Artykuły redakcyjne
Like

Noworoczne tradycje na świecie – dziwne i prawdziwe

01/01/2018
1129 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
Noworoczne tradycje na świecie – dziwne i prawdziwe

Strzelające korki szampana, olśniewające fajerwerki, Sylwestrowe bale, kolorowe baloniki czy co tam jeszcze przyjdzie wam do głowy, to nie wszystko. Są narody, które Nowy Rok witają kompletnie wg innych wzorców.

0


Można było Sylwestra spędzić sącząc szampana i oglądając  imprezę w Zakopanem lub opadającą kulę na  Times Square. Lecz niekoniecznie  na całym świecie Nowy Rok musi być obchodzony podobnie.
 W Danii nie używa się trąbek aby było głośno, a odgłosy uroczystości przypominają dźwięki, jakie można usłyszeć  w okrętowej kuchni gdy się wpadnie w niespodziewany sztorm. To odgłos tłuczonych talerzy.
 Jest  noworocznym zwyczajem, aby rzucić rozbić talerz o drzwi sąsiada. Jeśli następnego dnia po otwarciu drzwi znajdujesz na progu sporą kupkę potłuczonych talerzy oznacza to, że masz wielu przyjaciół.
 Hiszpanie podczas obchodów witania nowego roku nie obejdą się, a jakże,  bez winogron. Zwyczaj w Hiszpanii nakazuje zjeść o północy 12 winogron. Jedno gronko na każde uderzenie zegara. Każde z nich symbolizuje kolejny miesiąc nadchodzącego roku. Słodkie grono dobry miesiąc, kwaśne – wiadomo. Przypuszczalnie zwyczaj sięga roku 1909,  kiedy to Hiszpańscy rolnicy mieli problem nad urodzaju winogron ich sprzedaży. Chcą teraz wiedzieć wcześniej, aby się odpowiednio przygotować.
Inne narody są nawet bardziej przesądne. W Puerto Rico Nowy Rok przypomina polski lany poniedziałek. Ludzie wylewają wiadra przez swoje okna, jak się uważa po to, aby odpędzić złe duchy.
Podobnie przesądnie jest w w Irlandii,  gdzie jest zwyczajem rzucanie suchym chlebem o ściany. Hałas jaki przy tym powstaje ma odstraszyć demony.
Niektóre obyczaje mają na celu pomóc losowi w tym, co ma się zdarzyć życiu w nadchodzącym roku.
W Brazylii i innych częściach Ameryki Południowej noszenie czerwonej bielizny może przynieść miłość.
W Kolumbii sporządza się kukłę nazywaną Año Viejo (Stary Rok ), do niej z kolei  przywiązuje się  fajerwerki . Gdy przychodzi północ kukłę się pali.  Ludzie spisują swoje błędy lub pechowe zdarzenia, jakich się obawiają,  na kartce papieru i rzucają  je na palącą się kukłę. Według wierzeń taki uczynek uwalnia ludzi od błędów przeszłości,  kłopotów, grzechów a także  od pecha. Nie należy zapomnieć zjeść soczewicę w dniu 31 grudnia.
Meksykanie gdy wybija północ spacerują z walizką po okolicy zamieszkania, co ma zapewnić pomyślność w podróży  (może odstrasza amerykańskie Immigration ).
Ciekawe czy wybierając się do Danii, Meksykanin zabiera ze sobą zapas talerzy?
Istnieje też w niektórych społeczeństwach zwyczaj kupowania na Nowy Rok nowej miotły. Starej miotły używa się do zmiatania dotychczasowych niepowodzeń, złych nawyków, złych  wspomnień, itp.  wymiatając je za drzwi, robiąc miejsce  dla błogosławieństw, jakie mają przyjść w nowym roku. Stara miotła jest “oddelegowana” do sprzątania na zewnątrz domu (ganek, podwórko). Nowa miotła przejmuje obowiązki domowe.
https://

Bez względu na to, jakie  uznajesz  tradycje ( czy przesądy), życzę by  nadchodzący rok przyniósł  dobre rzeczy dla wszystkich tych, którzy na to zasługują.

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Nathanel

937 publikacje
193 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758