Praca i Finanse
Like

Ponad milion pracujących w Polsce Ukraińców wytransferowało za granicę 5 miliardów złotych

14/02/2017
513 Wyświetlenia
0 Komentarze
1 minut czytania
Ponad milion pracujących w Polsce Ukraińców wytransferowało za granicę 5 miliardów złotych

Przedsiębiorcy korzystają z możliwości zatrudnienia “krótkoterminowego” do 6 miesięcy, które pozwala na obejście procedury uzyskania pozwolenia na pracę. Przepisy prawne, które pozwalają na obejście konieczności uzyskania pozwolenia na pracę powodują, że Ukraińcy często wracają do pracy w Polsce. Według danych opublikowanych przez Narodowy Bank Polski przeciętny migrant z Ukrainy był w Polsce już 9 razy, a średnia długość obecnego pobytu wynosi 5 miesięcy.

0


NBP informuje także, że aż 66 proc. Ukraińców, transferuje zarobione przez siebie pieniądze na Ukrainę. Nie korzystają najczęściej z usług sektora bankowego, a wywożą pieniądze osobiście. Przeciętnie Ukrainiec wysyła do swojego kraju około 1,8 tys. zł co 2-3 miesiące. Według szacunków banku Centralnego tylko w 2015 r. Ukraińcy pracujący w Polsce krótkookresowo otrzymali łączne wynagrodzenie w kwocie 8 miliardów zł, z czego aż 5 miliardów zł trafiła za wschodnią granicę.

Ukraińców najchętniej zatrudniają agencje pracy, oraz przedsiębiorstwa z branży budowlanej, firmy zajmujące się leśnictwem, łowiectwem i rybactwem, oraz te zajmujące się przetwórstwem przemysłowym. Obywatele Ukrainy najczęściej zatrudniani są na umowę zlecenie, w dalszej kolejności na umowę o pracę i umowę o dzieło. Większość pracodawców zatrudnia Ukraińców na maksymalny okres niewymagający wyrobienia pozwolenia na pracę.

kresy.pl / money.pl

Za: Kresy.pl  (05 lutego 2017)

0

Wiadomosci 3obieg.pl

Napisz do nas jeśli w Twoim otoczeniu dzieje się coś, co wymaga interwencji dziennikarskiej redakcja@3obieg.pl

1314 publikacje
11 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758