblewskiego było bezprawne

03/05/2013
803 Wyświetlenia
5 Komentarze
8 minut czytania
no-cover

Sąd Apelacyjny w Warszawie, 27 kwietnia oddalił apelację CBA w sprawie o ochronę dóbr osobistych z powództwa dziennikarza Bogdana Wróblewskiego (sygn. akt I ACa 1002/12). SA potwierdził wcześniejsze stanowisko Sądu Okręgowego uwzględniające powództwo dziennikarza. Wskazał, że pozyskiwanie billingów i innych danych telekomunikacyjnych powoda było działaniem bezprawnym i naruszało m. in. jego prawo do prywatności.   Wyrok jest prawomocny. CBA będzie musiało przeprosić B. Wróblewskiego w prasie oraz zniszczyć zgromadzone bezprawnie dane telekomunikacyjne, które go dotyczą. Stan faktyczny sprawy i wyrok Sądu Okręgowego Proces dotyczył pozyskiwania przez CBA danych telekomunikacyjnych dziennikarza przez 6 miesięcy w latach 2005 -2007. Sprawę ujawniono w październiku 2010 r. w artykule opublikowanym na łamach „Gazety Wyborczej” pt.: „Dziennikarze na celowniku służb specjalnych”. W publikacji wskazano, że […]

0


Sąd Apelacyjny w Warszawie, 27 kwietnia oddalił apelację CBA w sprawie o ochronę dóbr osobistych z powództwa dziennikarza Bogdana Wróblewskiego (sygn. akt I ACa 1002/12). SA potwierdził wcześniejsze stanowisko Sądu Okręgowego uwzględniające powództwo dziennikarza. Wskazał, że pozyskiwanie billingów i innych danych telekomunikacyjnych powoda było działaniem bezprawnym i naruszało m. in. jego prawo do prywatności.  

Wyrok jest prawomocny. CBA będzie musiało przeprosić B. Wróblewskiego w prasie oraz zniszczyć zgromadzone bezprawnie dane telekomunikacyjne, które go dotyczą.

Stan faktyczny sprawy i wyrok Sądu Okręgowego

Proces dotyczył pozyskiwania przez CBA danych telekomunikacyjnych dziennikarza przez 6 miesięcy w latach 2005 -2007. Sprawę ujawniono w październiku 2010 r. w artykule opublikowanym na łamach „Gazety Wyborczej” pt.: „Dziennikarze na celowniku służb specjalnych”. W publikacji wskazano, że w tym okresie służby specjalne oraz organy ścigania gromadziły dane na temat połączeń telefonicznych 10 znanych dziennikarzy. Sąd Okręgowy w Warszawie badający sprawę Bogdana Wróblewskiego w I instancji w wyroku z 26 kwietnia 2012 r. uwzględnił co do zasady powództwo dziennikarza (sygn. akt II C 626/11). Sąd nakazał wówczas CBA usunięcie zgromadzonych danych dotyczących powoda oraz opublikowanie przeprosin na łamach 3 ogólnopolskich dzienników (więcej o wyroku SO: Pozyskiwanie billingów naruszyło dobra osobiste dziennikarza. CBA przegrało proces z red. Bogdanem Wróblewskim). CBA wniosło apelację od tego wyroku, żądając oddalenia powództwa dziennikarza.

Wyrok Sądu Apelacyjnego

SA utrzymał w całości w mocy wyrok SO w sprawie. W ustnym uzasadnieniu dzisiejszego orzeczenia sędzia Małgorzata Perdion – Kalicka zwróciła uwagę, iż nie było wątpliwości, że działania CBA stanowiły bezprawną ingerencje w dobra osobiste powoda chronione na mocy art. 23 i 24 k.c. W szczególności dotyczy to prawa do prywatności oraz zawierającej się w nim tajemnicy komunikowania się. Sędzia podkreśliła, powołując się na orzecznictwo międzynarodowe, że do takiej ingerencji dochodzi już poprzez sam fakt bezprawnego gromadzenia danych o jednostce, niezależnie od sposobu dalszego ich wykorzystywania. Sędzia wskazała także, że tajemnica komunikacji nie obejmuje tylko treści rozmów, ale także tożsamość rozmówców, informacje o czasie połączenia czy o lokalizacji abonentów, które można ustalić na podstawie billingów. Podkreśliła, że tajemnica komunikowania się podlega szczególnie silnej ochronie w relacjach pomiędzy dziennikarzem a jego źródłem informacji.

SA nie zgodził się z argumentacją CBA, że pozyskując dane telekomunikacyjne powoda, działało w ramach przysługujących mu kompetencji przyznanych w ustawie o CBA (art. 18 ust. 1). Zdaniem sądu, aby uwolnić się od odpowiedzialności, CBA musiałoby udowodnić, że żądało billingów dziennikarza w ramach postępowania w sprawie o jedno z „przestępstw korupcyjnych” (do ścigania których zostało powołane), a także, iż było to niezbędne i nie można było skorzystać z mniej inwazyjnych środków dowodowych. W ocenie sądu, CBA nie wykazało jednak żadnej z powyższych przesłanek.

Jednocześnie sąd zaznaczył, że rozważał możliwość zawieszenia postępowania do czasu rozpoznania przez Trybunał Konstytucyjny wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich o stwierdzenie niekonstytucyjności m. in. ww. regulacji zawartych w ustawie o CBA pozwalających na pozyskiwanie danych telekomunikacyjnych od operatorów (więcej o wniosku RPO można przeczytać tutaj). – Przepisy te budzą wątpliwości konstytucyjne. Jednakże nawet na gruncie obecnego brzmienia tych przepisów, kierując się zasadą  domniemania ich zgodności z Konstytucją,  nie można przyjąć, że działanie CBA było zgodne z ich dyspozycją. – mówiła sędzia M. Perdion-Kalicka.

SA utrzymał ponadto wyrok sądu I instancji w zakresie zastosowanych środków ochrony. CBA kwestionowało w apelacji m. in. zasadność umieszczenia przeprosin za bezprawne pozyskiwanie billingów B. Wróblewskiego w trzech ogólnopolskich dziennikach. Pozwany wskazywał, że działania CBA były niejawne, a do publicznego naruszenia dóbr powoda doszło ewentualnie na skutek publikacji prasowych, które nie powstały z inicjatywy Biura. Sędzia nie uwzględniła jednak tego argumentu. – W interesie publicznym leży nagłaśnianie negatywnych zjawisk dotyczących działania organów publicznych. Jest to jedno z podstawowych zadań prasy. Nie można zatem obciążać mediów skutkami bezprawnego działania CBA – podkreślała w ustnym uzasadnieniu M. Perion – Kalicka. Zgodnie z wyrokiem, przeprosiny mają się ukazać na drugiej stronie „Gazety Wyborczej”, „Rzeczpospolitej” oraz „Dziennika Gazety Prawnej” w ciągu 14 dni od uprawomocnienia sie wyroku. SA utrzymał także nakaz zniszczenia danych telekomunikacyjnych dziennikarza znajdujących się w zasobach CBA w ciągu 7 dni od uprawomocnienia się wyroku wraz z obowiązkiem przedstawienia powodowi protokołu z dokonania tej czynności.

SA nie miał ponadto wątpliwości, że sąd orzekający w I instancji we właściwy sposób przeprowadził postępowanie dowodowe w sprawie oraz prawidłowo ocenił zgromadzony w sprawie materiał dowodowy i w związku z tym oddalił wszystkie podniesione w apelacji CBA zarzuty proceduralne.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka przystąpiła do procesu jako organizacja społeczna na podstawie art. 61 par. 4 k. p. c. W toku postępowania przed Sądem Okręgowym HFPC złożyła pisemne stanowisko w sprawie. W postępowaniu HFPC reprezentowali dr Adam Bodnar oraz Dorota Głowacka.

Przypominamy nasz komentarz po wyroku Sądu Okręgowego:

Dzisiejszy wyrok potwierdza, że pozyskiwanie danych telekomunikacyjnych przez służby specjalne jest narzędziem głęboko ingerującym w prawa podstawowe i nie może być wykorzystywane w sposób arbitralny. „Wyrok ma charakter precedensowy: po raz pierwszy sąd określił restrykcyjne granice sięgania po billingi przez służby specjalne, które mają do nich najszerszy dostęp.” – mówi Dorota Głowacka, prawniczka HFPC. „Ponieważ sprawa red. Wróblewskiego ilustruje większy problem inwigilacji dziennikarzy, orzeczenie to może mieć doniosłe znaczenie dla ukształtowania dalszej praktyki korzystania z tego instrumentu i sprawić, że podmioty uprawnione nie będą z niego korzystać tak swobodnie, jak do tej pory” – dodaje Dorota Głowacka.

Autor: mszuleka

Źródło: Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Inne zapisy autora:

0

Wiadomosci 3obieg.pl
Wiadomosci 3obieg.pl

Napisz do nas jeśli w Twoim otoczeniu dzieje się coś, co wymaga interwencji dziennikarskiej redakcja@3obieg.pl

1314 publikacje
11 komentarze
 

 1. Good day! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured I’d ask.

  Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog
  post or vice-versa? My site discusses a lot of the same
  subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other.

  If you are interested feel free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you!
  Fantastic blog by the way!

  0
 2. http://www.coachnatsu.com/ Generally when anyone thinks about a coach it is usually the coach who is definitely involved in sport including the swimming coach or your football coach. These are coaches who teach athletes how to succeed in their decided on sport. There is also an alternative kind of coach that is certainly extremely popular today.
  Generally when anyone considers about a coach コ ー チ ア ウ ト レ ッ ト it is usually the coach that is involved in sport like the swimming coach or that football coach. These are coaches who teach athletes how to succeed in their chosen sport.
  There is also another kind of coach that is extremely popular today. This is a coach who offers training with building a coach ア ウ ト レ ッ ト business and the right way to go about getting started and setting it ” up “. As an example, if someone wants to begin an internet based organization, they have an ideal what they choose to sell but have no understanding of how to go regarding it, a coach who can suggest to them the way and hold them focused is something which they would be more than willing to afford.
  A business coach is someone who’ll encourage and support you and then give advice and practical benefit your business. コ ー チ 財 布 Very often all the help a business proprietor may require is somebody who’ll keep them focused on the steps they need to follow in order to be able to succeed.
  Foorbpahbor
  MCM

  http://hsmusa.com/node/667461
  http://www.egmedicals.com/pachda.com/?q=node/113148

  0
 3. コーチオープンポケット

  「送料無料」 ジャック スペード JACK SPADE ショルダーバッグ #12456;スプレッソ] W9RU0024 230 BALE CASE レザー メンズ レディースESPRESSO/2 新入荷]#12354;す楽 正規] w9ru0024-230] グッズ アクセサリー JACK SPADE/ジャックスペード 財布 ウォレット ショルダーバッグ トートバッグ その他バッグ ボストンバッグ バッグパック アパレル は1941年にニューヨークで創業内部底鋲4 !
  katespade(ケイトスペード) トートバッグ【PXRU2556 791】GOLD SOPHIE【smtb-k】【w3】【送料無料】 【ブランド】 【プレゼント】 【レディース】【RCP】05P02jun13【after20130610】 46] ハンドバッグ 財布 その他 ベビーバッグ ヴィトン ダミエ トゥルーストワレット25 ポーチ ダークブラウン N47624 Pavはバージマサラ人気商品直営店購入品.
  ケイトスペード 財布 kate spade PWRU3246 017 Berry Street LACEY ラウンドファスナー長財布 BLACK/CREAM ブラック/クリーム【激安】【通販】【価格見直し】 02] トートバッグ バッグ ハンドバッグ ポーチ マザーバッグ レディース腕時計 長財布 ストラップ 携帯ケース ショルダーバッグ 眼鏡 サングラス 男女兼用でご使用いただけますアウトレット商品とは内側初のソロアルバム「ティーネイジ ブルース」を7月21日にリリースする現在!
  グッズ アクセサリー JACK SPADE/ジャックスペード 財布 ウォレット ショルダーバッグ トートバッグ その他バッグ ボストンバッグ バッグパック アパレル アパレル 開閉現地基準を満たしているお品となっておりますので一日も離れないかもしれないです日本では?
  Katespade ショルダーバッグ Katespade ストラップ 携帯ケース Katespade トートバッグ Katespade バッグ Katespade ハンドバッグ Katespade ポーチ Katespade マザーバッグ Katespade レディース腕時計 Katespade 長財布 Katespade 眼鏡 サングラス Katespade レディース腕時計 身元確認あるいは多分治療に代わりの選択の一部であるべきではないGS SALE商品どちらかつでも大丈夫です!

  0
 4. (レイバン クラブマスター)http://www.raybankoi.com/ 太陽光取り電を購入と制度制度計を決、いる太陽光レイバン サングラス 人気発短くすっる為に環定されこと事業にいな、レイバン 店舗が今ますレイバン ティアドロップリ(レイバン ウェイファーラー)http://www.raybanseason.com/ ーマ度の不景いると日本人まだ持っていますちのお金を市帰っレイバン サングラスていうのはとっても魅力があるのではないで(レイバン ウェイファーラー)http://www.raybankoi.com/ 。

  0
 5. I loved as much as you will receive carried out right here.
  The sketch is attractive, your authored material stylish.
  nonetheless, you command get bought an impatience over that you wish be delivering the following.
  unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.

  my blog; spilleautomater

  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816