Globalnie i Lokalnie
Like

Polska wobec zagrożenia Republiki Chińskiej (Tajwan) inwazją komunistycznych Chin – materiały programowe

10/10/2021
408 Wyświetlenia
0 Komentarze
5 minut czytania
Polska wobec zagrożenia Republiki Chińskiej (Tajwan) inwazją komunistycznych Chin – materiały programowe

Chińska Republika Ludowa rości sobie prawa do Tajwanu i od lat wywiera nacisk na inne państwa, wymuszając na nich ograniczenie oficjalnych kontaktów z Republiką Chińską. Niestety, wraz ze słabnięciem USA, jako mocarstwa globalnego, komuniści chińscy przygotowują grunt pod aneksję Tajwanu.

0


Przywódcy Chińskiej Republiki Ludowej zwykli nazywać Republikę Chińską (Tajwan) zbuntowaną prowincją. Tajwan jest przykładem tego, że to nieprawda, że rację musi mieć zawsze ten kto jest większy, bo tą zbuntowaną prowincją są Chiny kontynentalne, czyli ta nieszczęsna Chińska Republika Ludowa. Niejaki Mao Zedong, zbrodniarz wojenny oraz zbrodniarz przeciwko ludzkości, zbuntował się przeciwko Czang Kaj-szekowi i zmusił go do schronienia się na Tajwanie.
To że dzisiaj prawie wszystkie państwa uznają Chińską Republikę Ludową, a nie Republikę Chińską, to zasługa durnych Amerykanów oraz tego, że dyplomacja, to drugi z kolei zawód, zaraz po najstarszym zawodzie świata.
Chińska Republika Ludowa rości sobie prawa do Tajwanu i od lat wywiera nacisk na inne państwa, wymuszając na nich ograniczenie oficjalnych kontaktów z Republiką Chińską. Niestety, wraz ze słabnięciem USA, jako mocarstwa globalnego, komuniści chińscy przygotowują grunt pod aneksję Tajwanu.

Pod koniec swojej kadencji Donald Trump podjął próbę zacieśnienia oficjalnych kontaktów z Tajpej, ale zwycięstwo w wyborach Joe Bidena mocno rozzuchwaliło komunistów. Od kilku miesięcy narastają prowokacje komunistycznej armii, która coraz śmielej narusza przestrzeń powietrzną i morską Republiki Chińskiej. Ostatnio Xi Jinping przywódca komunistycznych Chin stwierdził, że separatyzm niepodległościowy Tajwanu jest „najpoważniejszym ukrytym zagrożeniem dla odrodzenia narodowego” oraz że: „Kwestia tajwańska to wyłącznie wewnętrzny problem Chin i żadna ingerencja z zewnątrz jest niedopuszczalna„, a także że: „zjednoczenie narodu musi i może się dokonać” oraz „Zjednoczenie jest nadzieją dla wszystkich chińskich obywateli. Jeśli uda nam się zjednoczyć, ludzie w całym kraju będą szczęśliwi. Jeśli nie uda nam się osiągnąć zjednoczenia, zaszkodzi to wszystkim”, a „problem Tajwanu zrodził się ze słabości i chaosu” (Gaafar 2021).

Słowa Xi Jinping-a należy traktować jako zapowiedź niechybnej aneksji Tajwanu przez komunistyczne Chiny. Trudno powiedzieć jak zareagują Stany Zjednoczone i Japonia. Amerykańscy wojskowi pewnie chętnie by wykorzystali ten konflikt do odwrócenia uwagi od blamażu w Afganistanie, ale Prezydent Biden będzie jednak ostrożny, bo komuniści chińscy są nie tylko nieobliczalni w swoich reakcjach i lokalny konflikt mógłby się przerodzić w globalny, ale wiele wskazuje na to, że Chińska Republika Ludowa może dążyć do konfliktu zbrojnego w celu zapanowania nad problemami wewnętrznymi, wywołanymi załamaniem gospodarczym spowodowanym pandemią COVID-19 oraz klęskami żywiołowymi.

Niezależnie od tego co zrobią Amerykanie, to my powinniśmy pamiętać, że już w obecnej sytuacji, utrzymywanie stosunków dyplomatycznych z Chińską Republiką Ludową jest sprawą wątpliwą z powodu ludobójczej polityki Partii Komunistycznej Chin wobec narodów zamieszkujących terytorium tego zbrodniczego reżimu. Natomiast jeśli Chińska Republika Ludowa rzeczywiście napadnie na Republikę Chińską (Tajwan) i dokona jej aneksji, to będzie to dobra okazja do zerwania stosunków dyplomatycznych Chińską Republiką Ludową, a nawet cofnięcia uznania Chińskiej Republiki Ludowej za podmiot prawa międzynarodowego. To otworzy drogę do uznania prawa Tybetu do niepodległości, a wraz z nim także prawa do samostanowienia przez Mandżurów i Ujgurów.

Trzeba jasno podkreślić, że w sytuacji aneksji Tajwanu, dalsze utrzymywanie stosunków dyplomatycznych z Chińską Republiką Ludową będzie hańbiące dla Polski i Polaków. Nie będzie też powodu utrzymywania, nie tylko stosunków dyplomatycznych, ale także gospodarczych i kulturowych. Należy pamiętać, że Chińska Republika Ludowa nie produkuje niczego takiego czego nie można by wyprodukować w Europie lub kupić w innych państwach. Może jedyne czego nie znajdziemy w innych częściach świata, to ludobójstwo Ujgurów i Tybetańczyków oraz skrajne zniewolenie Chińczyków.

Źródła

Gaafar Adam 2021. Chiny wchłoną Tajwan? Xi Jinping wprost. (https://tech.wp.pl/chiny-wchlona-tajwan-xi-jinping-wprost-6692046163143296a)
Rycina: Flaga Tajwanu.

0

Pawel Urbanski

https://3obieg.pl/author/kpn-poznan/

93 publikacje
17 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758