Główna
Like

Pamiątki z Czarnobyla i Prypeci w polskich domach – materiały programowe

26/04/2021
571 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
Pamiątki z Czarnobyla i Prypeci w polskich domach – materiały programowe

Gdy zbliża się 26 kwietnia – rocznica katastrofy reaktora atomowego w Czarnobylu ukazują się artykuły i emitowane są filmy dokumentalne. Z upływem czasu ujawnianych jest coraz więcej faktów.

0


Gdy zbliża się 26 kwietnia – rocznica katastrofy reaktora atomowego w Czarnobylu ukazują się artykuły i emitowane są filmy dokumentalne. Z upływem czasu ujawnianych jest coraz więcej faktów.
Przytoczony w artykule „Wyszedł na jaw mroczny sekret Czarnobyla” przypadek kradzieży hełmu strażackiego niepokoi z uwagi na możliwy wysoki stopień jego skażenia, ale stale umyka naszej uwadze problem zniknięcia większości wyposażenia instytucji publicznych i prywatnych mieszkań w Czarnobylu i Prypeci.
Ewakuowani pracownicy i mieszkańcy zabierali tylko bagaż podręczny, co wiadomo z relacji osób ewakuowanych i co widać na filmach dokumentalnych z czasu ewakuacji.
Na obecnie kręconych filmach dokumentalnych wyraźnie widać, że takie obiekty jak szpitale, szkoły, kuchnie, zakłady pracy, a także mieszkania są, prawie zupełnie, pozbawione wyposażenia.
Oczywiste jest, że wyposażenie zostało rozszabrowane, ale nadal niewyjaśnioną kwestią pozostaje to co się z tym rozszabrowanym wyposażeniem dalej stało? Na filmach widać kuchnie bez charakterystycznego dla nich sprzętu, pokoje mieszkalne bez odzieży, pościeli, koców, firan, dywanów itp. To samo widać na filmach w szpitalach, w których zniknął nie tylko sprzęt medyczny i pościel, ale nawet materace łóżek. Pytanie też, co stało się towarem ze sklepów i magazynów?
Warto się zastanowić dokąd te przedmioty trafiły oraz ile tego sprzętu trafiło do Polski, za pośrednictwem modnych w latach 90-tych bazarów?
Nie przypominam sobie, aby w tamtych czasach lub później ktokolwiek próbował ostrzegać obywateli przed takim zagrożeniem. Nie uwierzę też, że zagrożenia nie było skoro, w niektórych częściach Polski, ostrzegali przed jedzeniem nieumytych owoców i warzyw z uwagi na możliwość obecności na nich drobin paliwa jądrowego. Możliwe, że zadziałała i nadal działa, charakterystyczna dla postkomunistów, niechęć do mówienia niewygodnej prawdy o byłych towarzyszach radzieckich.

Źródła:
Wyszedł na jaw mroczny sekret Czarnobyla (https://www.o2.pl/informacje/wyszedl-na-jaw-mroczny-sekret-czarnobyla-6614393464732384a)
Prypeć – opuszczone miasto w czarnobylskiej strefie zamkniętej (https://polaczkropki.pl/2016/09/02/prypec-opuszczone-miasto-w-czarnobylskiej-strefie-zamknietej/)

0

Pawel Urbanski

https://3obieg.pl/author/kpn-poznan/

93 publikacje
17 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758