SPOŁECZEŃSTWO
1

Odmienić los Polski? Początek cz.3

21/07/2013
1096 Wyświetlenia
1 Komentarze
9 minut czytania
Odmienić los Polski? Początek cz.3

„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz.” – Mahatma Gandhi   POCZĄTEK     Na początek dziękuję za dyskusję pod poprzednim tekstem, IMHO bardziej interesująca niż sam tekst i zachęcam do dalszego komentowania. Jak już wcześniej pisałem koncepcja SO (Sukcesji Obywatelskiej) dotyczy zmian w naszej ojczyźnie, precyzyjniej mówiąc sposobu/trybu wprowadzenia tych zmian i utrzymania ich trwałości: upodmiotowienia i rozwoju Polaków, całej naszej wspólnoty, odbudowy więzi decydujących o jej rozwoju, sile gospodarczej, bezpieczeństwu i stabilności. SO powinna prowadzić do dużej różnorodność rozwiązań, ograniczonych w jak najmniejszym stopniu zasadami niezbędnymi do jej sprawnego funkcjonowania i bezpieczeństwa. Rysuje się więc przed nami żmudna i mało efektowna ścieżka „odkręcania” starego sposobu myślenia i postępowania. Chociaż trudno oczekiwać […]

0


„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz.” – Mahatma Gandhi

 

POCZĄTEK

 

 

Na początek dziękuję za dyskusję pod poprzednim tekstem, IMHO bardziej interesująca niż sam tekst i zachęcam do dalszego komentowania.

Jak już wcześniej pisałem koncepcja SO (Sukcesji Obywatelskiej) dotyczy zmian w naszej ojczyźnie, precyzyjniej mówiąc sposobu/trybu wprowadzenia tych zmian i utrzymania ich trwałości: upodmiotowienia i rozwoju Polaków, całej naszej wspólnoty, odbudowy więzi decydujących o jej rozwoju, sile gospodarczej, bezpieczeństwu i stabilności. SO powinna prowadzić do dużej różnorodność rozwiązań, ograniczonych w jak najmniejszym stopniu zasadami niezbędnymi do jej sprawnego funkcjonowania i bezpieczeństwa.

Rysuje się więc przed nami żmudna i mało efektowna ścieżka „odkręcania” starego sposobu myślenia i postępowania. Chociaż trudno oczekiwać fajerwerków, szybkich i na dużą skalę efektów zmian pod wpływem SO w krótkim czasie, warto rozpocząć pierwsze prace już teraz, biorąc pod uwagę potencjalnie szybko zbliżające się niebezpieczeństwa związane z załamaniem finansowym kraju, sytuacją międzynarodową, czy nękające nas od dawna chroniczne problemy z bezrobociem, depopulacją, zapaścią cywilizacyjną kreatywności. Może dla kogoś SO stanie się światełkiem w tunelu, furtką z sytuacji pozornie beznadziejnej. Warto też zastrzec przy pierwszych roboczych inicjatywach, że niemal na pewno będą obarczone błędami typowymi dla działań pionierskich i będa wymagały korekty, poza tym jak uczy doświadczenie innych incjatyw, swoiste przekroczenie Rubikonu działań realnych, zwykle skutkuje znacznym zmniejszeniem zainteresowania z czym tez należy się liczyć.

 

GŁODZENIE Systemu WB

Słony smak wolności

 

Wydaje się, że władza systemu WB i jego funkcjonariuszy w postaci banksterów, polityków i innych jego przedstawicieli jest niemal nieograniczona. Ten typowo pasożytniczy układ do swojego istnienia potrzebuje jednak współudziału wspólnoty, żywiciela , którego eksploatuje – dzięki uzyskaniu monopolu na źródła zaspokajania naszych potrzeb, manipulując, ograniczając naszą wiedzę i informację. Można powiedzieć że fakt ten (konieczności naszego współudziału) jest ogromną słabością tego systemu. Wpojone nam przekonanie o sile Systemu WB, potrzebie jakiejś militarnej potęgi potrzebnej do przeprowadzenia zmian, wydaje się być kolejnym mitem. Do załamania systemu tak naprawdę wystarczy nie robić nic. Dosłownie. Nie robić nic dla systemu WB. Hipotetycznie jeśli np. 38 mln Polaków zdecyduje się wycofać wszystkie wkłady finansowe z banków oraz przez 3 miesiące nie wychodzić z łózka, pić wodę i jeść suchary, nie używać samochodu, telefonu, nie robić zakupów – spowoduje to poważne problemy funkcjonariuszy systemu WB. Oczywiście nie sposób nie zauważyć że takie działanie spowodowało by również niekorzystne zmiany gospodarcze i osłabiło wspólnotę.

Koncepcja Sukcesji Obywatelskiej opiera się na stopniowym tworzeniu niezależnych alternatywnych lokalnych oddolnych struktur gospodarczych i pozostałych struktur wspólnoty narodowej, w takiej formie, która spowoduje dobrowolny odpływ społeczeństwa od System WB. W miarę jak SO będzie nabierała sił, jednocześnie System WB będzie słabł. Stopniowo też SO winna przejmować odpowiedzialność za poszczególne struktury organizacyjne wspólnoty. Podsumowując Głodzenie Systemu WB w gospodarce wiąże się ze spełnieniem następujących postulatów:

  1. Posługiwanie się walutami lokalnymi swobodnie ze sobą konkurującymi,
  2. Maksymalnym ograniczanie obrotu walutami banksterskimi opartymi na rezerwie cząstkowej
  3. Tworzenie inicjatyw gospodarczych związanych ze złamaniem monopolu Systemu WB w zakresie dostępu do wolnych dóbr wspólnych. Tu wymieniłbym w szczególności: waluty, systemu handlu i wymiany, open source (wolny dostęp do technologii i wiedzy) związane z ziemią, produkcją energii, gromadzeniem wody, systemów komunikacji, informacji. 3.Minimalizacja wszelkich danin na rzecz systemu

 

INFORMACJA, EDUKACJA I WIEDZA

Żeby nam się chciało chcieć

 

Odzyskanie podmiotowości, czyli zmiana statusu z przedmiotu wykorzystywanego przez System WB przy pomocy kija i marchewki, na rzecz aktywnego i suwerennego podmiotu, odpowiedzialnie decydującego o losie swoim i wspólnoty to zmiana ani łatwa ani przyjemna ani nawet pożądana przez więcej niż promil społeczeństwa. Liczne recepty na poprawę naszej sytuacji, niekiedy bardzo dobre, niekiedy gorsze programy autorskie często przechodzą bez echa. Propozycja ścieżki postępowania w SO mająca przełamać ten niekorzystny stan opiera się na koncepcji samego uczenia się.

Można powiedzieć że człowiek uczy się na wiele sposobów (przez wgląd, sensorycznie, mimowolnie itd.) Rozpatrzmy następujące sposoby uczenia się:

1.Obserwując innych- zdarzenia, zachowania, na podstawie których wyciągamy wnioski

2.Ucząc się od innych – Przyjmując czyjeś relacje, poglądy, słowo pisane lub mówione za prawdziwe,

3.Doświadczając samodzielnie pewnych zdarzeń, dochodząc do wniosków samodzielnie,

Można przyjąć, że większość proponowanych recept poprawy naszej sytuacji opiera się na sposobie nr.2, czyli mamy zaufać słowom proponującego zmiany, ewentualnie pod wpływem jego słów dojść do podobnych wniosków. Jednak ze względu na niski stopień zaufania społeczeństwa wobec siebie, oraz z powodu trudności z samodzielnym myśleniem, który mamy z powodu nieustannej manipulacji, dezinformacji, grania naszymi emocjami sposoby te zawodzą. Dlatego w koncepcji SO zakładamy że musimy pokazać, udowodnić w rzeczywistym działaniu, że to co proponujemy funkcjonuje i to funkcjonuje lepiej niż System WB. Tylko w ten sposób możemy liczyć na szersze zainteresowanie tą incjatywą. Dodatkowo zakładając że w koncepcji SO będziemy tworzyć niewielkie komórki gospodarcze zdolne do wspólnego działania na poziomie narodowym, powstaje potrzeba wzajemnego przepływu informacji, edukacji i wiedzy. Wydaje się słusznym postulat maksymalnego przekazywania wiedzy i umiejętności w ramach rodziny i wspólnoty, jako jako że rodzina i wspólnota lokalna zdaje się być najtrwalszym i najlepiej funkcjonującym ogniwem społeczeństwa i w najsprawniej może znaleźc, rozwinąć i wydobyć  największe dobro narodowe: zdolności i potencjał naszych przyszłych pokoleń.

 

BEZPIECZEŃSTWO

 

SO Sukcesja Obywatelska za jeden z podstawowych celów stawia sobie zapewnienie bezpieczeństwa wewnętrznego jak i zewnętrznego wspólnoty na szczeblu lokalnym i narodowym. Zagwarantowanie bezpieczeństwa, równych szans w gospodarce i przestrzeganie reguł to szansa na rozwój rozwiazań najwartościowszych i najskuteczniejszych. Jednocześnie zapewnienie bezpieczeństwa na poziomie narodowym to niezbędna ochrona przed zewnętrzną dominacją gospodarczą i kulturową. Wydaje się że realizacja postulatu bezpieczeństwa w pierwszym stadium rozwoju SO winna być obowiązkiem członków wspólnoty, którzy przy sprawnej informacji i organizacji winni być gotowi do pomocy innym i tym samym oczekiwać bezwarunkowej pomocy innych w kryzysowej sytuacji.

 

W następnej notce gospodarcze uwarunkowania zewnętrze i polityka międzynarodowa.

0

Madara

Yata no Kagami - Prawda moj

7 publikacje
16 komentarze
 

Jeden komentarz

  1. Pingback: Madara: Odmienić los Polski? Początek cz. IV

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758