Media Watch i recenzje
Like

Niechlujne brednie Hugo-Badera

30/11/2016
1131 Wyświetlenia
3 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Dr Bawer Aondo-Akaa, czarnoskóry inwalida mieszkający w Polsce, od trzech lat uczestnik Marszu Niepodległości pisze skargę do Rady Etyki Mediów na Jacka Hugo-Badera, dziennikarza ‘Gazety Wyborczej’, który pomalował się na czarno i udawał murzyna na tegorocznym Marszu Niepodległości właśnie. – Delikatnie mówiąc w tekście brakuje tej podstawowej rzeczy, jaką jest rzetelność dziennikarska – mówi.

0


1289523846_by_przemeke_600

– Określenia ‘czarnuch’, ‘brudas’, ‘asfalt’ stanowią tylko i wyłącznie przemyślenia autora na temat tego, jak środowiska konserwatywne postrzegają czarnoskórych ludzi i nie mają zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością – dowodzi czarnoskóry działacz społeczny w Polsce, który swoją skargę złożył właśnie wraz z instytutem ‘Ordo Iuris’.

Głos dr. Bawera Aondo-Akaa jest kluczowy w ocenie publikacji ‘Gazety Wyborczej’ nie tylko dlatego, że Bawer już od kilku lat regularnie bierze udział w Marszu Niepodległości, nie spotykając się z żadną z inkryminowanych przez Hugo-Badera obelg dotyczących koloru skóry, ale również dlatego że dr Aondo-Akaa jest człowiekiem zaufania społecznego, laureatem publiczności tegorocznego konkursu ‘Czlowiek bez barier’, obrońcą życia i rzecznikiem osób niepełnosprawnych oraz Ambasadorem Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych.

z20986353V,Jacek-Hugo-Bader-ucharakteryzowany-przed-Marszem-NSkarga do Rady Etyki Mediów zarzuca dziennikarzowi ‘Gazety Wyborczej’ nie tylko brak jakiejkolwiek rzetelności dziennikarskiej, ale dotyczy także ‘ksenofobicznej i rasistowskiej’ strony publikacji.

‘Wykorzystanie skrajnie i drastycznie ksenofobicznych sformułowań pod adresem osób czarnoskórych nie było w tej sytuacji jakkolwiek uzasadnione zasadami rzetelnego dziennikarstwa. W szczególności, żadne z przywołanych, godzących w godność i cześć osób czarnoskórych określeń, nie stanowiło przytoczenia wypowiedzi uczestników Marszu Niepodległości. Przytoczone w opublikowanym artykule słowa stanowiły wyłącznie własną wypowiedź dziennikarza, dokonującego projekcji bezpodstawnie domniemywanych przez niego poglądów środowiska uczestników patriotycznego wydarzenia’ – pisze czarnoskóry działacz do Rady Etyki Mediów.

W rozmowach z dziennikarzami doodaje: – Hugo-Bader w tekście wprost mówi, że ‘czuł to’. Nie chcę oceniać jego odczuć, ale rzetelny dziennikarz ma obowiązek dążyć do obiektywnej prawdy. W związku z tym powinien sprawdzić czy jego przeczucia są zgodne z prawdą i rzeczywistością – mówi Bawer Aondo-Akaa. – To była wyjątkowo słaba akcja, którą znacząca przekroczono granicę dobrego smaku. Zaproponowałbym mu również spotkanie, na którym podzieliłbym się z nim swoimi doświadczeniami, a wiem o czym mówię, bo jestem jedną z osób, w której sytuację próbował nieudolnie się wczuć.

Inne zapisy autora:

0

Avatar

NULL

40 publikacje
0 komentarze
 

3 komentarz

 1. pablo3 pablo3

  w Polsce nie ma rasizmu a jest raczej swoista dosrodkowosc, jak to określa się we Wspólnocie Autonomicznej Kraju Baskow. ludzie przez doświadczenia historyczne, tradycje, obyczaje, przywiązanie, sentyment, wspolnote interesow, dostrzegają tez wobec siebie czy przybyszy, pewne wymagania.

  0
 2. H.Bader niech oczekuje, “podziekowania”.
  Niech wyspowiada, odda długi, pożegna znajmych.
  Nagroda będzie adekwatna, do występu, Na M.N.

  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816