HYDE PARK
Like

Na co zwrócić uwagę, gdy wybiera się fotelik samochodowy?

05/10/2021
463 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
Na co zwrócić uwagę, gdy wybiera się fotelik samochodowy?

Foteliki samochodowe są obowiązkowe w przypadku wszystkich dzieci w wieku do 12. roku życia i mających mniej niż 150 cm wzrostu. Przewożenie dziecka bez bezpiecznego siedziska jest zabronione ze względu na duże ryzyko poważnego uszkodzenia ciała w czasie wypadku. Wprowadzenie obowiązkowych fotelików znacząco obniżyło odsetek śmiertelnych wypadków drogowych z udziałem dzieci i ograniczyło liczbę kolizji, w których jeden z pasażerów jest poszkodowany. Foteliki montowane w samochodach różnią się jednak od siebie wieloma funkcjami. Od czego powinien zależeć dobór fotelika? Foteliki samochodowe nowe czy używane? Wśród dostępnych fotelików samochodowych znajdzie się zarówno modele nowe, jak i używane. Nowe siedzisko wysokiej klasy to wydatek rzędu 700-1000 złotych, na który nie mogą pozwolić sobie wszyscy rodzice. Z tego powodu niektórzy rodzice decydują się […]

0


Foteliki samochodowe są obowiązkowe w przypadku wszystkich dzieci w wieku do 12. roku życia i mających mniej niż 150 cm wzrostu. Przewożenie dziecka bez bezpiecznego siedziska jest zabronione ze względu na duże ryzyko poważnego uszkodzenia ciała w czasie wypadku. Wprowadzenie obowiązkowych fotelików znacząco obniżyło odsetek śmiertelnych wypadków drogowych z udziałem dzieci i ograniczyło liczbę kolizji, w których jeden z pasażerów jest poszkodowany. Foteliki montowane w samochodach różnią się jednak od siebie wieloma funkcjami. Od czego powinien zależeć dobór fotelika?

Foteliki samochodowe nowe czy używane?

Wśród dostępnych fotelików samochodowych znajdzie się zarówno modele nowe, jak i używane. Nowe siedzisko wysokiej klasy to wydatek rzędu 700-1000 złotych, na który nie mogą pozwolić sobie wszyscy rodzice. Z tego powodu niektórzy rodzice decydują się na zakup fotelika samochodowego z drugiej ręki. Taki wybór może mieć jednak przykre konsekwencje.

Kupując używany model dla młodszych lub starszych dzieci, nie ma się pewności, jaka jest historia akcesorium. Może okazać się, że brało ono udział w poważnym wypadku. Z zewnątrz na foteliku samochodowym często nie widać żadnych śladów takiego zdarzenia. Siedzisko może być czyste, równe i niepopękane. Podobnie jest z oparciem. Wnętrze siedziska i oparcia zwykle okazuje się jednak uszkodzone, przez co foteliki używane nie zapewniają wystarczającego stopnia ochrony podczas podróży samochodem. 

Idealny fotelik oferuje jedynie sprawdzony sklep internetowy, w którym dostępne są tylko nowe modele. Ich konstrukcja jest nienaruszona, dlatego sadzając dziecko w takich fotelikach, zapewnia mu się solidną ochronę przed zderzeniami bocznymi, czołowymi i tylnymi.

Fotelik samochodowy z Isofix

W sklepie internetowym znajdzie się szereg fotelików, które są wyposażone w system Isofix. Dotyczy to choćby modeli z oferty producenta Cybex Platinum. Modele Isofix są produkowane we wszystkich kategoriach wagowych, dlatego można je używać wygodnie, dostosowując siedzisko do wielkości dziecka. Baza Isofix sprawia, że akcesorium montuje się w samochodzie praktycznie jednym kliknięciem. Niemożliwe jest nieprawidłowe zamocowanie siedziska – system blokuje złe ustawienie. Dzięki temu rodzic ma pewność, że dziecko jest przewożone autem w pełni bezpiecznie. 

Zwykły fotelik montuje się do siedzenia przy użyciu pasów bezpieczeństwa. Takie rozwiązanie jest na co dzień mało praktyczne, zwłaszcza gdy siedzisko jest wykorzystywane w różnych samochodach i konieczne jest jego przenoszenie. Ponadto montaż w oparciu o pasy samochodowe jest obarczony ryzykiem wielu błędów. Większość rodziców nie wie, jak wpiąć siedzisko za pomocą pasów bezpieczeństwa. 

Jak montować fotelik samochodowy do 15. miesiąca życia?

Dla najmłodszych dzieci od dnia narodzin aż do ukończenia 15. miesiąca życia przeznaczone są foteliki samochodowe montowane tyłem do kierunku jazdy. Takie ustawienie jest ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa maluchowi w sytuacji, gdy dojdzie do nagłego hamowania lub zderzenia czołowego. Delikatny kręgosłup dziecka jest narażony na rozciąganie podczas wszelkich gwałtownych manewrów, dlatego powinno się go chronić za wszelką cenę.

W fotelikach montowanych przodem do kierunku jazdy szyja malucha gwałtowanie odchyla się w przód, co może zakończyć się poważnym urazem u małego pasażera. W skrajnych przypadkach dochodzi do sytuacji, gdy głowa dziecka odrywa się od kręgosłupa, a poszkodowany malec jest poddawany wielogodzinnej, niebezpiecznej operacji i długiej rehabilitacji.

0

kampanieonline

244 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758