NEWS
Like

Klauzule ochronne przed Ukrainą nie obejmą kukurydzy i rzepaku?

22/12/2022
175 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
no-cover

Na polskich drogach rolnicy protestują przeciwko „zalewowi zboża ukraińskiego” i domagają się od rządu wniosku do Komisji Europejskiej o wprowadzenie ceł na importowane zboże i rzepak. Okazuje się jednak, że taki wniosek ze strony polskiego rządu byłby bezskuteczny. Dlaczego? Wyjaśnia to dr Daniel Alain Korona, były prezes Elewarru, współpracującego dziś ze Związkiem Zawodowym Rolnictwa „Korona” na łamach portalu Serwis21 cyt. Na mocy rozporządzenia z 30 maja 2022 roku Komisja Europejska może zawiesić środki preferencyjne dla Ukrainy w przypadku naruszenia, któregokolwiek z warunków korzystania, a w przypadku gdy produkt pochodzący z Ukrainy jest przywożony na warunkach, które powodują poważne trudności lub stwarzają zagrożenie wystąpienia poważnych trudności dla unijnych producentów produktów podobnych lub bezpośrednio konkurencyjnych, na taki produkt w dowolnym momencie mogą zostać […]

0


Na polskich drogach rolnicy protestują przeciwko „zalewowi zboża ukraińskiego” i domagają się od rządu wniosku do Komisji Europejskiej o wprowadzenie ceł na importowane zboże i rzepak. Okazuje się jednak, że taki wniosek ze strony polskiego rządu byłby bezskuteczny. Dlaczego?

Wyjaśnia to dr Daniel Alain Korona, były prezes Elewarru, współpracującego dziś ze Związkiem Zawodowym Rolnictwa „Korona” na łamach portalu Serwis21 cyt. Na mocy rozporządzenia z 30 maja 2022 roku Komisja Europejska może zawiesić środki preferencyjne dla Ukrainy w przypadku naruszenia, któregokolwiek z warunków korzystania, a w przypadku gdy produkt pochodzący z Ukrainy jest przywożony na warunkach, które powodują poważne trudności lub stwarzają zagrożenie wystąpienia poważnych trudności dla unijnych producentów produktów podobnych lub bezpośrednio konkurencyjnych, na taki produkt w dowolnym momencie mogą zostać ponownie nałożone cła, które w przeciwnym razie miałyby zastosowanie na podstawie układu o stowarzyszeniu.

Opinię ws. zawieszenia Komisja wydaje w terminie 4 miesięcy od złożenia wniosku, a samo postępowanie wyjaśniające Komisji ws. ponownego nałożenie ceł zawieszonych rozporządzeniem potrwa do 6 miesięcy. Zatem decyzja nie nastąpi szybko. Co ważniejsze z Ukrainy importowana jest głównie kukurydza (wśród zbóż) i rzepak, które na mocy układu stowarzyszeniowego z tym krajem nie były objęte cłem, a zatem nie będzie można objąć ich klauzulami ochronnymi na mocy rozporządzenia. A zatem cła mogą dotyczyć wyłącznie pszenicy i produktów mączno-pszenicznych.

Innymi słowy cła można przywrócić, ale nie obejmą one kukurydzy czy rzepaku, bo wymagałoby to zmiany układu stowarzyszeniowego, a na to zgody nie będzie. Nie sposób zrozumieć jednak, dlaczego Ministerstwo Rolnictwa nie wyjaśnia tego naszym rolnikom. Czyżby się bał antyeuropejskich postaw?
źródło: https://serwis21.blogspot.com/2022/12/ca-na-towary-ukrainskie-mozna.html
0

sprzeciw21

267 publikacje
0 komentarze
 

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758