Bez kategorii
Like

PKB-óg część druga czyli dramat hrabiego

02/02/2011
401 Wyświetlenia
0 Komentarze
10 minut czytania
no-cover

A teraz WZROST GOSPODARCZY. Wymyślono go podobno podczas II wojny światowej na potrzeby wojska. Jest to zatem pojęcie wojskowe. Dla wojska wymyślono mnóstwo fantastycznych urządzeń technicznych ale w zakresie tzw. pojęć ogólnych szczytowym osiągnieciem jest „pies ogólnowojskowy” składający się z ogona i psa właściwego. Wszystkie inne ogólne wojskowe pojęcia są znacznie mniej odkrywcze i zdecydowanie mniej koherentne logicznie. Możemy o tym poczytać we wspaniałej literaturze rodzimej oraz światowej ( np. CK DEZERTERZY lub PARAGRAF 22). A zatem WZROST GOSPODARCZY jako pojęcie ogólnowojskowe jak sama nazwa wskazuje służy po pierwsze do mierzenia społecznego nieszczęścia. ( Chlebak, jak sama nazwa wskazuje, służy do przenoszenia granatów). Jakie jest największe nieszczęście społeczne? Oczywiście wzrost śmiertelności. Otóż z każdym kolejnym pogrzebem rośnie wzrost gospodarczy, bowiem […]

0


A teraz WZROST GOSPODARCZY. Wymyślono go podobno podczas II wojny światowej na potrzeby wojska. Jest to zatem pojęcie wojskowe.
Dla wojska wymyślono mnóstwo fantastycznych urządzeń technicznych ale w zakresie tzw. pojęć ogólnych szczytowym osiągnieciem jest „pies ogólnowojskowy” składający się z ogona i psa właściwego. Wszystkie inne ogólne wojskowe pojęcia są znacznie mniej odkrywcze i zdecydowanie mniej koherentne logicznie. Możemy o tym poczytać we wspaniałej literaturze rodzimej oraz światowej ( np. CK DEZERTERZY lub PARAGRAF 22).
A zatem WZROST GOSPODARCZY jako pojęcie ogólnowojskowe jak sama nazwa wskazuje służy po pierwsze do mierzenia społecznego nieszczęścia.
( Chlebak, jak sama nazwa wskazuje, służy do przenoszenia granatów).
Jakie jest największe nieszczęście społeczne? Oczywiście wzrost śmiertelności.
Otóż z każdym kolejnym pogrzebem rośnie wzrost gospodarczy, bowiem dochodzi do sprzedaży pokaźnej ilości dóbr i usług za pieniądze.
Wzrost gospodarczy nie mierzy się bowiem niestety ilością zgromadzonych przez ludność oszczędności ani poziomem spożycia białka, ani ilością samodzielnych firm ani niczym podobnym. Oczywiście nie mierzy się też ilością samobójstw w wieku 8-10 lat, ilością wylanych łez przez żony pijanych bezrobotnych, kolejką do odsiadki itd. (No, ale na to to czytelnik wpadł już sam)
Mierzy się li tylko volumenem pieniężnej wymiany.
W dalszej kolejności zatem Wzrost Gospodarczy jako pojęcie ogólnowojskowe służy do mierzenia marnotrawstwa.
Kiedy po pracy zmęczeni wracamy do domu i otwieramy skrzynkę pocztową
znajdujemy tam sporo zadrukowanego kolorowo papieru. Od ścięcia drzewa do włożenia tego papieru do naszej skrzynki doszło w tym łańcuchu do bardzo wielu transakcji pieniężnych i nasz PKB czyli nasz dobrobyt bardzo wzrósł.
Tyle że my te papiery wyrzucamy od razu machinalnie do śmieci czyniąc pobór z tworzywa Ziemi bezsensownym i do tego zaśmiecając ją.
Następnie siadamy przed telewizorem, dowiadujemy się o ile wzrósł dziś nasz WZROST, po czym nadają nam reklamy wizyjne ( bardzo głośno!) jednocześnie na wszystkich kanałach . Podczas produkcji i emisji tych reklam doszło do wielu transakcji pieniężnych i nasz PKB wzrósł jeszcze bardziej, niż w przypadku tego papieru w skrzynce. Jedynym skutkiem rzeczywistym tej operacji dla nas jest nieopisane wkurwienie, zwłaszcza , jeśli jesteśmy starsi i po reklamowej przerwie straciliśmy już wątek filmu.  W sumie zmarnowano i zużyto bez sensu sporo materii oraz naszego czasu i nerwów. To samo jest ze spamem w naszej skrzynce mailowej.
Dalej WZROST GOSPODARCZY służy do mierzenia tragicznych skutków wypadków, katastrof, powodzi, huraganów,wojen,zamieszek a nawet trzęsień ziemi, jeśli jakiś kraj napalony na WZROST GOSPODARCZY może sobie na nie pozwolić. Każda bowiem naprawa zniszczenia, koszt operacji pokryty z polisy,a nawet skromne malowanie po pękniętej rurze ( o ile jest wykonane za pieniądze a nie za darmo) podwyższa znacznie nasz dobrobyt mierzony WZROSTEM. Zapewniam, że po obecnym huraganie YASI gwałtownie wzrośnie w Australii Wzrost Gospodarczy – tym bardziej, im mocniej ten wściekły cyklon zaszaleje.
W dalszej kolejności WZROST GOSPODARCZY mierzy poziom naszej społecznej znieczulicy, wyrachowania i bezwzględności.
Załóżmy, że sąsiad na działce prosi Cię, abyś mu pomógł pomalować płot.
W czasach przed II wojną, kiedy coś takiego jak WZROST GOSPODARCZY było jeszcze nieznane, zrobiłbyś to z ochotą a on poczęstował by Cię cygarem i pomidorową( raczej w odwrotnej kolejności). Obecnie jednak świadomy obowiązku pomnażania WZROSTU żądasz od niego pieniędzy za usługę, bo inaczej WZROST nie nastąpi. On zaś życzy sobie abyś mu zapłacił za zupę i w ten sposób WZROST zwiększa się jeszcze bardziej.
Kiedy wieczorem wracasz do swej altanki, odwiedzają Cię Twe dorosłe dzieci i informują, że powinieneś wypłacać swej żonie pensję za prowadzenie domu.
Tłumaczysz, że i tak jej wszystko oddajesz. Na to oni, że jak to będzie odpowiednio księgowane jako płaca, to bardzo się zwiększy WZROST GOSPODARCZY o taką właśnie kwotę.
Kolejnym obszarem mierzonym przez WZROST GOSPODARCZY jest przelewanie z pustego w próżne.
Otóż w dzisiejszych czasach odbywa się niesamowita zupełnie ilość transakcji
finansowych w obrębie samego świata pieniądza i wszystkie one są oczywiście płatne pieniędzmi właśnie. Najprostszym przykładem jest po prostu sprzedaż nam owego pieniądza – przez bank za pieniądze czyli procent znacznie przekraczający poziom inflacji oraz koszty banku. Każda taka transakcja oznacza gospodarczy WZROST, choć nic tu realnego w ogóle nie powstaje.
Ten przykład to oczywiście małe piwo wobec nieopisanego ogromu wszelakich transakcji wyłącznie wewnątrzfinansowych. Podobno ponad połowa PKB Stanów „ powstaje” właśnie w ten sposób – nic dziwnego, że mają one takie kolosalne kłopoty płatnicze.  Ponad 90 procent przepływu pieniądza na świecie to właśnie ów wirtualny cyrk, któren wszelako nie pozostaje bez ofiar. ( no ale nie wychodźmy poza temat).
Możemy to zjawisko opisać dość trywialnym przykładem. Otóż sprzedałem niedawno koledze samochód za 20 tys.zł. Nastąpił wzrost gospodarczy tej dokładnie wysokości, choć samochód nie zmienił przy tej okazji wyglądu poza tym, że został wyczyszczony. Załóżmy, że obaj z kolegą po paru miesiącach doszliśmy do wniosku, że transakcja była niewłaściwa i trzeba ją cofnąć. Zatem teraz on sprzedaje mi go za 20 tys.  i znów WZROST realizuje się o tę sumę.
Jeżeli chcemy ten WZROST podnieść jeszcze bardziej, zapłaci on mi za jego używanie jakąś dodatkową kwotę. W rezultacie w realu nic się nie wydarzyło, ale forsa przepłynęła, więc mamy WZROST na ponad 40 tys. zł.
Macherzy finansów światowych oczywiście nawet nie potrzebują do takich sztuczek żadnych realnych obiektów. Wystarczy parę razy kliknąć. Źródłem iluzji całkiem zresztą nowego chowu jest tu wmówienie publiczności,iż pieniądz jest wartością samoistną a nie, jak to było od czasów fenickich, zaledwie znakiem towaru lub usługi. Tymczasem bez towaru czy usługi jest on tyle wart, co papier, na którym się go drukuje albo mniej, gdyż papier zadrukowany bez sensu  nadaje się tylko do wychodka.
Mam nadzieję, że czytelnik kuma już , co jest grane i bez trudu potrafi opisać następne obszary mierzone przez Gospodarczy Wzrost.
Jako socjolog pragnę jednak dodatkowo podkreślić że Wzrost Gospodarczy petryfikuje bariery pomiędzy społecznymi warstwami oraz grupami etnicznymi.
Najbardziej znanym przykładem jest tu historia hrabiego posiadającego służącą- w dzisiejszych czasach byłaby to Ukrainka.
Tak długo, jak hrabia płaci jej pensję, PKB wzrasta. Jeśli jednak zakocha się on w tej ognistej rezunce i popełni mezalians, oczywiście płacić jej tej pensji nie będzie. Ona natomiast nadal będzie sprzątać i gotować ale WZROSTU gospodarczego już niestety nie uświadczysz.

0

Anarchanio

Metakomentarz spoleczno-poetycko- humorystyczny !

68 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758