Globalnie i Lokalnie
Like

Najbardziej śmieszne prawa stanowe w USA

26/02/2014
2246 Wyświetlenia
7 Komentarze
14 minut czytania
Najbardziej śmieszne prawa stanowe w USA

Poszczególne stany USA funkcjonują jak samodzielne państwa. Mają swoje specyficzne przepisy nie obowiązujące nigdzie indziej. Bywają  dość śmieszne ale i praktyczne. W jednym ze stanów idiota nie może głosować w stanowych wyborach.

Wszyscy słyszeliśmy legendy i plotki o absurdalnych przepisach w Ameryce. Ale nawet pamiętając że nie należy  wierzyć we wszystko, co można przeczytać w Internecie, okazuje się że faktycznie często życie przewyższa kabaret.

0


 

Dziś macie państwo okazje poznać niektóre niewiarygodne ( acz prawdzie ) prawa stanowe w USA. Wiele z tych przepisów miewa sens, tak jak zakaz wprowadzania owiec na tor kolejowyz zamiarem uszkodzenia pociągu.  

Oto one.

ALABAMA – Dla mieszkańców Alabamy jest bezprawne wykorzystywanie wykorzystywanie, jeśli  dokonano jego zakupu z zamieram użycia zwierzęcia do walk z człowiekiem. Jest to przestępstwo klasy B, zagrożone  karą grzywny, konfiskatą niedźwiedzia w nawiązką dla organizacji przyjaciół zwierząt. Podobno walki człowiek kontra niedźwiedź popularne na  początku XIX wieku –  miały nawiązywać do grecko-rzymskiego modelu męskości.

ALASKA – Osoba która  upiła się w barze nie może pozostać na jego terenie. (to jakby hańba dla baru). Prawo stwierdza, osoby pod wpływem alkoholu może nie „świadomie” wchodzić lub przebywać na terenie gdzie jest sprzedawany alkohol. Jeśli jednak delikwent zachowuje minimum przytomności ma szanse uniknąć kary. W 2012 roku policja na Alasce  zaczęła bezwzględne egzekwowanie tego prawa, używając do tego tajnych agentów którzy wyszukiwali i aresztowali podejrzanych o utratę umiaru w piciu.

ARIZONA – obowiązuje tu zakaz karmienia świń odpadkami bez specjalnego zezwolenia. Nie obowiązuje ono wówczas gdy karmiona tak świnia ma służyć do własnej konsumpcji.

KALIFORNIA – Żaba która „zdechła” podczas zawodów „żabich-skoków” nie może być zjedzona.

KOLORADO– Nie wolno zmieniać pogody bez zezwolenia. Modyfikacja pogody nie tylko jest możliwa, ale  jest rzeczywiście lukratywnym biznesem. W wybranych Stanach, to jest legalnie wykonywana czynności, którą można wykonać choćby spalając jodek srebra, co prowadzi do stymulowania deszczu z chmury.. Wymóg uzyskania zezwolenia zapewnia minimalne szkody dla ziemi i maksymalne korzyści dla ludzi.
DELAWARE – Wykroczeniem klasy B jest sprzedaż, wymiana lub podarowanie skóry domowego psa lub kota. Produkt wykonany w całości lub w części , powiedzmy z Dalmatyńczyka, grozi grzywna 2500 $ oraz karą zakazu posiadania psa lub kota przez 15 lat od dnia skazania.

FLORYDA – Właściciel lokalu w którym sprzedaje się alkohol może otrzymać karę 1000 dolarów jeśli  uczestniczy lub dopuści uprawiano tam zawody w rzucaniu karłami (liliputami). W roku 1989 zakazano tej praktyki  rzucania małymi ludźmi rodem z australijskich barów gdy stwierdzono taka praktykę w jednym z lokali na południu stanu. Usiłowano odwołać to prawo dwa lata temu , w roku 2011, ale bez powodzenia.

IDAHO – Kanibalizm jest tu surowo zabroniony i zagrożony wyrokiem 14 lat więzienia. Ale jest jednak w porządku „świadome spożywać ciała i krwi człowieka” w sytuacjach zagrożenia życia lub śmierci, jeśli jest to jedyny możliwy  sposób przetrwania. Jest to jedyny stan który zakazał kanibalizmu. Stało się to w 1990 r. kiedy powstały obawy   że jedzenie ludzi mogłoby się stać rytualną praktyką.

INDIANA– Sklepy monopolowe nie mogą sprzedawać chłodzonej wody sodowej, ale mogą sprzedawać ta same napoje niechłodzone. ponadto nie wolno im sprzedawać mleka . Prawo ustala specjalną listę, jakie rodzaje napojów (i o jakiej temperaturze)  sklepy te mogą mieć na stanie.

KANSAS – Alkohol na kieliszki nie może być sprzedawany w 26 powiatach. W Kansas przepisy prohibicji usunięto dopiero 15 lat po tym jak zrobił to Kongres USA. Poszczególne powiatów na podstawie rezolucji lub petycji ,mogą  zakazać sprzedaży alkoholu w miejscach publicznych, gdzie tylko 30% lub mniej przychodu brutto pochodzi ze sprzedaży żywności.

KENTUCKY – Każdy ustawodawca, urzędnik publiczny lub prawnik musi złożyć przysięgę,stwierdzając,że nie walczył wpojedynku z użyciemśmiercionośnej broni. Wpisano to do Konstytucji Kentucky w roku 1849 aprawo tomiało zniechęcić ludzi,którzy dążyli do pełnienia funkcjipublicznych z uczestniczeniaw tradycji pojedynków które były popularne na południu.

MARYLAND – Osoba która sprzedaje w automacie nie lateksowe  kondomy winna jest wykroczenia i czeką ja kara do 1000 dolarów.

MASSACHUSETTS – Zaśpiewanie lub zagranie hymnu narodowego tylko w części zamiast jako całej i odrębnej kompozycji  jest karalne grzywną do 100$. Tyle samo zapłacisz jeśli spróbujesz hymn zatańczyć. Przypuszczam że w Polsce większość osobników mieniących się patriotami przy takich zasadach poszła by ” z torbami”

MICHIGAN – Tu cudzołóstwo jest od 1931 roku formalnym przestępstwem zagrożonym  do 4 lat więzienia oraz do 5000 dolarów grzywny. W 2012 roku ,sierżant policji w Portage James Myers został zwolniony za naruszenie obowiązków służbowych podczas pracy, wtym za rzekome zdradzanie swojejżony i zadawanie się z lokalną kelnerką- używając do tego służbowego miejskiego telefon i kontae-mail (będąc na służbie). Niezostał jednak ukarany grzywną ani też nie był uwięziony co sugeruje że wMichigan nie traktują tego prawa zbyt poważnie. Ale z roboty wyleciał.

          

MINNESOTA– Tu prawo zabrania udziału w zawodach polegających na łapaniu świni nasmarowanej tłuszczem. Widać władze stanowe bardziej troszczą się o bezpieczeństwo świnek niż przejmują głupotą obywateli.

MISSOURI – Byk lub baran w wieku powyżej 1 roku który biega bezpańsko przez trzy dni może zostać bezkarnie wykastrowany. Potrzeba jednak do tego pisemnego potwierdzenia 3 świadków oraz może się to tak stać gdy to po ogłoszeniu właściciel bestii nie zgłosi się po jej odbiór.
MONTANA – Wprowadzenie barana na tory kolejowe z zamiarem uszkodzenia pociągu, nie owcy zagrożone jest karą do 50 tys. dolarów i więzieniem do lat 5. Właściciel lokomotywy lub linii kolejowej musi jednak wykazać że poniósł szkodę tak jak i owce.
NEBRASKA – Osoba zakażona chorobą weneryczną nie może zawrzeć związku małżeńskiego.
NEVADA – W tym jedynym stanie gdzie dozwolona jest prostytucja możesz trafić za kratki jeśli zechcesz użyć aparatu rentgenowskiego do prześwietlenia obuwia. Niektórzy ludzie stosują taka metodę aby sprawdzić czy but jest dobrze dopasowany do nogi prześwietlają nogę z butem (stoposkopia).
NEW MEXICO – Istnieje zapis w stanowej Konstytucji że idiotanie może głosować w stanowych wyborach. Wydaje się jednak ze może wybierać Prezydenta USA czego rezultaty widujemy.
Tradycyjnie słowo „idiota” odnosi się do kogoś (raczej politycznie niepoprawnie) z upośledzeniem umysłowym lub z IQ poniżej 30. Dziś słowo to stosowane jest w szerszym zakresie więc niejasności w prawie mogą spowodować jakieś problemy.
Obecnie także Kentucky, Missisipi i Ohio utrzymują ten sam przepis w ich Konstytucjach. Lecz nawet jeśli masz upośledzenie umysłowe, jeśli rozumiecie co to jest głosowanie, federalne prawo chroni twoje prawo do wyborczej wypowiedzi, zgodnie z ustawą o chorobach psychicznych.
NEW YORK – Zabronione jest noszenie masek, przez więcej niż trzy osoby, w miejscu publicznym w celu marszu lub demonstracji . I nie jest to na skutek informacji z Polski po Marszach Niepodległości. Wprowadzono je w 1845 roku gdy najemnicy rolni przebrani za Indian pomordowali swoich pracodawców.
OKLAHOMA – To chyba jedno z nielicznych miejsc na świecie gdzie ludzie maja oczy i uszy otwarte. Niektórzy zwą to żywym  makkartyzmem , ja zdrowym rozsądkiem gdy w uchwalonych w 2013 roku przepisach czytamy:
Tu i teraz znajdujemy  i oświadczamy  fakt, że istnieje międzynarodowa komunistyczna konspiracja, która dąży do obalenia rządu Stanów Zjednoczonych i kilku stanach, w tym w stanie Oklahoma, siłą lub przemocą…”
Niekoniecznie musi to dotyczyć komunistów ,USA czy Oklahomy. Ale na przykład weźmy Ukrainę…. Też fakt.
RHODE ISLAND– Kto odgryzie innej osobie kończynę może otrzymać karę do 20 lat więzienia ale nie mniej niż rok – ale tylko wówczas gdy było to działanie celowe. Jeśli doszło do tego przypadkowo np. wypadł ci ząb i odgryzł sąsiadowi rękę możesz mieć dość silna linię obrony w sądzie.
                       
SOUTH CAROLINA – Mężczyzna w wieku powyżej 16 lat nie może uwodzić kobiety fałszywie obiecując jej ….. małżeństwo. Winny może być ukarany finansowo według oceny sędziego i/lub osadzony w więzieniu  jednak nie dłużej niż na rok. Prawo przewiduje wiele wyjątków. Zalicza się do nich sytuacje gdy kobieta była już zamężna albo można ja określić jako ” lubieżną’  lub „występną” (prawo tych określeń nie definiuje) . Nie można też ukarać mężczyzny gdy nikt nie może poświadczyć oskarżenia kobiety. Prawo też nie określa co robić gdy małżeństwo fałszywie obiecuje kobieta.
TEXASW Teksasie ludzie chcący ubiegać się o Urząd muszą potwierdzić istnienie „Najwyższej Istoty.” Jeśli nie, mogą być poddani badaniom i testom religijnym. Sytuacja jest prosta :  ateistom wstęp wzbroniony .
VIRGINIA – Istnieje powiedzenie ” Virginia is for lovers” (Wirginia jest dla kochanków) .Tyle tylko że zgodnie z prawem seks pozamałżeński jest absolutnie zabroniony. Bez znaczenia jest twój wiek lub wiek partnera. Złamanie zakazu stanowi wykroczenie V stopnia. 
WEST WIRGINIA –  Tu nie należy próbować zastąpić psa myśliwskiego-  fretką. Kto poluje, łapie , zabija, uszkodzi lub goni dzikie zwierząt lub ptaki z użyciem fretki  otrzyma grzywnę wysokości nie mniej niż 100 dolarów (ale nie więcej niż 500 dolarów) i nie mniej niż 10 (ale nie więcej niż 100) dni w więzieniu.
WYOMING – W Wyoming, nie próbuj „uciąć, oderwać, uszkodzić  lub okaleczyć” więcej niż połowę ucha owcy. Naruszenie tego prawa to zbrodnia, karalna do 5 lat więzienia.Ale mniej niż połowę? Całkiem w  porządku. I jeśli dokument sprzedaży lub akt własności stwierdza okaleczenie– śpij spokojnie.
Nie są to wszystkie stany i nie wszystkie przepisy ale trzeba i tak przyznać że pole do popisu jest dość szerokie. Przypuszczam że w Polsce można by znaleźć podobne , obowiązujące, perełki. Może je zechcecie przypomnieć.
PS. Podobno najlepsze i najprzyjemniejsze rzeczy na świecie są nielegalne….
0

Nathanel

937 publikacje
193 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758