Bez kategorii
Like

Policyjna rekrutacja czyli jak zostać stróżem prawa?

30/09/2011
779 Wyświetlenia
0 Komentarze
9 minut czytania
no-cover

Żeby zostać policjantem musisz się przygotowac na niejeden tor przeszkód i … dużo czasu!

0


Przyjrzyjmy się opowieści kandydata do zawodu policjanta. Czeka on juz 2,5 roku…

Na początku były… dokumenty

By pracować w Policji musisz mieć ukończone 18 lat, posiadać wykształcenie minimum średnie, być niekaranym, oraz być obywatelem o nieposzlakowanej opinii. Jeśli spełniasz te warunki, można przystąpić do wstępnego złożenia wymaganych dokumentów. Można je znaleźć i wydrukować np. na stronie internetowej Policji odpowiedniego dla Ciebie województwa. Jest tam min. kwestionariusz osobowy, wniosek, do tego będzie potrzebne CV w formie życiorysu najlepiej pisanego ręcznie (!), list motywacyjny. W przyszłości będzie jeszcze do wypełnienia "ankieta bezpieczeństwa", ale to dopiero po przejściu przez szereg egzaminów. Dokumenty przyjmuje właściwa dla Ciebie jednostka policji, np. komenda miejska. Osoby zainteresowane są przyjmowane zazwyczaj 2 razy w tygodniu w konkretnych godzinach. Przy składaniu dokumentów okazujesz dowód osobisty, po czym zostaje wyznaczony termin spotkania organizacyjnego w Komendzie Wojewódzkiej Policji. Historia kandydata rozpoczęła się w styczniu 2009 roku.
Hulaj dusza
Po około 2 tygodniach od złożenia dokumentów wraz z wnioskiem przyszło zaproszenie na spotkanie organizacyjne do Komendy Wojewódzkiej Policji. Tam czeka Cię pogadanka, która trwa około godziny-dwóch, po czym otrzymujesz skierowanie na test sprawności fizycznej, oraz test wiedzy. Testy te odbywają się w odpowiedniej dla województwa szkole Policji. Czekać trzeba na nie różnie, tu był to okres ok. 2-3 miesięcy.
W szkole Policji czekają na Ciebie 2 egzaminy. Na początek test wiedzy ogólnej. Obejmuje on głównie materiał z WOSu, oraz wiedzę zawartą w Ustawie o Policji. Warto więc w takową książeczkę się zaopatrzyć i dokładnie przeczytać. Z tego testu można uzyskać maksymalnie 40 punktów.
Szybko po tym, jak cała grupa skończy egzamin pisemny, trzeba przejść do szatni, przebrać się i przystąpić do egzaminu na torze przeszkód. Tor przeszkód to różne elementy (skłony na materacu, przerwót w przód, przewrót w tył, bieg między tyczkami, przeniesienie manekina, rzut piłkami lekarskimi, skok przez płotki, nastepnie do pokonania są 3 skrzynie dowolnym sposobem, i na końcu bieg wahadłowy od tyczki do tyczki, 10 długości. Czas na wykonanie toru to bodajże 2 minuty. Błędne wykonanie jakiegoś ćwiczenia lub niezmieszczenie się w czasie skutkuje bezdyskusyjnym oblaniem, po czym trzeba wnioskować o poprawkę toru przeszkód, do której można podejść dopiero po upływie bodajże miesiąca. Z toru przeszkód można uzyskać maksymalnie 40 punktów – w zależności od uzyskanego czasu.
Szykuj głowę
I to porządnie. Jeśli już zaliczysz test wiedzy oraz test sprawności fizycznej, czeka na Ciebie badanie psychologiczne Multiselect. Różnie trzeba na nie czekać, zależy od okoliczności. W przypadku naszego kandydata było to akurat ok. 5 miesięcy.
Badania psychologiczne Multiselect polega na odpowiedzeniu na komputerze na 297 pytań. Pytania są różne. Dotyczą Twojej osobowości, charakteru, są też zadania matematyczne, zadania na wyobraźnię przestrzenną, trochę liczenia, jest też coś na refleks i pamięć, oraz czytanie tekstu ze zrozumieniem. Wszystko wymieszane i strasznie męczące. Na cały egzamin są ok. 2.5-3 godziny, a na każde kolejne zadanie przeznaczony jest konkretny czas – niekiedy jest to kilkadziesiąt sekund, niekiedy kilka minut. Trzeba się sprężać.
Po wykonaniu testu na komputerze czeka Cię jeszcze rozmowa z psychologiem. Warto podczas badania Multiselect być szczerym, nie udawać kogoś kim się nie jest. To na pewno wyjdzie. Z Multiselectu można uzyskać maksymalnie 60 punktów.
Po kilku dniach dzwonisz i dowiadujesz się jaki uzyskałeś wynik. Jeśli negatywny, czekasz rok czasu i powtarzasz wszystkie egzaminy od początku (łącznie z torem przeszkód i testem wiedzy), jeśli zaś pozytywny – czekasz na kolejny etap.
Kolejnym etapem jest "wywiad zorganizowany". Polega on na bezpośredniej konfrontacji Twojej skromnej osoby z policjantem wyższego stopnia w obecności psychologa i/lub Twojego opiekuna (każdy kandydat ma przydzielonego odpowiedniego opiekuna podczas całego procesu rekrutacji). Celem tego etapu jest zbadanie Twojej motywacji i nastawienia. Również nie ma na tym polu co zgrywać twardziela, trzeba być po prostu sobą. Z wywiadu zorganizowanego można uzyskać maksymalnie 60 punktów, co łącznie z pozostałymi wartościami daje maksymalny wynik 200 punktów ze wszystkich egzaminów. Na wywiad zorganizowany również trzeba troszkę poczekać, lecz nie jest to długi okres czasu.
Well done. Co dalej?
Jeśli udało Ci się jakimś cudem przebrnąć przez to wszystko i masz w miarę dobry wynik punktowy – czekasz. Czekasz na przyjęcia. Jeśli szykowane jest przyjęcie danej liczby kandydatów, są oni kierowani na szereg badań lekarskich. Badania obejmują min. internistę, chirurga, dermatologa, neurologa, audiogram, laryngologa, okulistę, dentystę + badanie krwi, moczu, RTG klatki piersiowej, EKG + badanie w poradni zdrowia psychicznego. Badanie w poradni zdrowia psychicznego to min: test osobowiści (300 pytań tak/nie) + test na inteligencję + ankieta personalna + rozmowa z psychologiem. Wszystkie te badania wymagają zbierania pieczątek i podpisów lekarzy na karcie obiegowej. Po skompletowaniu badań należy przekazać wszystko do Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej i oczekiwać orzeczenia o zdolności/niezdolności do służby.
Jeśli jesteś niezdolny do służby, zawsze możesz poczekać rok, powtórzyć wszystkie egzaminy i ponownie podejść do badań. Jeśli jednak otrzymasz zdolność, czekasz na spotkanie z komendantem wojewódzkim policji. Na spotkaniu z komendantem wojewódzkim policji otrzymujesz instrukcje i terminy co i jak dalej będzie wyglądało. Na tym etapie dowiadujesz się, czy będziesz przyjęty do Policji, czy zostajesz w rezerwie i czekasz na kolejne przyjęcia.
Udało się
Jeśli już jesteś przyjęty, zwijasz manatki i jedziesz na 6 miesięcy do odpowiedniej dla województwa szkoły Policji na szkolenie podstawowe. Już w tym momencie otrzymujesz odznakę, umundurowanie i pierwszą wypłatę, która na moment bieżący wynosi ok. 1400 pln netto.
Po 6 miesięcach szkolenia podstawowego czekają na Ciebie egzaminy w szkole Policji. Po ich pozytywnym zdaniu kończysz szkolenie podstawowe. Jeśli nie zdasz egzaminów lub po drodze podczas szkolenia gdzieś nawalisz, zostajesz usunięty ze szkoły bezpowrotnie, bez możliwości pracy w Policji do końca życia.
Po ukończonym szkoleniu podstawowym czekają jeszcze na Ciebie 3-miesięczne (są przymiarki do 6-miesięcznych) praktyki. Zazwyczaj odbywają się one w Warszawie.
Finisz
Po skończeniu praktyk rozpoczynasz pracę w przydzielonej dla Ciebie jednostce Policji, jako posterunkowy ;-).
 
 
I co, nadal chcesz pracować w Policji? Warto próbować! Cały proces trwa długo i jest trudny, ale jest ciekawy i warto się starać. Nasz kandydat ma aktualnie ukończone badania lekarskie, czeka na kolejne przyjęcia z wynikiem 133 punktów.

http://eworks.pl/~lazarus/rekrutacja.html

0

Workerka

12 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758