Bez kategorii
Like

Rafa Koralowa umiera!

02/10/2012
646 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
no-cover

Do zniszczenia Wielkiej Rafy Koralowej przyczyniły się potężne cyklony…

0


 

Przez 27 lat straciła połowę podwodnych łąk. Winne są rozgwiazdy, które żywią się polipami koralowców, burze i proces bielenia związany z globalnym ociepleniem.

Wpisana na listę światowego dziedzictwa przyrody UNESCO Wielka Rafa Koralowa rozciąga się na przestrzeni około 345 km kwadratowych wzdłuż australijskiego wybrzeża, w odległości od 15 do 200 km od brzegów. Jej szerokość wynosi od 2 do 150 km.
To największy na świecie zespół koralowców, złożony z 3 tysięcy pojedynczych raf i ponad 900 wysp.

Grubość warstwy koralowca tworzącej Wielką Rafę przekracza 500 m.
Utrata połowy oryginalnej okrywy koralowej jest źródłem wielkiego niepokoju, ponieważ jest to równoznaczne z utratą siedlisk przez kilkadziesiąt tysięcy gatunków morskich – oceniają australijscy naukowcy.

Według badań do zniszczenia Wielkiej Rafy Koralowej przyczyniły się potężne cyklony, których od 1985 roku było łącznie 34 oraz korona cierniowa – gatunek żarłocznego, drapieżnego szkarłupnia z gromady rozgwiazd, żywiącego się głównie polipami korali. Duży wpływ miały dwa okresy bielenia korali w roku 1998 i 2002 w związku z podnoszeniem się temperatury wód oceanicznych.

Naukowcy przypominają, że Rafa może się odradzać, ale proces ten trwa jednak 10-20 lat.
Zamieszkuje ją 400 gatunków koralowców, 1500 gatunków ryb, 4 tysiące rodzajów mięczaków oraz liczne zagrożone wymarciem gatunki jak wielkie żółwie zielone i diugonie – duże roślinożerne ssaki prowadzące wyłącznie wodny tryb życia.
 

 

żródło: PAP
 

0

Hania Cieślak

171 publikacje
1 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758