POLSKA
Like

Jak aktor Leon Niemczyk generała Pattona woził

14/03/2021
812 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
no-cover

Leon Niemczyk był jednym z najpopularniejszych aktorów. W 2006 roku media obiegła tragiczna informacja o jego śmierci. Mężczyzna zmarł wskutek raka płuc. Okazuje się, że jego życie nie zawsze wyglądało tak, jak sam je kreował podczas wywiadów. W jego wypowiedziach często pojawiało się sporo nieścisłości, które dziś budzą wątpliwości. Za życia skrywał wiele sekretów.

0


Tego nawet nie wiecie, ba nawet się nie domyślacie,ze tak dawniej ulubiony przez wielu aktor filmowy i teatralny Leon Niemczyk był…..osobistym kierowcą generała Pattona !

Komu ufał George Patton, słynny amerykański generał Polakowi – popularnemu aktorowi Leonowi Niemczykowi, który został jego szoferem

Leona Niemczyka znamy przede wszystkim z ról w filmach „Krzyżacy”, „Nóż w wodzie” (nominowany do Oskara), czy „Wielki Szu”. Był także aktorem teatralnym. Grywał też w serialach. Jednak mało znane są fakty z jego życia w okresie II wojny światowej.

W czasie okupacji niemieckiej wstąpił do Armii Krajowej i ukończył podchorążówkę. Wziął udział w Powstaniu Warszawskim, w po jego upadku, podczas drogi do Krakowa, został aresztowany i wywieziony do III Rzeszy. Po wkroczeniu na tereny Niemiec armii amerykańskiej, Niemczyk zgłosił się do niej i służył w 444. batalionie przeciwlotniczym 97. Dywizji Piechoty 3. Armii dowodzonej przez gen. George’a Pattona.

Otrzymywał różne przydziały i zadania, jednak tym najważniejszym w tamtym okresie było towarzyszenie gen. Pattonowi jako jego osobisty szofer. Sam generał był bardzo podejrzliwym człowiekiem. Podczas jednej z rozmów miał zwrócić się do przyszłego polskiego aktora: „Zaufałem ci, Polaku, bo należysz do narodu, który potrafi się bić”.

Po wojnie powrócił do Polski. Jednak w 1947 roku na granicy został zatrzymany i osadzony w ubeckim areszcie. Po półrocznych przesłuchaniach został wypuszczony na wolność. Rok później stawiał pierwsze kroki w karierze aktorskiej.

 

Żródło :

https://www.fakt.pl/kobieta/plotki/leon-niemczyk-10-rocznica-smierci-kobiety-leona-niemczyka/6l37m01

https://www.filmweb.pl/person/Leon+Niemczyk-463

https://www.facebook.com/ipngovpl

0

dziennikarzobywatelski https://dziennikarzobywatelski.blogspot.com/2023/05/bohaterowie-rzeczypospolitej-ostatni.html

" Patriotą się jest lub się bywa, bywają ci dla których interes własny jest ważniejszy od ojczyzny" - Rotmistrz Witold Pilecki. Patriotyzm to nie słowo, to godność bycia Polakiem. Dziennikarz obywatelski, wnuk Żołnierza Wyklętego.

129 publikacje
1 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758