Globalnie i Lokalnie
Like

Joe Chal – „Odnaleziono pałac Króla Dawida w Izraelu”!

24/07/2013
885 Wyświetlenia
0 Komentarze
5 minut czytania
Joe Chal – „Odnaleziono pałac Króla Dawida w Izraelu”!

Pałac króla Dawida odnaleziono na Khirbet Qeiyafa, poinformował przedstawiciel zespołu izraelskich odkrywców. Grupa izraelskich archeologów uważa, że odkryli ruiny pałacu należącego do biblijnego Króla Dawida, ale pozostali izraelscy eksperci kwestionują te roszczenia. Archeolodzy z Hebrajskiego Uniwersytetu w Jerozolimie oraz Urzędu Starożytności Izraela, powiedzieli że znaleźli, duży ufortyfikowany kompleks obronny na zachód od Jerozolimy, w miejscu zwanym Khirbet Qeiyafa i jest to pierwszy w historii odkryty pałac biblijnego króla.

0


Joe small picture

Joe Chal vel Chalubowicz

Foto: Odkryte miejsce o ktore archeologowie izraelscy prowadzą spór – „Czy jest to pałac Króla Dawida?”;

 

 

 

„Khirbet Qeiyafa jest najlepszym przykładem odkrycia w naszych czasach ufortyfikowanego miasta z czasów Króla Dawida,” powiedział Yossi Garfinkel, archeolog hebrajskiego uniwersytetu, sugerując, że sam Dawid na pewno wybrałby to właśnie miejsce jako najstosowniejsze. Dr Garfinkel prowadził siedmioletnie wykopaliska z Saary Ganor z Urzędu Starożytności Izraela.

 

Dr Garfinkel powiedział, że jego zespół znalazł kultowe obiekty zazwyczaj używane przez Judejczyków, poddanych króla Dawida, i nie widział żadnych śladów czy szczątków świń. Wieprzowina jest zabroniona zgodnie z żydowskim dietetycznym prawem. Wskazówki, jak te, powiedział, były „jednoznacznymi dowodami”, że David i jego potomkowie rządzili właśnie w tym miejscu.

 

Krytycy przypuszczają, że teren ten mógł należeć do innych królestw z tej okolicy. Konsensus wśród większości uczonych jest taki, że nie ma ostatecznego fizycznego dowodu na istnienie i znalezienie króla Dawida

 

Archeologia biblijna sama w sobie jest kontrowersyjna. Izraelczycy często używają znaleziska archeologiczne aby podeprzeć swoje historyczne roszczenia do miejsc, które są też roszczeniami twierdzonymi przez Palestyńczyków jako ich, jak Stare Miasto w Jerozolimie. Pomimo szeroko zakrojonych dowodów archeologicznych, dla przykładu Palestyńczycy zaprzeczają, że biblijne żydowskie świątynie zdominowały szczyt wzgórza, gdzie kompleks całego meczetu Al-Aqsa Mosque, trzecie najświętsze miejsce islamu, stoi do dziś.

 

Ogólnie, badacze są podzieleni, czy biblijne historie mogą być potwierdzone przez fizyczne szczątki.

 

Obecni odkrywcy nie są pierwszymi, którzy twierdza, że znaleźli pałac Króla Davida. W 2005 roku izraelski archeolog Eilat Mazar powiedziała, że znalazła szczątki pałacu Króla Dawida w Jerozolimie datowany na 10 wiek pne, kiedy Król Dawid rządził. Jej roszczenie przyciągnęły również sceptycyzm, w tym również dr Garfinkela.

 

Przy użyciu węgla-14 , archeolodzy prześledzili cały teren i jego konstrukcyjną budowę z tego okresu. Dr Garfinkel powiedział, że zespół również znalazł pomieszczenie magazynowe prawie 15 metrów długości, co sugeruje, że było to królewskie pomieszczenie używany do pobierania podatków od reszty królestwa.

 

Dr Garfinkel uważa, że Król Dawid mieszkał na stałe w Jerozolimie, w miejscu jeszcze nie odkrytym a tylko odwiedzał Khirbet Qeiyafa lub inne pałace w krótkich okresach czasu. Powiedział, że umieszczenie tej budowli na wzgórzu, wskazuje, że władca szukał bezpiecznego miejsca na wzgórzu aby mieć stałą obserwacje całej okolicy podczas niespokojnego okresu i gwałtownej dobie częstych konfliktów między miastami.

 

„W czasach Dawida była to  pierwsza próba, że duża część tego obszaru została zjednoczona przez jednego monarchę,” powiedział Dr Garfinkel. „To nie była spokojna era!”.

 

Archeolog Israel Finkelstein z Uniwersytetu w Tel Awiwie zgodził się, że Khirbet Qeiyafa jest „skomplikowany” i „dobrze ufortyfikowanym” miejscem z 10-tego wieku pne, ale powiedział, że może on został zbudowany przez Filistynów, Kananejczyków czy innych narodów z okolicy.

 

Powiedział, że nie było sposobu, aby sprawdzić, który zbudował to wielkie miasto bez znalezienia pomnika z wyszczególnionymi detalami króla, który ją zbudował. Na przykład: w zeszłym tygodniu, w Izraelu archeolodzy znaleźli kawałki sfinksa noszących nazwę egipskiego faraona, który panował, gdy posąg został wyrzeźbiony.

 

Dr Garfinkel podkreślił, że krytycy jak profesor Finkelstein opierają się na przestarzałych teoriach,.

 

„Myślę, że inni ludzie mają podupadłe teorie a my bazujemy na świeżych danych,” powiedział.

 

 

W artykule tym wykorzystano dane z The Telegraph, doniesienia naukowe jak i źródła własne.

0

fundacja

Blog fundacyjny

4 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758