Artykuły redakcyjne
Like

Ministrowie ON w rządzie PO-PSL oczekiwali cudu?

17/05/2016
797 Wyświetlenia
4 Komentarze
2 minut czytania
Ministrowie ON w rządzie PO-PSL oczekiwali cudu?

Też się podpisuję pod odpowiedzią min. Antoniego Macierewicza na list byłych ministrów ON w III RP. Jaką mam do tego legitymację. Otóż jako absolwent dwóch wojskowych akademii i SGPiS, a także ekspert Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego – płk inż. i mgr ekonomii – kierowałem Oddziałem Ekonomicznych Analiz Kosztów i Cen w Szefostwie Zamówień i Dostaw Techniki Wojskowej (w pionie technicznym WP). Ponadto napisałem w latach rządów PO-PSL kilkadziesiąt artykułów na temat naszej armii, których ogólna myśl przewodnia jest całkowicie zbieżna z tezami wygłoszonymi w sejmie przez ministra ON, jest również zbieżna z treścią udzielonej właśnie odpowiedzi na ów „list”. Te artykuły zamieszczałem m.in. na portalu Salon 24 pod TAG „armia” i „wojsko polskie” Wystąpienie Min. Macierewicza w sejmie było nadzwyczaj oględne i nie było w nim nic, o czym doskonale nie wiedziałyby wszystkie zainteresowane tym strony. Znacznie więcej i niestety gorszych informacji o stanie naszej armii można byłoby wyczytać z całkiem jawnego i powszechnie wykorzystywanego periodyku SIPRI (Stockholm International Peace Research Institute (ang.Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem).

0


 

Minister ON nie poruszył w sejmie w ramach „audytu” bardziej istotnych zagadnień mających wpływ na wartość i gotowość bojową naszej armii. Nie wspomniał mianowicie o wieloletnim zastoju w kwestii zakupu śmigłowców, o werbalnej jedynie budowie tarczy antyrakietowej (program WISŁA – to nie ta, której budowę aktualnie rozpoczęto w Radzikowie). W budowę owej tarczy nadzwyczaj propagandowo zaangażowany był prezydent B. Komorowski. Nie mówił minister o nadzwyczaj miernej realizacji programu NAREW (plot). Także minister nie powiedział, że przy uszczuplaniu budżetu MON (z ustawowej wielkości 1,95 % PKB) na łączną kwotę ponad 11 mld. zł. nigdy nie było protestu ze strony kolejnych ministrów ON (Klicha i Siemoniaka). Tylko w jednym roku na kwotę ok 3,3 mld. zł. – premier miał zgodę (w formie uchwały) sejmu; w pozostałych przypadkach było to przestępstwo polegające na złamanie ustawy budżetowej – za to powinien być D. Tusk postawiony przed Trybunał Stanu.

I ostatnia kwestia – nikt nie porusza nadzwyczaj ważnego dla siły bojowej armii problemu lotnictwa. Owszem mamy ok 50 nowoczesnych samolotów F-16, mamy klikadziesiąt samolotów produkcji radzieckiej, (łącznie z kupionym po 1 EURO za sztukę od RFN), z których prawdopodobnie można pewien procent usprawnić, ale w porównaniu z innymi armiami jest to śmiesznie mało. Dość powiedzieć, żę Turcja i Izrael mają po ok 400 nowoczesnych samolotów, upadajaca Grecja też ma więcej niż my. A’propos Izraela – przy budżecie przekraczajacy budżet polskiego MON zaledwie o ok 30 % – ma jeszcze dobrze rozwiniętą obronę przeciwrakietową i przeciwlotniczą, a także szkoli wojskowo 100 % mężczyzn i ok 50 % kobiet. Czy to jakieś cudowne rozmnożenie środków w Izraelu (były na tej ziemi już podobne cuda – 2000 lat wcześniej), czy raczej skrajna indolencja kolejnych ministrów ON w rządzie PO-PSL ?

Nie muszę chyba dodawać, do której wersji się skłaniam

0

Janusz40

337 publikacje
31 komentarze
 

4 komentarz

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758