NEWS
Like

OBRONA POLSKIEGO GÓRNICTWA SPRAWĄ HONORU KAŻDEGO Z NAS, POLAKÓW

14/03/2017
2029 Wyświetlenia
3 Komentarze
3 minut czytania
OBRONA POLSKIEGO GÓRNICTWA SPRAWĄ HONORU KAŻDEGO Z NAS, POLAKÓW

W dniu 11. marca 2017 roku, na zaproszenie Ruchu Kontroli Wyborów w Warszawie udali się na spotkanie dwaj eksperci górnictwa: Krzysztof Tytko i Marek Adamczyk. Towarzyszył im wiceprezes Obywatelskiego Komitetu Obrony Polskich Zasobów Naturalnych – Zbigniew Martyniak. Tematem spotkania była dramatyczna sytuacja górnictwa na Górnym Śląsku, ze szczególnym uwzględnieniem bardzo złej i niejasnej sytuacji KWK „Krupiński”.

0


1

Gości powitali organizatorzy i gospodarze spotkania – Marcin Dybowski z RKW, oraz Prezes Stowarzyszenia RKW – Ruch Kontroli Wyborów – Ruch Kontroli Władzy – Jerzy Targalski. Podczas toczącego się 3-godzinnego spotkania eksperci precyzyjnie omówili skalę problemu, przedstawiając wiele argumentów, świadczących o tym, że mimo wszystko była i jest szansa na uratowanie tej najmłodszej polskiej kopalni, jaka na swoim terenie wydobywczym posiada ogromne złoża bardzo dobrej jakości węgla koksującego.

DSC_0056DSC_0068

Podczas wykładu posłużono się mapami, które w obrazowy sposób pokazały jak i gdzie zalegają wspomniane złoża węgla, tłumaczono przy tym jak można najtańszym sposobem, możliwie w najkorzystniejszy sposób złoża tam zalegające eksploatować. Śląska delegacja spotkała się z dużym zrozumieniem przybyłych na spotkanie osób, wśród których znalazło się wielu gotowych służyć pomocą czy też radą. Obecne na spotkaniu osoby wyrażały się z troską i zrozumieniem o stanowisku strony śląskiej. 

Organizatorzy, widząc sens organizowania spotkań o tej tematyce, zaprosili śląską delegację do Warszawy na kolejne wykłady z cyklu, pokazującego Górny Śląsk w rzetelnym „prawdziwym, nieprzekłamanym obrazie”. W spotkaniu, jakie odbyło się w sobotę poruszono głęboko problem społeczny, dramat społeczeństwa ogarniętego widmem bezrobocia, narastającej biedy i to – co podkreślono – jest przerażające – narastających wśród mieszkańców Śląska zwątpienia, bezsilności i osamotnienia.

DSC_0060DSC_0061DSC_0070

Prelegenci podczas wykładu wielokrotnie zwracali się do  strony rządowej z prośbą o pilny kontakt i rozmowy, podkreślając przy tym szacunek dla pana Prezydenta, pani Premier, a także pana Przewodniczącego Jarosława Kaczyńskiego. Goście ze Śląska dziękowali mediom za zainteresowanie – szczególnie Radiu „Wnet” Warszawa, red. Krzysztofowi Skowrońskiemu oraz red. Anicie Gargas za audycje, pokazujące – na ile było to możliwe – obraz dramatu gospodarczego na Śląsku, który już niebawem może skutkować niewyobrażalnymi następstwami w skali całego kraju.

Po spotkaniu rozmowy kuluarowe toczyły się do późnych godzin wieczornych, na koniec strona śląska poinformowała, że już niebawem, bo w dniu 16. marca o godz. 8:00 i 23. marca o godz. 16:30 odbędą się w Krakowie w Katedrze na Wawelu msze święte w intencji kopalni „Krupiński”, na które serdecznie zapraszają wszystkich ludzi dobrej woli, co zechcą modlitwą wesprzeć  śląskich górników w ich walce o przetrwanie.

DSC_0078

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele i korespondenci mediów lokalnych ze Śląska.

Relację ze spotkania w Warszawie można zobaczyć na stronie:  

http://stowarzyszenierkw.org/3119-forumrkw-gornictwo-polskie-czy-niemieckie-kopalnia-krupinski

 

Tadeusz Puchałka

Fot. autora

Za: http://www.siemysli.info.ke/

 

0

Dorota J

Dziennkarz w 3obieg.pl/

209 publikacje
0 komentarze
 

3 komentarz

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758