HYDE PARK
Like

Dlaczego polski ruch wolnościowy nie jest „skrajny”?

18/01/2014
524 Wyświetlenia
1 Komentarze
1 minut czytania
Dlaczego polski ruch wolnościowy nie jest „skrajny”?

Zapewne z uwagi na wyraźne różnice jakie dostrzec można między reprezentantami najpopularniejszych w Polsce partii, a środowiskami wolnościowymi zorganizowanymi w Nowej Prawicy, stowarzyszeniu KoLiber i innymi pomniejszymi organizacjami, przeciętnemu obserwatorowi wydaje się, że polski ruch wolnościowy propaguje idee „skrajne”. Tak z pewnością nie jest.

0


 

 

Minarchizm proponowany przez te środowiska jest stadium pośrednim między obecnym etatyzmem a stanem teoretycznie moralnie najwłaściwszym, w którym nie istnieje żadna organizacja opierająca swe działania o przymus – anarchokapitalizmem. Poza tym środowiska te (w przeciwieństwie do niektórych libertarian) na ogół postulują utrzymanie status quo w kwestii tzw. „własności intelektualnej”, nie zamierzają także prywatyzować wszelkich dróg, linii energetycznych czy sieci kanalizacyjnych, tworząc jedynie bardziej zdecentralizowane ośrodki decyzyjne, które zawiadywałyby ich utrzymaniem i budową (czy raczej jej planowaniem). Wreszcie, odnosząc się do kwestii obronności, najbardziej wpływowy przedstawiciel polskiego ruchu wolnościowego (JKM) proponuje wprowadzenie czegoś w rodzaju kilkudniowych, obligatoryjnych szkoleń z obsługi broni palnej dla męskiej części młodzieży. Skrajni libertarianie określiliby zapewne taki pomysł mianem „socjalistycznego”.

 

Podsumowując: polski ruch wolnościowy nie jest skrajny, a fakt że za taki uchodzi, pokazuje jedynie wyjątkowo wąskie spektrum wyznawanych przez polskich wyborców poglądów politycznych.

 

Tekst pierwotnie ukazał się na stronie Junta.pl

Inne zapisy autora:

0

ArekS
ArekS http://junta.pl

Od urodzenia skazany na sukces, a jeśli teza o zaostrzaniu się walki klasowej w miarę postępu socjalizmu jest prawdziwa, to w przyszłości także na więzienie. Trochę czytam i czasem coś napiszę. Poza tym studiuję prawo.

23 publikacje
28 komentarze
 

Jeden komentarz

  1. Avatar gas

    bardzo przydatny tekst, do znudzenia warto pisać że Nowa prawica JKM ideologicznie jest bardzo normalna, i w zasadzie poza oczywistościami nie prezentuje żadnej skrajności.

    0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816