Bez kategorii
Like

Rosja dostarczy okręty podwodne do Chin.

03/01/2013
456 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Rosja i Chiny podpisały ramową transakcję odnośnie dostaw dla ChRL czterech diesel-elektrycznych okrętów podwodnych projektu 1650 „Anur” – podaje dziennik „Kommiersant”

0


Będzie to trzecia transakcja w zakresie kupna przez Chiny rosyjskich łodzi podwodnych w okresie postradzieckim. W latach 1990-tych Chiny nabyły partię składającą się z czterech diesel-elektrycznych okrętów podwodnych projektu 877 i 636, natomiast w latach 2000-nych przyszła kolej na dalsze 8 łodzi projektu 636. Wszystkie one nadal znajdują się w użytku w składzie chińskiej marynarki wojennej. Na podstawie ich konstrukcji w ChRL opracowano łodzie podwodne projektu 041 „Yuan”, a także udoskonalone łodzie projektu 039B3 ‘Yuan II”.

Amerykańscy specjaliści podkreślają postęp Chin w budowie diesel-elektrycznych okrętów podwodnych, w tym także zmniejszenie wytwarzanego przez nie hałasu. Na pokładach łodzi, które Rosja ma zbudować dla chińskiej marynarki wojennej, zastosowane będą niektóre nowoczesne technologie chińskie. Na przykład, niezależne od powietrza atmosferycznego urządzenia energetyczne na podstawie silników Stirlinga.

Rosnące napięcia na morskich granicach ChRL zmuszają chińskie kierownictwo do przyśpieszania budowy okrętów bojowych, i do powrotu w tym celu do praktyki kupna sprzętu za granicą. Łodzie projektu 1650, wersja eksportowa łodzi projektu 677 Łada należą do nowej generacji okrętów bojowych. Ilość zastosowanych przy ich budowie innowacji w porównaniu ze starszymi łodziami projektów 877 i 636 jest tak wielka, że spowodowało to problemy w procesie testowania pierwszej łodzi projektu B585 „Sankt-Petersburg”. Została ona wprowadzona na uzbrojenie w 2010 roku. Łódź wyposażono w udoskonaloną instalację energetyczną, nowe akumulatory, nowoczesne systemy sterowania i wywiadu.

Udział w budowie dwóch łodzi zapewni chińskim producentom okrętów dodatkowy dostęp do najnowszych technologii rosyjskich w budowie okrętów podwodnych. Jeśli pierwsze doświadczenie okaże się pozytywne, nie można wykluczać prawdopodobieństwa programu dalszej wspólnej produkcji łodzi tego projektu przy rozbudowie w nich części produkcji chińskiej.

Kontrakt na dostawy łodzi najprawdopodobniej zawarty zostanie w latach 2014-2015. Jego koszty, według ocen ekspertów, mogą wynosić dwa miliardy dolarów USA. Oznacza to, że kontrakt może istotnie przyśpieszyć zapoczątkowany proces wznowienia rosyjsko-chińskiej współpracy wojskowo-technicznej. 

Zrodlo:http://polish.ruvr.ru/2012_12_28/Rosja-dostarczy-okrety-podwodne-do-Chin/

0

Lipski Marek

FREELANCER.

333 publikacje
134 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758