Bez kategorii
Like

News: Pracodawcy nie chcą płacić pensji

30/09/2011
314 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Co trzeci pracodawca, skontrolowany w ubiegłym roku przez Państwową Inspekcję Pracy, nie wypłacał wynagrodzeń, a co czwarty nie wypłacał ich w terminie – wynika ze sprawozdania PIP za rok 2010.

0


 Sprawozdanie przedstawiła Główny Inspektor Pracy Anna Tomczyk. Wśród uchybień pracodawców PIPzwróciła uwagę m.in. na niewypłacanie wynagrodzeń bądź niewypłacanie ich w terminie,nieprzestrzeganie dobowego czasu pracy kierowców, wypadki przy pracy spowodowane niewłaściwą organizacją pracy i brakiem nadzoru (zwłaszcza w budownictwie), lekceważenie zasad czasu pracy czy zawieranie umów cywilnoprawnych, podczas gdy powinna zostać zawarta umowa o pracę.

Z danych PiP wynika, że 36 proc. z 1,5 tys. skontrolowanych zakładów pracy w ogóle nie wypłaciło wynagrodzeń swoim pracownikom, a co czwarty nie wypłacił ich w terminie.

Państwowa Inspekcja Pracy i okręgowe inspektoraty udzieliły w 2010 r. 1,2 mln porad. Inspektorzy wydali 337 tys. decyzji. Do skontrolowanych pracodawców skierowali prawie 61 tys. wystąpień, zawierających 334 tys. wniosków o usunięcie stwierdzonych uchybień. Na sprawców wykroczeń nałożyli około 25 mln zł grzywien, a do sądów skierowano wnioski o ukaranie 3,5 tys. osób. 1,2 tys.zawiadomień o popełnieniu przestępstwa skierowano do prokuratury.

Przewodnicząca Rady Ochrony Pracy Izabela Katarzyna Mrzygłocka (PO) zwróciła uwagę, że wysoki odsetek kierowanych przez Państwową Inspekcję Pracy zawiadomień do prokuratury kończy się umorzeniem postępowania; tylko w kilkunastu procentach – sprawa jest kierowana do sądu. Wskazała też na potrzebę nowelizacji ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, tak by wzmocnić gwarancje wypłaty świadczenia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych dla pracownika, któremu pracodawca zalega z wypłatą wynagrodzenia.

Janusz Krasoń (SLD) zaznaczył, że w roku ubiegłym problemy z wypłatą świadczeń były spowodowane kryzysem ekonomicznym. W tym roku – jak powiedział – liczba takich przypadków jest mniejsza. Zwrócił uwagę na potrzebę większego monitorowania czasu pracy kierowców.

Stanisław Szwed (PiS) powiedział, że zaleganie pracodawców z wypłatami dla pracowników "jest przestępstwem i jest nie do zaakceptowania" i apelował o takie zmiany w ustawie o Państwowej Inspekcji Pracy, by umieszczać takich pracodawców w rejestrze dłużników i zakazanie im udziału w przetargach.(PAP)

0

Najj

26 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758