Media Watch i recenzje
Like

Knebel za pół miliona

03/01/2018
1732 Wyświetlenia
0 Komentarze
17 minut czytania
Knebel za pół miliona

Wezwanie Marcina Reya, twórcy facebokowego profilu „Rosyjska V kolumna w Polsce”, do zaprzestania publikowania treści demaskujących fundację „Otwarty Dialog” to tylko próba przeniesienia zwyczajów panujących w Kijowie nad Wisłę.

0


Prawnicy, reprezentujący fundację, mec. Maciej Górski z Warszawy oraz wchodzący w skład zarządu (jako doradca prawny) mec. Wojciech Mądrzycki z Częstochowy, żądają usunięcia nieprawdziwych i obelżywych publikacji z przestrzeni publicznej.

 

 https://www.dropbox.com/s/3c17485kj6o99bf/20171215%20Wezwanie%20od%20Kozlowska%20Kramek%20ODF.pdf?dl=0

 

 

Odpowiedź na powyższe może być tylko jedna.

 

Marcin Rey pisze na facebooku:

 

FUNDACJA OTWARTY DIALOG ŻĄDA 550 TYSIĘCY ZŁOTYCH I LIKWIDACJI PROFILU „ROSYJSKA V KOLUMNA W POLSCE”

.

W następstwie mojego raportu „Działalność i powiązania Fundacji Otwarty Dialog”[1] otrzymałem w ostatnich dniach grudnia wezwanie przedsądowe[2] od fundacji „Otwarty Dialog”, Lyudmyly Kozlovskiej i Bartosza Kramka z żądaniem zapłaty 500 tysięcy złotych oraz drugie wezwanie[3] od prezes fundacji „Euromaidan Warszawa”[4] Natalii Panchenko[5] na 50 tysięcy złotych. Udostępniam te wezwania do pobrania w wersji pdf[2][3].

.

Potencjalni powodowie żądają dla siebie 120 tysięcy złotych na fundację „Otwarty Dialog” i 20 tysięcy na fundację „Euromaidan Warszawa”[6]. Ponadto oczekują, że wpłacę 210 tysięcy złotych na warszawską „Fundację Centrum Praw Kobiet”[7] i jeszcze 200 tysięcy złotych na „Lubuskie Stowarzyszenie na Rzecz Kobiet Baba”[8] z Zielonej Góry. Na „wyskoczenie” z pół miliona złotych wyznaczono mi termin 3 dni.

.

Fundacja „Otwarty Dialog”, Lyudmyla Kozlovska, Bartosz Kramek oraz Natalia Panchenko oczekują także opublikowania upokarzających przeprosin i usunięcia wszelkich wpisów na ich temat. Zapowiadają wniosek o blokadę profilu „Rosyjska V Kolumna w Polsce” i chyba nawet mojej osobistej tablicy na Facebooku.

.

Przeprosiny miałyby zawierać odnośnik do odpowiedzi fundacji „Otwarty Dialog” na mój raport. Nie podaję tego odnośnika, gdyż w chwili redagowania niniejszego wszystkie przeglądarki zgłaszają, że strona internetowa fundacji jest zarażona szkodliwym oprogramowaniem, czyli wirusami.

.

Nie chcę narażać komputerów moich czytelników na niebezpieczeństwo i pozostawiam fundacji „Otwarty Dialog” trud dystrybucji swojego tekstu, który zawiera pomówienia i aluzje kwalifikujące się na pozew wzajemny z mojej strony.

.

Zanosi się na nową odsłonę tego serialu, więc wypada przedstawić nowych bohaterów. Pod wezwaniami podpisało się dwóch znanych adwokatów – mecenas Wojciech Mądrzycki i mecenas Maciej Górski.

.

Mec. Mądrzycki jest gwiazdą palestry, silnie zaangażowany w działalność Naczelnej Rady Adwokackiej[9], która współpracuje z fundacją Otwarty Dialog[10] i wsparła ją kwotą 7157 złotych w 2013 roku[1]. Mec. Mądrzycki prowadzi kancelarię w Częstochowie z biurem w Warszawie[11].

.

Mec. Mądrzycki jest doradcą prawnym i członkiem rady fundacji „Otwarty Dialog” od lipca 2017 roku[12], zastępując na tym stanowisku odchodzącego [12][13] mec. Jacka Świecę – wspólnika generała Marka Dukaczewskiego w spółce „Int Corps”[14].

.

Mec. Mądrzycki znany jest z długoletniej obsługi prawnej Lecha Wałęsy. Skutecznie obronił[15] jego byłego ministra Mieczysława Wachowskiego, zatrzymanego w 2005 roku[16] i 2007 roku[17] przez ABW pod różnymi zarzutami płatnej protekcji i przyjmowania korzyści majątkowych. Mieczysław Wachowski był prezesem Instytutu Lecha Wałęsy (ILW) [18][19][20] od września 2014 roku do września 2016 roku, kiedy zastąpił go[21] były prezes Trybunału Konstytucyjnego, Jerzy Stępień.

.

W październiku 2017 roku prezes Stępień złożył rezygnację po przeprowadzonym audycie[20]. Mec. Mądrzycki zasiadał w radzie ILW zarówno za prezesury Mieczysława Wachowskiego, jak i Jerzego Stępienia, ostatnio na stanowisku przewodniczącego.

.

Wraz z mec. Mądrzyckim we władzach Instytutu zasiadali do końca ubiegłego roku były działacz Solidarności Jerzy Borowczak[22], członek zarządu wspierającej ILW firmy Kulczyk Holding[23] Jarosław Sroka[24] (adres rejestrowy ILW[18] pokrywa się z siedzibą Kulczyk Holding przy ul. Kruczej 24/26 w Warszawie) oraz Roman Malinowski i Paweł Czarnecki.

.

Na przedstawionym zdjęciu[25] z posiedzenia rady ILW w maju 2015 roku widać od prawej do lewej Srokę, Malinowskiego, Czarneckiego, Wałęsę, Wachowskiego, Mądrzyckiego i Borowczaka.

.

Roman Malinowski[26] w latach 1981-1989 był prezesem ZSL, w latach 1980-1985 wicepremierem, w latach 1985-1989 marszałkiem Sejmu PRL, a później politykiem PSL. Od maja 1983 roku do maja 1987 roku był członkiem rady krajowej reżimowego Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego PRON[27].

.

Z PRON-u przeniósł się na stanowisko przewodniczącego rady krajowej Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej (TPPR) i pozostawał na nim do 1991 roku, kiedy to TPPR płynnie przekształciło się w „Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód”[28], zachowując wielki majątek, w tym biurowiec przy ul. Marszałkowskiej 115.

.

W tym obiekcie mieści się wiele organizacji związanych bezpośrednio z byłym ZSRR i Rosją, w tym partia „Zmiana”. Z TPPR wywodzi się też zlokalizowane tamże „Społeczne Towarzystwo Polska-Ukraina”[29], którego wiceprzewodniczącym zarządu jest Paweł Czarnecki[30] – ostatni z wymienionych członków władz Instytutu Lecha Wałęsy z okresu, kiedy w jego radzie przewodniczył Mec. Mądrzycki. Natomiast prezesem „Społecznego Towarzystwa Polska-Ukraina” jest Józef Bryll[31], czyli sam prezes „Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód”, dawniej TPPR.

.

Zastrzegam porządkowo, iż nie należy wyciągać zbyt daleko idących wniosków ze sytuacji, w której członek rady i doradca prawny antykremlowskiej i pro-ukraińskiej fundacji „Otwarty Dialog” zasiada w radzie instytutu byłego prezydenta RP z dwoma osobami bezpośrednio związanymi z podmiotami powstałymi z wasalnego TPPR.

.

Chcę wierzyć, że współpracując z doświadczonym mec. Mądrzyckim, który rozpoczął praktykę adwokacją w 1986 roku[9], kiedy Roman Malinowski jeszcze był w PRON, fundacja „Otwarty Dialog” ma na względzie tylko i wyłącznie jego wysokie kwalifikacje, które wykazał na przykład broniąc skutecznie Mieczysława Wachowskiego.

.

Nie jest moim zamiarem krytykowanie mec. Mądrzyckiego za to, że bronił Mieczysława Wachowskiego ani za to, że obsługuje fundacje „Otwarty Dialog”. Z istoty rzeczy wynika, że adwokatowi nie można czynić żadnego zarzutu z tego, kogo reprezentuje, aczkolwiek wolno to opisywać.

.

Drugim adwokatem podpisanym pod otrzymanymi wezwaniami jest mec. Maciej Górski[32]. Jest znacznie młodszy – urodził się rok po tym, jak mec. Mądrzycki rozpoczął praktykę adwokacką – ale też jest znany[33] i aktywny. Prowadzi kancelarię w Warszawie[34]. Jest jednym z animatorów „Inicjatywy Wolne Sądy”[35], w imieniu której występuje w mediach[36].

.

Mec. Górski specjalizuje się w prawie nieruchomości i wraz z Igorem Zachariaszem i Michałem Chylakiem prowadzi „Instytut Badań nad Prawem Nieruchomości”[37]. W tym charakterze w swoich medialnych wystąpieniach wypowiada się bardzo krytycznie[38][39] o obecnych działaniach związanych z rozliczeniem warszawskiej afery reprywatyzacyjnej.

.

Mec. Górski stoi na stanowisku, że nowa ustawa reprywatyzacyjna nie powinna brać pod uwagę toczących się postępowań reprywatyzacyjnych[40][41], a Komisję Sejmową ds. Reprywatyzacji określa mianem „sądu ludowego”[39].

.

Ujawniające aferę reprywatyzacyjną stowarzyszenie „Miasto jest Nasze” dopatruje się jednak konfliktu interesu twierdząc[42], że mec. Górski w 2014 roku kupił kamienicę przy ul. Grzybowskiej 73 w Warszawie i po miesiącu odsprzedał ją spółce „Ghelamco”, czyli deweloperowi budującemu kilkadziesiąt metrów dalej ogromny kompleks wieżowców „Warsaw Spire”, przy nowopowstałym placu Europejskim.

.

Można sądzić, że kamienica przy ul. Grzybowskiej 73 stoi na przeszkodzie dalszej rozbudowie tego kompleksu. Z artykułu Super Expressu[43] wynika, że spółka „Ghelamco” odkupiła ten zdezolowany obiekt za 6 milionów złotych i natychmiast podniosła lokatorom czynsze o 100 procent, o czym informuje także Gazeta Wyborcza[44].

.

Portal wPolityce.pl informuje[41] także, że mec. Górski z polecenia Okręgowej Rady Adwokackiej, której jest członkiem komisji rewizyjnej[45], przejął sprawy prowadzone dotychczas przez mec. Roberta N. po jego zatrzymaniu przez CBA, właśnie w związku z aferą reprywatyzacyjną.

.

Domyślam się, że jeśli dojdzie do sprawy sądowej z fundacją „Otwarty Dialog”, to właśnie ze specjalizującym się w prawie nieruchomości mec. Górskim będę miał nieprzyjemność rozpatrywać poruszoną w moim raporcie[1] sprawę wywłaszczenia i usunięcia lokatorów z budynków zakładowych w Sewastopolu na Krymie przez firmy związane z głównymi darczyńcami fundacji.

.

Nie sądzę, by potencjalni powodowie się spodziewali spełnienia przeze mnie absurdalnie wyśrubowanych żądań, zawartych w przesłanych przez nich wezwaniach. Fundacja „Otwarty Dialog” i jej ludzie chcą ocenzurować moje materiały na swój temat, doprowadzić do całkowitego zamknięcia profilu „Rosyjska V Kolumna w Polsce” i puścić mnie z torbami tak, bym się nie wypłacił do późnej starości. Tu chodzi o zemstę.

.

Wydaje się zatem, że spotkamy się w sądzie chyba, że fundacja „Otwarty Dialog” pójdzie po rozum do głowy i pojmie, że sprawa sądowa będzie tylko kolejnym etapem jeszcze głębszego medialnego ujawniania informacji na ich temat.

.

Skoro tak, nie będę się na razie odnosił do meritum sporu, zachowując sobie argumentację na salę sądową. Wszystko zostało powiedziane w raporcie[1] i w dalszych wpisach[46], a zadane pytania związane z działalnością i powiązaniami fundacji „Otwarty Dialog” nie doczekały się przekonywujących odpowiedzi. Tymczasem inni dziennikarze kontynuują swoje dochodzenia, z bardzo ciekawymi wynikami[47].

.

Nie zamierzam się dać zastraszyć.

.

Marcin Rey

.

https://www.facebook.com/RosyjskaVKolumnawPolsce/posts/641154812721388

.

Oryginał zawiera odnośniki, które zamieszczam poniżej.

.

Najwyraźniej Zarząd FOD postanowił implantować nad Wisłę zwyczaje panujące w Kijowie. Oligarchowie stoją tam ponad prawem, a jakakolwiek próba krytyki jeśli nie śmiercią w wyniku pobicia przez NN sprawców kończy się sprawą sądową.

.

Marcin Rey wykazał, że niejaka Ludmiła Kozlovska jest siostrą jednego z ukraińsko-rosyjskich oligarchów, mającego ponadto wyraźnie związki z przemysłem obronnym Rosji.

.

Od niego też pochodzi spora część darowizn, jakie tworzą fundusz „Otwartego Dialogu”.

.

Reakcja, mająca uciszyć Reya, a poprzez ogrom kar finansowych (bo przecież tylko w ten sposób należy rozumieć „charytatywne” żądania panów mecenasów) zastraszyć potencjalnych naśladowców, chcących grzebać w niejasnych powiązaniach „demokratycznej” fundacji.

.

Tymczasem oboje, Kozlovska i Kramek, zapominają o podstawowej zasadzie, sformułowanej ongiś przez carskiego ministra Siergieja de Witte:

.

Nie należy wierzyć wiadomościom nie zdementowanym.

.

Gwałtowna i nerwowa reakcja „Otwartego Dialogu”, dokonana za pomocą polskich prawników, jedynie utwierdza w przekonaniu, że to, co opublikował na ich temat Marcin Rey jest prawdą.

.

Jeśli taki był ukryty zamiar mec. Mądrzyckiego i mec.Górskiego to chylę czoła przed Wallenrodami palestry.

.

Sądzę jednak, że zgodnie z rosyjską maksymą, chcieli dobrze, a wyszło jak zawsze.

3.01 2017

 

Odnośniki:

[1] https://www.facebook.com/RosyjskaVKolumnawPolsce/posts/582922608544609
[2] https://www.dropbox.com/…/20171215%20Wezwanie%20od%20Kozlow…
[3] https://www.dropbox.com/…/20171215%20Wezwanie%20od%20Panche…
[4] https://mojepanstwo.pl/fundacja-euromaidan
[5] https://www.facebook.com/nataszita
[6] https://mojepanstwo.pl/fundacja-euromaidan
[7] https://cpk.org.pl/o-nas/kontakt/ + https://www.facebook.com/Centrum.Praw.Kobiet/ + https://mojepanstwo.pl/fundacja-centrum-praw-kobiet
[8] http://baba.org.pl/ + https://mojepanstwo.pl/lubuskie-stowarzyszenie-na-rzecz-kob…
[9] http://www.kza2016.pl/…/izba-czestoch…/m/madrzycki-wojciech/
[10]


[11] http://www.madrzycki.com/
[12] https://www.imsig.pl/…/1…/KRS/216310,FUNDACJA_OTWARTY_DIALOG
[13] https://www.imsig.pl/…/101/KRS/92240,FUNDACJA_OTWARTY_DIALOG
[14] https://mojepanstwo.pl/int-corps
[15] http://www.dzienniklodzki.pl/…/3672286,koniec-procesu-miecz…
[16] https://wiadomosci.wp.pl/zatrzymanie-wachowskiego-603705972…
[17] https://www.wprost.pl/…/Mieczyslaw-Wachowski-zatrzymany.html + http://www.rmf24.pl/…/news-nowe-zarzuty-dla-wachowskiego,nI…
[18] https://mojepanstwo.pl/fundacja-instytut-lecha-walesy
[19] https://www.ilw.org.pl/pl/
[20] https://pl.wikipedia.org/wi…/Instytut_Lecha_Wa%C5%82%C4%99sy
[21] http://wiadomosci.onet.pl/…/jerzy-stepien-nowym-szef…/1ty19d
[22] https://mojepanstwo.pl/dane/krs_osoby/121177,borowczak-jerzy
[23] https://mojepanstwo.pl/fundacja-instytut-lech…/dzialania/359
[24] https://mojepanstwo.pl/dane/krs_osoby/246690,sroka-jaroslaw + https://www.facebook.com/jotsroka…
[25] https://www.ilw.org.pl/…/posiedzenie-nowej-rady-nadzorczej-…
[26] https://mojepanstwo.pl/da…/krs_osoby/471069,malinowski-roman + https://pl.wikipedia.org/…/Roman_Malinowski_(marsza%C5%82ek…
[27] https://pl.wikipedia.org/…/Patriotyczny_Ruch_Odrodzenia_Nar…
[28] https://mojepanstwo.pl/stowarzyszenie-wspolpracy-polska-wsc…
[29] https://mojepanstwo.pl/spoleczne-towarzystwo-polska-ukraina
[30] https://mojepanstwo.pl/…/k…/796452,czarnecki-pawel-stanislaw + https://pl.wikipedia.org/wiki/Pawe%C5%82_Czarnecki + https://www.facebook.com/profile.php?id=1518836364
[31] https://mojepanstwo.pl/…/krs_osoby/266532,bryll-jozef-marian
[32] https://www.facebook.com/profile.php?id=100000307017448
[33] http://pokojadwokacki.pl/rozmowa-z-super-mlodymi-tj-z-adw-…/
[34] http://www.maciej-gorski.pl/
[35] https://www.facebook.com/WolneSady/
[36] http://www.rp.pl/…/171019480-Lukasz-Gorski—Inicjatywa-Wol…
[37] https://www.facebook.com/instytut.ibpn/
[38] http://serwisy.gazetaprawna.pl/…/1044825,komisja-weryfikacy… + http://www.rp.pl/…/310139945-RZECZoPRAWIE-Maciej-Gorski-o-u…
[39] http://www.rp.pl/…/302059928-Reprywatyzacja-tu-chodzi-o-sad…
[40] http://www.rp.pl/…/310139945-RZECZoPRAWIE-Maciej-Gorski-o-u…
[41] https://wpolityce.pl/…/362479-alez-historia-rz-atakuje-usta…
[42] https://www.facebook.com/miastojestnasze/photos/a.201612000340182.1073741828.201589477009101/225768964591152/?type=3&theater
[43] http://m.se.pl/…/przez-dewelopera-stracimy-mieszkania_90373…
[44] http://warszawa.wyborcza.pl/…/1,34862,20762079,reprywatyzac…
[45] http://www.ora-warszawa.com.pl/…/wladze-i…/komisja-rewizyjna
[46] https://www.facebook.com/RosyjskaVKolumnawPolsce/posts/583784541791749 + https://www.facebook.com/RosyjskaVKolumnawPolsce/posts/586485984854938 + https://www.facebook.com/RosyjskaVKolumnawPolsce/photos/a.219785481524992.1073741828.218251225011751/586918861478317/?type=3 + https://www.facebook.com/RosyjskaVKolumnawPolsce/photos/a.219785481524992.1073741828.218251225011751/591413411028862/?type=3 + https://www.facebook.com/RosyjskaVKolumnawPolsce/photos/a.219785481524992.1073741828.218251225011751/596959653807571/?type=3
[47] https://blogs.korrespondent.net/blog/politics/3921758/

 

 

 

 

0

Humpty Dumpty

1842 publikacje
75 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758