Bez kategorii
Like

Jak Time Warner kupowal CME

26/08/2011
417 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
no-cover

Wyglada na to ze bedziemy teraz codziennie zalewani newsami o tym kto chce kupic TVN za wszelka cene, generowanymi w celu pchniecia kursu TVN w gore. Warto wiec przyjrzec sie temu jak kupuje sie firmy medialne w Europie. Dzisiaj odcinek drugi:

0


CME to nieszczesny partner ITI z polowy lat 90-tych. CME stracil na biznesie z TVN / ITI 44 miliony $. Historia CME zostala opisana w odcinku "Time Warner ma problem z TVN":  http://monsieurb.nowyekran.pl/post/20405,time-warner-ma-problem-z-tvn

Central European Media Enterprises (CME), zarejstrowana na Bermudach, jest notowana na gieldzie amerykanskiej NASDAQ (kod CETV). W marcu 2009 roku Time Warner kupil 31% akcji CME i w marcu tego roku dokupil dodatkowe 3 %. Time Warner posiada aktualnie 34.4 % kapitalu CME i 47 % glosow na WZA.

Dla Time Warner jest to mala inwestycja: aktualna wycena udzialu w CME to 230 milionow $. Na poczatku lat 90-tych Time Warner mial w Europie joint-venture pomiedzy CNN i RTL (niemiecki kanal informacji calodobowej n-tv) ale wyszeld z niej w 2006 roku.  

Obie firmy Time Warner i CME sa amerykanskie (chociaz CME jest zarejstrowana na Bermudach), notowane na amerykanskich gieldach i z amerykanskim managementem, wiec mariaz kultur korporacyjnych funkcjonuje prawdopodobnie bez problemu. Do tego, zalozyciel CME, Ron Lauder, jest czlonkiem nowojorskiego establishmentu. 

Inaczej wyglada prowadzenie dzialalnosci na rynku Srodkowej i Wschodniej Europy. Dzialalnosc CME opiera sie na rumunskim biznesmenie Adrianie Sarbu, ktory jest aktualnie prezesem (CEO) firmy. Prezes Sarbu jest otoczony amerykanskim zarzadem. Przyszlosc CME oparta jest wiec na dwoch osobistosciach: Ron Lauder (zalozyciel) i Adrian Serbu (prezes). Time Warner jest byc moze polisa asekuracyjna w razie niespodziewanych zmian w CME. 

CME jest firma po przejsciach na Ukrainie. Kilka lat temu lokalny oligarcha z Dnieproteprowska, Igor Kolomoyski, zapragnal przejac stacje telewizyjna 1+1 nalezaca do CME, w tym celu Kolomoyski kupil kilka procent akcji CME (korzystajac z bardzo niskiej ceny akcji na gieldzie) i zaprosil sie do rady nadzorczej CME.

Po krotkim okresie wymuszonej koalicji, CME odsprzedal ukrainska stacje 1+1 Kolomoyskiemu, z ktorym nie warto zadzierac.

Za pieniadze uzyskane od oligarchy Kolomoyskiego, CME odkupilo z kolei od News Corp Murdocha bulgarska stacje telewizyjna bTV. 

Czy CME jest gotowa wejsc na nowo w biznesy z silowymi grupami z regionu ?

Czy Time Warner jest gotowy wystawic swoja reputacje na pewne ryzyko ?

Czy gra jest warta swieczki ?

 

 

0

Stanislas Balcerac

Z Panamy przez PRL do III RP, czyli o wplywie Wizjonerskiej Strategii Inwestowania (WSI) na Polske -- czytaj cala prawde calodobowo -- na www.wsi24.pl oraz Facebook / Goodbye ITI -- i mysl samodzielnie, bez TVN24 !!

676 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758