Bez kategorii
Like

Polityka historyczna

11/02/2011
330 Wyświetlenia
0 Komentarze
14 minut czytania
no-cover

Ciąg dalszy retrospekcji z wyborów prezydenckich 2010.  Mój pierwszy wpis jest wprowadzeniem do tematu.  Motto dzisiejszego wpisu: "Kto kontroluje przeszłość, kontroluje przyszłość. Kto kontroluje teraźniejszość, kontroluje przeszłość." – George Orwell To motto doskonale podsumowuje cały szum jaki robiony jest wokół IPN (www.ipn.gov.pl). Często spotykam się z twierdzeniem, dlaczego tyle mówi się o przeszłości, gdy mamy budować przyszłość? Zgoda, ale czy powierzyłby ktoś opiekę nad dziećmi osobie, wiedząc, że taka osoba ma skłonności pedofilskie? Czy powierzyłby ktoś odpowiedzialną funkcję w państwie osobie, która wobec tego państwa była nielojalna? Czy ktoś powierzyłby swoje pieniądze, osobie co do której wie, że robiła malwersacje finansowe? Racjonalna odpowiedź brzmi nie. Gdyby ktoś zawczasu poinformowałby was kim jest taka osoba to bylibyście wdzięczni, czy oburzeni? Lepszy […]

0


Ciąg dalszy retrospekcji z wyborów prezydenckich 2010.  Mój pierwszy wpis jest wprowadzeniem do tematu. 

Motto dzisiejszego wpisu:

"Kto kontroluje przeszłość, kontroluje przyszłość. Kto kontroluje teraźniejszość, kontroluje przeszłość." – George Orwell

To motto doskonale podsumowuje cały szum jaki robiony jest wokół IPN (www.ipn.gov.pl). Często spotykam się z twierdzeniem, dlaczego tyle mówi się o przeszłości, gdy mamy budować przyszłość? Zgoda, ale czy powierzyłby ktoś opiekę nad dziećmi osobie, wiedząc, że taka osoba ma skłonności pedofilskie? Czy powierzyłby ktoś odpowiedzialną funkcję w państwie osobie, która wobec tego państwa była nielojalna? Czy ktoś powierzyłby swoje pieniądze, osobie co do której wie, że robiła malwersacje finansowe? Racjonalna odpowiedź brzmi nie. Gdyby ktoś zawczasu poinformowałby was kim jest taka osoba to bylibyście wdzięczni, czy oburzeni? Lepszy Polak mądry przed czy po szkodzie?

Na pewno w swoim życiu każdy spotkał jakąś osobę, która to opowiadała niesamowite historie o swojej przeszłości lub o swoich zasługach. Tak? A ile razy okazało się, że historie te są podkolorowane lub przekręcone,  a osoba okazała się zwykłym kombinatorem? W ile takich bajek wierzymy zanim ktoś nam powie prawdę?

Mieliście w życiu sytuacje, gdy ktoś z waszego otoczenia okazał się wobec was nielojalny, ale o jego nielojalności dowiedzieliście się nie bezpośrednio od zainteresowanego, ale od całkiem innej osoby?

Dlaczego IPN jest tak ważny? To już chyba jasne. Kto kontrolouje IPN, kontroluje przeszłość. Gdyby IPN trafił w ręce tych, którzy przeszłość mają niechlubną… to odcinani jesteśmy od bardzo istotnej wiedzy, bo któż kopałby do własnej bramki? Czy złoczyńca mając kontroluję nad przeszłością, będzie demaskował siebie i swoich kolegów? Nie sądzę.

Gdy więc słyszę głosy oburzenia płynące z ust Lecha Wałęsy, Stefana Niesiołowskiego czy też Aleksandra Kwaśniewskiego to mam pewność, że IPN działa dobrze… bo każdy z nich ma barwną przeszłość, dla której lepiej jest gdy się o niej nie mówi. Takie osoby jednak przedstawiane są nam jako "autorytety" (na pewno nie moralne). Jaka polityka, takie autorytety.

Ostatnia ustawa w sprawie IPN, która miała go "odpolitycznić" tak naprawdę go upolitycznia do tego stopnia, że praktycznie IPN staje się instytucją zależną od bierzącej partii rządzącej.  Możliwości prezesa IPN zostają tak zredukowane, że praktycznie jest on wykonawcą woli partyjnej, co nie ma nic wspólnego z niezależnością badań historycznych. Co więcej, o kierunku badań nie będzie decydować prezes, a Rada IPN. I jeszcze żeby było ciekawiej IPN będzie otwarty dla wszystkich! Super! Tylko, że do tej pory był otwarty dla wszystkich oprócz byłych SBków i tajnych współpracowników! A od teraz i oni będą mogli się cieszyć z szeroko otwartych drzwi instytutu! Hurra! Będą mogli zobaczyć swoje donosy lub zobaczyć co naprodukowali na innych i przypomnieć się swoim ofiarom z przeszłości [1].

Bronisław Komorowski podpisał tę ustawę, chociaż było wiadomo, że śp. Lech Kaczyński wyśle ją do Trybunału Konstytucyjnego. Szczytem obłudy było stwierdzenie, że gdyby Lech Kaczyński chciał tę ustawę wysłać do TK to by ją wysłał. Nie wspomniał jednak marszałek, że prezydent dostał na biurko tę ustawę w piątek 9 kwietnia przed wylotem do Smoleńska. Gdy jeden z dziennikarzy przypomniał marszałkowi ten fakt, on beztrosko stwierdził, że nie widzi nic złego w swoich słowach. Fe!

 

Pozwolę sobie przypomieć sylwetkę Janusza Kurtyki, prezesa IPN, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Źródło: 

Czym się m.in. zajmuje IPN

Źródło:

Manipulacje i odkłamywanie przeszłości, stanie na straży prawdy historycznej

 Źródło: 

Rozliczanie współpracowników systemu represji PRL

Źródło:

Czy ktoś ma wątpliwości co do faktu, że Janusz Kurtyka  był właściwym człowiekiem na właściwym miejscu?

W ramach IPN działają:

  • Główna Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu,
  • Biuro Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów,
  • Biuro Edukacji Publicznej,
  • Biuro Lustracyjne.

Do zadań Instytutu należy gromadzenie i zarządzanie dokumentami organów bezpieczeństwa państwa, sporządzonymi od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r., prowadzenie śledztw w sprawie zbrodni nazistowskich i komunistycznych oraz prowadzenie działalności edukacyjnej. Instytut przejmie dokumenty z archiwów m. in. MSWiA, UOP, MON, MS, Archiwum Akt Nowych.

Mała dygresja. Jestem z rocznika zwanego zemstą Jaruzelskiego. Zarówno w kończąć podstawówkę jak i liceum, moja wiedza historyczna kończyła się na II wojnie światowej. Wiadomo tylko było, że później nastąpił PRL i w 1989 wróciliśmy do wolnej Polski. O mechanizmach wolnej Polski uczyłem się na lekcjach "Wiedzy o społeczeństwie". Nic a nic w trakcie mojej edukacji nie dowiedziałem się o czasach PRLu… myślę że bardzo wiele osób może się pod tym podpisać. IPN jest instytucją, która odkrywa przed nami prawdę o tych czasach (przede wszystkim latach 1939 – 1990).

Chociaż Instytut istnieje dopiero od 10 lat, to może poszczycić się niemałym dorobkiem, szczególnie w ostatnich latach za kadencji ś.p. dr hab. Janusza Kurtyki. Przyznam szczerze, że odkąd wziąłem do ręki pierwsze książki wydane przez IPN to wciągnąłem się w wir historii najnowszej. Nie trzeba czytać kryminałów i fantastyki, bo scenariusze jakie pisało życie lub tajne układy są o wiele bardziej wciągające… bo to się działo naprawdę. IPN tworzy również tematyczne strony, które mają zachęcać przede wszystkim młodych ludzi do zainteresowania się historią (tutaj odnośniki). IPN odkłamuje historię, jak np o tzw. "żołnierzach wyklętych", ludziach niezłomnych, którzy po wojnie, aż do 1956 roku walczyli o wolną Polskę z komunistami, a którzy przez lata nazywali byli przez propagandę PRL zwykłymi bandytami.

Oprócz działalności edukacyjnej IPN prowadzi śledztwa jak np w sprawie śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Z książek Wojciecha Sumlińskiego "Kto go naprawdę zabił?" i "Teresa, Trawa, Robot" pisanych na podstawie akt IPN można dowiedzieć się jak wielkim przedsięwzięciem było zgładzenie księdza Popiełuszki. Sprawa została "rozwikłana" w pokazowym procesie 1984 roku, ale przez 5 kolejnych lat prowadzone były podsłuchy rodzin skazanych w tym procesie SBków. Po co? Aby mieć pewność, że nikt wokół tej sprawy nie będzie węszył. To śledztwo sięga aż po Kiszczaka i Jaruzelskiego.

Tyle na dzisiaj. Temat na kolejny wpis to tzw Nocna zmiana

Patriotyzm nie ma nic wspólnego z konserwatyzmem. Co więcej jest on przeciwieństwem konserwatyzmu, ponieważ oznacza wierność czemuś, co podlega nieustannym przemianom, a mimo to w jakiś mistyczny sposób pozostaje takie samo. Patriotyzm jest pomostem łączącym przeszłość i przyszłość. Żaden prawdziwy rewolucjonista nie był internacjonalistą. – George Orwell

Odpowiedzi na pytania z dnia wczorajszego.

  1. Jakie oświadczenie znajduje się ankiecie personalnej na członka PiSu, a która powiązana jest ściśle z czasami PRLu?
    Ponadto oświadczam, że nie byłem(am) funkcjonariuszem lub tajnym współpracownikiem Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego i Służby Bezpieczeństwa MSW oraz Wojskowych Służb Informacyjnych, a w szczególności: Informacji Wojskowej, Wojskowej Służby Wewnętrznej, Zarządu II Oddziału Sztabu Generalnego LWP, Zarządu WOP, jak również członkiem władz lub pracownikiem etatowym władz PZPR.

    Nadal kogoś dziwi taka niechęć do tej partii elit i salonów III RP? Czy nie dlatego Stefan Niesiołowski nie został swego czasu przyjęty do PiS? [2] [3]

  2. Kto założył spółkę Agora SA (proszę o nazwiska osób)?

    Agora jest wydawcą m.in. Gazety Wyborczej, zaskakuje teraz kogoś bunt Wajdy na łamach tej gazety w sprawie pochówku Lecha Kaczyńskiego na Wawelu?

Zadania na jutro:

  1. Wokół którego kandydata skupiają się obecnie bohaterowie "Nocnej zmiany"?
  2. Z gatunku lekkich. Jaki zespół muzyczny (dodam, że nie polski) i  o jakich poglądach politycznych używa cytatu Orwella, które jest mottem dzisiejszego wpisu, w jednej ze swoich piosenek?

Odnośniki do artykułów:

  1. [1] http://www.bankier.pl/wiadomosc/Fedyszak-Radziejowska-nowa-ustawa-o-IPN-upolitycznia-stanowisko-prezesa-2132983.html – Nowa ustawa o IPN upolitycznia stanowisko prezesa
  2. [2] http://marucha.wordpress.com/2008/12/05/mucholap-niesiolowski-nie-tylko-cham-ale-i-kapus/ – w sprawie współpracy z SB
  3. [3] http://www.niezalezna.pl/article/show/id/12385 – protokoły przesłuchań Stefana Niesiołowskiego

Linki na dzisiaj:

  1. – najnowszy videofelieton Jana Pietrzaka

  2. http://www.youtube.com/user/egida1#p/u – kanał na YouTube Jana Pietrzaka, świetne felietony
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Fedyszak-Radziejowska-nowa-ustawa-o-IPN-upolitycznia-stanowisko-prezesa-2132983.html1

Powyższy tekst, powstał pomiędzy I a II turą wyborów prezydenckich w czerwcu 2010.

Autor zdaję sobie sprawę, że dla starych wyjadaczy to nic nowego, ale jednocześnie ma nadzieję, że dla osób, które dopiero co "otwierają oczy" takie wpisy mają wartość. 

 Zdjęcie wprowadzające do artykułu pochodzi z www.gazetaprawna.pl

0

Zeten

Maz, ojciec, inzynier oprogramowania, nurek

8 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758