Bez kategorii
Like

Rostowski: Mundurówki powinny pracować do 67 r. życia

25/04/2012
456 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
no-cover

Minister finansów uważa, że powszechny system emerytalny powinien obejmować wszystkie grupy zawodowe i proponuje, by za kilka lat objąć reformą również służby mundurowe. W tym tygodniu Sejm zajmie się kontrowersyjnymi projektami zmian w emeryturach.

0 

Głównym punktem rozpoczynającego się dziś posiedzenia Sejmu będzie debata nad projektem ustawy wydłużającej i zrównującej wiek emerytalny kobiet i mężczyzn. Według rządowej propozycji uprawnienia do emerytury pracownik nabędzie dopiero po 67. roku życia. Posłowie zajmą się również projektem zmian w emeryturach mundurowych, który podnosi wiek emerytalny funkcjonariuszy do 55. roku życia pod warunkiem jednak, że staż służby wynosi 25 lat.

 

Oba projekty zostały w piątek przyjęte przez Radę Ministrów. Jednak to może nie być ostatnie słowo rządu w sprawie emerytur.

– Stopniowo powinniśmy zmierzać do tego, żeby przywileje zmniejszać i wszystkie grupy zawodowe po kolei, spokojnie wprowadzać do systemu powszechnego – podkreśla Jacek Rostowski.

 

Zdaniem ministra finansów przywileje emerytalne mogłyby zachować jedynie naprawdę "wyjątkowe grupy" jak np. pracujący na dole górnicy. Ale już nie służby mundurowe.

– Chciałbym, żebyśmy za kilka lat wrócili do tej sprawy i żeby nowo wstępujący do służby już wchodzili do systemu powszechnego – mówi minister.

 

Eksperci przekonują, że proponowane przez rząd zmiany w emeryturach są konieczne, nie tylko ze względu na sytuację gospodarczą kraju, ale i na poziom życia przyszłych emerytów. Zdaniem Jacka Rostowskiego korzyści odczują również pracownicy.

– Ten system jest nie tylko społecznie sprawiedliwy, ale pozwala też na elastyczność na rynku pracy, bo można przechodzić z jednej firmy do drugiej czy z jednego sektora do innego, zachowując wszystkie uprawnienia emerytalne – argumentuje Rostowski. I dodaje:

– Jest wiele krajów w Europie Zachodniej, które dopiero dochodzą do takich elastycznych systemów emerytalnych i jeszcze daleko od nich są.

 

 

newseria.pl

0

Va Banque

Wiadomości z banków i o bankach, dla klientów i pracowników, entuzjastów i sceptyków. Ubezpieczenia od A do Z. Gospodarka, finanse i giełda.

324 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758