Bez kategorii
Like

Nowe rozdanie w TVN-ie

04/01/2013
440 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Na fali pośredniego wejścia Francuzów do kapitału TVN, kilku dużych inwestorów instytucjonalnych przekroczyło próg 5% udziałów w spółce. Rośnie nadzieja że TVN stanie się powoli normalną spółką giełdową z europejskimi standardami ładu korporacyjnego.

0


Giełdowa spółka TVN była przez lata czerwoną wyspą ładu korporacyjnego. Pomimo tego że 45% akcji znajduje się w obiegu giełdowym, akcjonariusze giełdowi nie mieli nic do powiedzenia w sprawach strategii spółki. Jeden z funduszy, Franklin Templeton, usiłował w przeszłości dialogować z TVN, bez skutku. TVN przepłacała więc sowicie za platformę “n” i zadłużała się po uszy aby ratować swojego głównego udziałowca, luksemburską spółkę ITI Holdings SA.

TVN ma co prawda trzech “niezależnych” członków rady nadzorczej, ale akcjonariusze giełdowi nie mają co na nich liczyć. Ci ludzie są marionetkami. Jeden z nich, Wiesław Rozłucki, pytany o strategię spółki, odsyłał dziennikarzy do … ITI. 

Sytuacja zaczęła się powoli zmieniać dopiero po niedawnym wejściu francuskich inwestorów z Vivendi / Canal Plus do kapitału holenderskiej spółki Polish Television Holding BV, która ma 52% udziałów w TVN. Od końca listopada 2012 roku Francuzi maja pośrednio 22% udziałów w TVN. Do rady nadzorczej TVN weszło trzech wysokiej rangi reprezentantów Canal Plus (prezes spółki, jego zastępca i szefowa zasobów ludzkich). Francuzi przeforsowali też w listopadzie 2012 zmiany w statucie TVN, które powiększają wpływy udziałowców mniejszościowych.

Dodatkowym pozytywnym elementem było odejście Piotra Waltera z zarządu TVN, z dniem 31 grudnia 2012. Co prawda Walter nie odszedł daleko, zmienił tylko biuro w budynku TVN na gabinet członka zarządu ITI, niemniej eliminacja ostatniego członka rodzin Walterów i Wejchertów z zarządu TVN jest pewna symboliczną zapowiedzią wiosny.

Na koniec, w ostatnich tygodniach trzy otwarte fundusze emerytalne (Aviva, ING i PZU) podniosły swoje udziały w TVN do poziomu 5%. Jeżeli te fundusze zdecydują się na współpracę z Canal Plus w celu obrony interesów TVN, zadysponują razem mniejszością blokującą (37% akcji spółki).

Kurs akcji TVN zaczął iść w ostatnich tygodniach w górę, dochodząc nawet do poziomu 10 PLN. Inwestorzy zaczęli widocznie wierzyć że TVN nie będzie już systematycznie obskubywany przez ITI. Ale inwestorzy giełdowi nie powinni upajać się zbyt wielkim optymizmem, analitycy giełdowi nie widzą powodów do wyceny akcji TVN powyżej 8 PLN. Aktualnie cena giełdowa akcji TVN podchodzi do 10 PLN, czyli jest już o 25% wyższa.

Inwestorzy giełdowi powinni przypatrywać się akcjom insiderów TVN. Jeden z członków zarządu TVN sprzedał swoje akcje w grudniu 2012 – za 8,82 PLN.

 

 

Francuzi obronili po wojnie swój kraj przed komuchami, mają więwprawę

 

0

Stanislas Balcerac

Z Panamy przez PRL do III RP, czyli o wplywie Wizjonerskiej Strategii Inwestowania (WSI) na Polske -- czytaj cala prawde calodobowo -- na www.wsi24.pl oraz Facebook / Goodbye ITI -- i mysl samodzielnie, bez TVN24 !!

676 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758